Coraz więcej osób ucieka z ciasnych bloków i marzy o posiadaniu własnego domu. Jeśli również do nich należysz, sprawdź, jaką działkę pod budowę domu warto kupić. Odpowiednio zlokalizowana działka budowlana na pewno znacznie przyspieszy budowę wymarzonej willi.
Bardzo ważną kwestią jest wielkość działki budowlanej. Niezależnie od tego, czy dom ma być jedno- czy kilkupiętrowy, działka budowlana powinna mieć minimalnie 700 metrów kwadratowych powierzchni oraz 22 metrów szerokości. W innym wypadku nie tylko dojazd do działki będzie utrudniony, ale również planowanie ogrodu stanie się prawdziwą udręką. Pamiętaj, że na działce oprócz domu musi zmieścić się również brama wjazdowa, czy też garaż. Lepiej mieć pewien zapas przestrzeni na wypadek, gdyby w przyszłości miał powstać dodatkowy garaż, wiata, czy też drewutnia. Podczas budowy domu muszą również zmieścić się pojazdy, materiały potrzebne do wykończenia, dlatego lepiej jest kupić nieco większą działkę. Zbyt mała działka budowlana to również wiele problemów formalnych – gmina może nie wyrazić zgody na budowę domu na za małej powierzchni. Zanim więc kupisz działkę budowlaną, poproś o pomoc geodetę, który ją zmierzy.
Przy okazji również sprawdź kształt działki – najlepsze do aranżacji są działki o kształcie kwadratu i prostokąta. Te trójkątne i trapezowe niestety sprawiają znacznie więcej problemu.
Każda działka budowlana ma wpisanego poprzedniego właściciela w księdze wieczystej. Jeśli grunt pod zabudowę jest zbyt tani, można sprawdzić, czy jej stan prawny jest na pewno klarowny. W innym wypadku budowa domu będzie niemożliwa. Zanim więc podpiszesz umowę, sprawdź historię interesującej Cię działki na stronie internetowej EUKW. W wyszukiwarce wystarczy wpisać numer Księgi Wieczystej. Powinna wyświetlić się historia działki, w tym również jej prawowity właściciel. Jeśli sprzedający nie chce lub nie może podać nam numeru Księgi Wieczystej, można łatwo znaleźć go w ewidencji gruntów i budynków w Wydziale Geodezji miejscowego starostwa.
Mimo że interesująca nas działka widnieje jako działka budowlana, warto się dowiedzieć, czy ma korzystny wynik w planie zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w momencie, kiedy jest ona usytuowana blisko drogi krajowej lub rezerwatu przyrody. Plan zagospodarowania przestrzennego znajdziemy w gminnym wydziale architektury i urbanistyki.
Możliwe, że podczas szukania odpowiedniej działki budowlanej dane Ci było usłyszeć historie, w których właściciel działki nie mógł dojechać na plac budowy, bądź miał problem z wejściem na własną posesję. Niestety takie przypadki nie są odosobnione. Zanim kupisz wymarzoną działkę budowlaną, koniecznie sprawdź, czy będziesz mieć do niej dojazd. W tym wypadku warto sprawdzić tzw. służebność drogi. Może się okazać, że droga należy do sąsiada, który niekoniecznie będzie chciał Ci jej użyczać. W urzędzie gminy możesz sprawdzić, czy jest ona własnością prywatną, czy też nie. Znacznie łatwiej będzie Ci również rozpocząć budowę w miejscu, gdzie istnieje utwardzona droga dojazdowa, która nie jest własnością prywatną.
Niezwykle istotna jest sprawa przyłączy oraz mediów. Informacje o przyłączach znajdziesz w wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W tych dokumentach znajdują się informacje, jakie media są już doprowadzone do działki, ale również w jakiej odległości są od niej usytuowane. Pamiętaj, że przyłączenie mediów do nieuzbrojonej działki to ogromny koszt, który może nawet przewyższyć cenę domu. Również załatwianie wielu pozwoleń na przyłącze prądu, czy gazu jest wyjątkowo uciążliwe i czasochłonne. Jeśli chcesz sobie oszczędzić wielu godzin spędzonych w Urzędzie Gminy, kup działkę uzbrojoną.
Działka budowlana może być naprawdę atrakcyjna, ale liczy się również jej usytuowanie. Wcześniej sprawdź koniecznie, czy w pobliżu Twojego domu nie powstanie w niedługim czasie droga ekspresowa, czy też ruchliwe centrum handlowe. Jeśli cenisz ciszę i spokój, wybieraj miejsca w środku wsi, gdzie istnieje małe prawdopodobieństwo na powstanie nowych inwestycji budowlanych.
Fot. Pixabay