Artykuł sponsorowany
Pojawienie się w domu nowego lokatora to stres nie tylko dla Ciebie, jako świeżo upieczonego opiekuna psa, ale przede wszystkim dla zwierzaka. O ile Ty rozumiesz sytuację, jaka ma miejsce, psiak tak naprawdę nie ma pojęcia, co i dlaczego się dzieje. Jak ułatwić psu proces aklimatyzacji w nowym domu, a czego nie robić, by nie dodawać mu stresu? Podpowiadamy!
Przede wszystkim pamiętaj, że Ty wiedziałeś, że będziesz mieć psa, ale pies nie wiedział, że będzie miał Ciebie. Jako opiekun miałeś wystarczająco dużo czasu, by oswoić się z tą myślą i podekscytować nowym wydarzeniem, pies jest wrzucony w zupełnie nową i obcą dla niego sytuację, której nie rozumie. Dodatkowo znajduje się w obcym miejscu z obcymi ludźmi, co tylko potęguje lęk i dezorientację. W tym czasie Twoje uporczywe próby zaprzyjaźnienia się z czworonogiem mogą być dla niego przytłaczające, a przede wszystkim stresujące. Daj psiakowi czas, by oswoił się z nową sytuacją, poznał miejsce, do którego trafił i Ciebie, ale niech robi to w swoim tempie i na swoich warunkach, kiedy poczuje się na to gotowy. Prawdopodobnie przez pierwsze godziny w domu pies będzie chciał znaleźć cichy i bezpieczny kąt z dala od ludzi, w którym schowa się i będzie obserwował otoczenie. Nie wyciągaj go na siłę z ukrycia, nie bierz na ręce i nie przenoś z miejsca na miejsce. Ustaw w pobliżu jego kryjówki miski i odejdź, by pies mógł poczuć się pewniej w otoczeniu. Tak naprawdę pierwsze interakcje musi zainicjować pies i zadzieje się to prawdopodobnie dopiero kilka dni po Waszym pierwszym spotkaniu.
Zanim kupiony lub adoptowany pies trafi do Twojego domu, wykorzystaj proces adopcji lub czas socjalizacji szczeniaka na skompletowanie pełnej wyprawki. Kup mu zabawki, miski na karmę i wodę oraz legowisko. Powinno być ono dopasowane do wielkości psa, by zapewnić mu jak największy komfort podczas snu. Legowisko dla małego psa nie jest wcale takie malutkie, jak się wydaje, miejsce, w którym pies będzie się relaksował oraz spał powinno być co najmniej o 10% szersze oraz o 10% dłuższe niż sam zwierzak. Znajdź też na nie odpowiednie miejsce – ciche, spokojne i niezbyt ruchliwe w pokoju, w którym przebywasz najwięcej oraz kącik w sypialni. Do tego dokupić musisz jeszcze oczywiście karmę. Musi być ona bezzbożowa, zawierać jak najwięcej mięsa i jak najmniej niepotrzebnych dodatków. O poprawnym przestawieniu psa na nową karmę powinien poinformować Cię hodowca lub pracownik schroniska, z którego bierzesz psa. Tanie karmy dla psów wcale nie muszą być złe, tak samo, jak drogie karmy nie muszą być dobre. Podczas wybierania karmy bytowej dla swojego czworonożnego przyjaciela zawsze uważnie czytaj skład i nie wierz marketingowi, który często niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.
Pamiętaj, że pies to żywe zwierze, które przeżywa emocje tak samo, jak Ty i również potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji. Nie bądź natarczywy, pohamuj ekscytację i pozwól najpierw psu poznać otoczenie, a później najstraszniejszy jego element, czyli Ciebie. Przygotuj się na wiele trudnych sytuacji – posikiwanie w domu, gryzienie przedmiotów, agresja lękowa. To wszystko naturalne dla psa reakcje, których praktycznie nie da się uniknąć. Jako nowy opiekun musisz zaakceptować to, że dla zwierzaka jesteś zupełnie obcą osobą, która jeszcze nie zasłużyła na jego zaufanie. By je zdobyć bądź cierpliwy i bardzo wyrozumiały.
Zdjęcie główne: Helena Lopes/pexels.com