Przytulny salon w kilku krokach – najlepsze pomysły

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz o przytulnym salonie ale nie wiesz jak go zaaranżować? Podpowiadamy jak w kilku krokach uzyskać wyśnioną przestrzeń!

Salon to obok kuchni serce domu. To tam spędzamy większość wolnego czasu. Nic dziwnego, że chcemy, aby wnętrze miało przytulny, ciepły, zachęcający do wypoczynku charakter. Aranżacja salonu wcale nie jest trudna. Z tymi wskazówkami na pewno osiągniemy wymarzony efekt!

Wprowadź do salonu tkaniny

To, co powinniśmy wprowadzić do naszego salonu, to dywany, narzuty, koce, poduszki oraz zasłony. Tkaniny ocieplają wnętrze i dodają mu charakteru. Co więcej, przy ich pomocy możemy w dosłownie kilka chwil zmienić aranżację salonu. Mając dwa zestawy pasujących do siebie poszewek i zasłon, możemy co jakiś czas odświeżać wizualnie pomieszczenie.

Oświetlenie do salonu

Kolejnym czynnikiem wpływającym na charakter wnętrza jest oświetlenie. Dzięki dobrze dobranym i umiejscowionym lampom, a także poprzez odpowiednią temperaturę i barwę światła, możemy uzyskać niesamowity efekt.

Do przytulnego salonu najbardziej nadadzą się ciepłe żarówki oraz światło o różnej intensywności. Górne oświetlenie powinno być możliwie jasne, tak aby dobrze oświetlało salon, kiedy jest to potrzebne. Warto postawić także na osobne źródło światła w kąciku do czytania oraz na tworzące intymną atmosferę mniejsze źródła światła.

Przy aranżacji salonu warto pomyśleć o uzupełnieniu wnętrza o mniejsze lampki stojące, sznury z lampkami (np. żarówki lub cotton balls) oraz lampiony i świece. Wszystkie wymienione źródła światła spełniają jednocześnie rolę dekoracyjną w salonie. W zależności od charakteru wnętrza wybierajmy te, które wpiszą się w ogólną stylistykę pomieszczenia.

Obrazy i dekoracje

Przytulne wnętrze to wnętrze wypełnione. Gołe ściany i puste regały to elementy, które sprawiają, że salon wydaje się mniej przytulny. Warto więc pomyśleć o aranżacji tych przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem jest wypełnienie ścian obrazami lub zdjęciami. 

Absolutnie nie chodzi o to aby na siłę obwieszać każdą ze ścian. Wybierzmy tę największą, która jest całkowicie pusta. Alternatywą do obrazów i zdjęć są naścienne dekoracje np. wykonane ze słomy , metalu czy z makramy. Możemy także zdecydować się na ozdobny zegar albo lustro.

Kolejnym krokiem w aranżacji salonu tak, aby stał się bardziej przytulny, jest wprowadzenie drobnych dekoracji na półki, konsole i stoły. Jedni są amatorami figurek i ozdób tego typu, drudzy mniej.

Jak wybierać ozdoby aby salon wyglądał stylowo, a nie kiczowato? Przede wszystkim nie działajmy na przekór sobie. Jeżeli podobają nam się dekoracje oferowane przez sklepy wnętrzarskie, to je kupmy. Jeśli nie lubimy niefunkcjonalnych elementów dekoracyjnych, to postawmy na zakup książek, wazonów, mis na owoce, świeczników.

Aranżacja salonu przy pomocy roślin

Tym, co czyni wnętrze przytulnym i sielskim, są także rośliny. Warto pomyśleć o ich włączeniu do aranżacji salonu. Nie musi być ich przesadnie dużo. Nawet jeżeli nie mamy ręki do kwiatów, możemy zdecydować się na niewymagające gatunki. Niewiele troski potrzebują: monstera, sansewieria, aloes, sukulenty, zamiokulkas… Jeżeli chociaż od czasu do czasu podlejemy te rośliny, na pewno będą pięknie rosnąć.

Na przytulność salonu wpływają także cięte kwiaty w wazonach oraz suszki. Ich posiadanie wcale nie musi być kosztowne. Wystarczy zebrać polne kwiaty i zboża, a następnie je zasuszyć. Wiosną można skorzystać z bazi.

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*