Jak umyć okna, aby nie zostawiać smug?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mycie okien nie musi być trudnym zadaniem. Jeśli po umyciu pojawiają się nieestetyczne smugi, sprawdź sposoby na pozbycie się ich. Na pewno dzięki temu wiosenne porządki będą znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze!

Kiedy myć okna?

Istnieją pewne zasady mycia okien, które pozwolą na uniknięcie smug. Nie myj okien w momencie, kiedy na dworze jest ujemna temperatura oraz kiedy świeci słońce. Promienie słoneczne padają na szyby, przez co woda szybciej paruje i zostawia nieestetyczne ślady. Na mycie okien wybierz pochmurny dzień. Wtedy unikniesz śladów po kroplach i zacieków, a także smug.

Z kolei przy niskiej temperaturze woda może zamarzać, przez co jej cząsteczki zamieniają się w lód, a mycie okien jest bardzo utrudnione.

Czym myć okna?

Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich narzędzi do mycia okien. Wiele osób wybiera ściągacze do wody, ale mogą one porysować szybę, jeśli nie są wykonane z elastycznej gumy. Lepszym wyborem będą więc ściereczki z mikrofibry, ich włókna są miękkie, bardzo chłonne i szybko zbierają brud. Można myć nimi szyby bez użycia detergentów. Do mycia szyb wybierz mikrofibrę o gramaturze 250–300 g/m2.

Oprócz mikrofibry możesz użyć również nylonowych rajstop, które idealnie zbierają pył oraz nie pozostawiają smug. Po wcześniejszym wysuszeniu szyb za pomocą ściereczki z mikrofibry możesz później okrężnymi ruchami wytrzeć szyby starymi rajstopami. Tkanina poliamidowa sprawi, że szyby będą błyszczące i bez smug.

Mycie okien gliceryną

Gliceryna kojarzona jest ze składnikami niektórych kosmetyków. Niewiele osób jednak wie, że jest to tani i łatwo dostępny środek, którym można umyć okna. Jeżeli dodasz ją w niewielkiej ilości do wody, zapewnisz szybom blask bez smug. Dodatkowo gliceryna tworzy na powierzchni szyb specjalny film ochronny, dzięki któremu na oknach nie będzie osadzał się brud, kurz, czy też inne zanieczyszczenia. Późniejsze mycie okien będzie więc znacznie prostsze i przyjemniejsze! Do mycia okien możesz używać gliceryny farmaceutycznej, którą kupisz praktycznie w każdej aptece.

Nie masz w domu gliceryny, a zależy Ci na błyszczących oknach? Nie martw się! Możesz łatwo zastąpić ją płynem do zmiękczania tkanin lub zimowym płynem do spryskiwaczy. Płyn do płukania jest delikatnym środkiem, który ułatwia zmywanie wszystkich zabrudzeń. Zimowy płyn do szyb z kolei stworzy na szybach specjalną powłokę, po której woda będzie szybciej spływała. Dzięki temu szyby będą wolniej się brudziły.

Fot. Curtis Adams/Pexels

Nabłyszczacz do zmywarki lub alkohol dla lśniących szyb

Nabłyszczacz będzie idealnym sposobem na uzyskanie błyszczących szyb. Posiada on w swoim składzie: alkohol, sok z cytryny oraz środki myjące, które idealnie sprawdzają się przy trudnych zabrudzeniach. Nabłyszczacz połącz z wodą tak, by na litr wody przypadało około pół szklanki nabłyszczacza. Po wstępnym umyciu okien przetrzyj je szmatką zamoczoną w tym roztworze, a następnie osusz szyby ręcznikiem papierowym. Efekt może Cię zaskoczyć. Aby uzyskać błyszczące szyby bez smug, możesz użyć również alkoholu etylowego, który często dodawany jest do płynów do mycia okien. Do 5 litrów wody dodaj 1–2 łyżki alkoholu i tą mieszanką pokryj szyby. Wypoleruj je za pomocą szmatki z mikrofibry, a smugi znikną na dobre!

Mycie okien krok po kroku

Aby uniknąć zacieków, należy również wiedzieć, jak myć okna. Stosuj się do tych kroków, a Twoje okna będą nie tylko czyste, ale również błyszczące.

  1. Umyj okna zwilżoną ściereczką z dodatkiem detergentu, np. płynu do naczyń w ilości 2–3 łyżki płynu na 5 litrów wody.
  2. Po wyczyszczeniu największych zabrudzeń przemyj szyby wodą z dodatkiem gliceryny bądź alkoholu. Do tego celu użyj ściereczki z mikrofibry, która idealnie zbiera wodę oraz resztki zabrudzeń i nie pozostawia smug.
  3. Dla lepszego efektu nabłyszczenia przetrzyj szyby nylonowymi rajstopami.

Fot. Simon Kadula/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*