Jakie są choroby siatkówki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oczy to jeden z najdelikatniejszych narządów w ludzkim ciele. Ich niezwykła wrażliwość pozwala na odbieranie świetlnych bodźców ze świata i widzenie, ale również jest przyczyną często pojawiających się chorób oczu i zaburzeń widzenia. Wśród nich znajdują się również – czasami niezwykle poważne – schorzenia siatkówki.

Retinopatia cukrzycowa

W XXI wieku niezwykle popularną chorobą cywilizacyjną jest cukrzyca. Jednym z jej powikłań jest retinopatia cukrzycowa – czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Sytuacja ta skutkuje pogorszeniem się widzenia (zwłaszcza w ciemności), nieostrym widzeniem, problemami źrenicy i oka z przystosowaniem się do zmiany natężenia światła, obrzękiem siatkówki w okolicy plamki żółtej oraz nowotworzeniem naczyń krwionośnych w oku. Leczenie retinopatii może wyglądać bardzo różnie. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie laserowe. Inne, bardziej zaawansowane, mogą wymagać tak zwanych zastrzyków do oka, czyli iniekcji zawierających lek Avastin do oka. Wskazaniem do stosowania zastrzyków zazwyczaj jest rozwijająca się choroba nowotworowa. Niezależnie od przypadku, wskazana jest jak najszybsza reakcja, ponieważ powikłaniami retinopatii cukrzycowej mogą być krwotoki do ciała szklistego oka, jaskra oraz odwarstwienie siatkówki.

Niedrożność naczyń żylnych siatkówki

Innym, dość groźnym schorzeniem, które dotyczy oka, są zakrzepy powstające w gałęziach żylnych siatkówki, które prowadzą do niedrożności tych naczyń. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, objawami będą pogorszenie się ostrości widzenia, obrzęk siatkówki oraz krwotoki. W tym przypadku rozwiązaniem również może być leczenie laserowe i ponownie ważna jest szybka reakcja na pojawiający się problem. Niestety, niedrożność naczyń żylnych siatkówki może skutkować poważnymi powikłaniami. Należą do nich przewlekły obrzęk plamki żółtej oraz neowaskularyzacja, czyli tworzenie się nietypowych naczyń krwionośnych w miejscach, w których uprzednio ich nie było. Proces ten może skutkować powstawaniem nowotworów.

Błona przedsiatkówkowa

Kolejną chorobą siatkówki jest błona przedsiatkówkowa, nazywa też nasiatkówkową lub zwłóknieniem przedplamkowym. Schorzenie to polega na powstaniu przed siatkówką cienkiej, włóknistej błony, która poprzez swój ruch (obkurczanie) marszczy znajdującą się pod nią siatkówkę. Błona przedsiatkówkowa może być powikłaniem retinopatii cukrzycowej, zapalenia błony naczyniowej oka czy mechanicznych urazów oka. Jej objawami są zaburzenia widzenia (aż do upośledzenia widzenia), ale początkowo może również zachodzić bezobjawowo. Jeżeli uda Ci się zareagować wystarczająco szybko, możliwe będzie leczenie operacyjne polegające na usunięciu błony.

Zdjęcie główne: pexels.com/Michael Morse

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*