Jak skutecznie umyć mocno zabrudzone okna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lato to idealny czas na generalne porządki w mieszkaniu. W planie sprzątania nie może zabraknąć mycia okien. Jakimi środkami umyć szyby? 

Dostępne środki chemiczne

Najbardziej popularnym sposobem na umycie okna jest wykorzystanie specjalnych płynów do szyb. W teorii nie powinny one pozostawiać smug na szybie i pomogą oczyścić wszystkie elementy. W praktyce nie wszystkie środki skutecznie czyszczą okna, dlatego warto korzystać tylko ze sprawdzonych produktów.

Efektywnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie płynu do mycia naczyń. Okazuje się, że środek ten skutecznie pomaga dokładnie oczyścić zabrudzone ramy okienne, uszczelki czy nawet żaluzje. Po umyciu okien ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń można przetrzeć je dedykowanym preparatem nabłyszczającym, tak by pozbyć się wszelkich smug.

Domowe preparaty

Dużym zainteresowaniem cieszy się także samodzielne przygotowywanie domowych środków chemicznych. Produkty te są bardziej ekologiczne, wydajne i przede wszystkim tanie. Przepisów na przygotowanie tego typu środków do mycia okien jest wiele, ale większość z  nich opiera się na tych samych produktach.

Do stworzenia własnego płynu do mycia szyb przydaje się woda, ocet lub sok z cytryny. Woda z octem może pozostawiać nieprzyjemny zapach, jednak powinien on wywietrzeć po kilkunastu minutach. Najczęściej do mycia okien używa się ręczników papierowych oraz gąbek kuchennych, jednak na rynku dostępne są także specjalnie stworzone do szkła ściereczki z mikrofibry. Wykorzystany do ich produkcji materiał pozwala na czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych szyb tylko przy użyciu czystej wody. Należy jednak pamiętać, by najpierw dobrze wyczyścić szybę na mokro, a następnie kolejną ścierką wytrzeć ją do sucha.

Odkurzacz do szyb 

Kolejnym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z zabrudzonymi oknami jest korzystanie ze specjalnie przygotowanych do tego celu sprzętów. Popularnie nazywane odkurzaczami do szyb lub myjkami urządzenia pomagają szybko i skutecznie umyć nawet najbardziej zabrudzone okna. Tego typu sprzęty nie należą do najtańszych elementów wyposażenia domowego, jednak służą przez wiele lat, a dzięki wymiennym końcówkom można je także stosować podczas mycia luster czy płytek łazienkowych.

Standardowo do tego typu maszyn dołączona jest instrukcja, w której znajdują się informacje, jakich preparatów czyszczących najlepiej z nimi używać. Przed rozpoczęciem mycia szyby warto pamiętać, że ramy okienne oraz uszczelki należy wyczyścić bez użycia maszyny, najlepiej za pomocą gąbki i wody z płynem do mycia naczyń. 

Kiedy myć okna? 

Skuteczne mycie okien to także odpowiedni dobór dnia sprzątania. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto sprawdzić pogodę, tak by nie myć okien, które po kilku godzinach zaleje ulewny deszcz. Eksperci radzą także, by zwrócić uwagę na porę dnia, tak aby słońce nie świeciło wprost na umyte szyby. Najlepszym czasem na mycie okien jest popołudnie lub wczesny poranek. Przy okazji sprzątania warto także zadbać o dokładną konserwację okien, na przykład za pomocą oleju do okuć czy specjalnego płynu do czyszczenia uszczelek w oknach PCV.

Zdj. główne: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*