Łóżko młodzieżowe – o czym warto pamiętać przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Praktyczne, modne i przyjazne dla zdrowego snu – to tylko niektóre wymagania, które stawia się łóżkom młodzieżowym. Na szczęście bogata oferta dostępna na rynku, pozwala na swobodny wybór. O czym pamiętać przy zakupie? 

Wymiana łóżka na młodzieżowe: który moment jest najlepszy? 

Najlepszym momentem do dokonania zmiany jest ten, gdy młody człowiek wyrasta ze swojego poprzedniego łóżka. Dlaczego? 

Łóżko młodzieżowe to inwestycja na kilka lat

Powodem są preferencje dziecka co do wyglądu łóżka. To ono powinno decydować, w jakim łóżku będzie spać i jak będzie wyglądał jego pokój. Jeśli kupimy mebel zawczasu, to szybko może się przestać podobać naszej córce lub synowi, a przecież łóżko to inwestycja na kilka lat, więc nie ma sensu wymieniać go zbyt szybko.

Jakie wymiary łóżka dla nastolatka będą najlepsze?

Przede wszystkim trzeba ustalić absolutne minimum, poniżej którego nie możemy zejść. W przypadku łóżka dla nastolatka będą to wymiary 80 x 200 cm. Na taki model bezwzględnie musimy wygospodarować przestrzeń. 

Jakie korzyści daje wybór większego łóżka?

Już zakup modelu o wymiarach 90 x 200 cm będzie oferował większą wygodę. W przypadku, gdy miejsca w pokoju nastolatka jest pod dostatkiem, można zastanowić się nad kupnem łóżka o szerokości 120 cm. 

Wygodne łóżko do ciasnych pomieszczeń 

Deficyt miejsca w pokoju młodzieżowym może sprawić, że przestronne łóżko o szerokości 120 cm będzie meblem o zbyt dużych gabarytach, odbierającym przestrzeń przeznaczoną na przedmioty. Jeśli mimo tego chcemy zapewnić dziecku wygodę, rozwiązania są dwa: wybór rozkładanej kanapy o dobrych parametrach do spania lub łóżko na antresoli. Drugie wyjście wydaje się być optymalne i w dodatku świetnie się prezentuje.

Jaki materac do łóżka młodzieżowego wybrać?

Przede wszystkim trzeba wybrać materac, który zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa podczas snu, co będzie przekładać się właściwą regenerację młodego organizmu. Materac nie może się zapadać, ponieważ może to doprowadzić do różnych wad postawy. Zbyt twarde posłanie również może powodować bóle kręgosłupa. 

Najlepsze materace dla młodzieży 

Dla młodych osób szczególnie polecane są produkty z pianki wysokoelastycznej i lateksowej. Najlepsze są materace dwustronne o różnej twardości. Ich zaletą jest to, że zapewniają właściwe podparcie mimo zmiany wagi i budowy ciała dziecka. 

Co się stanie, gdy dziecko będzie miało źle dobrany materac?

Niewyspanie się, zmęczenie i rozdrażnienie, to tylko niektóre skutki słabej jakości materaca. Źle dobrany materac może być przyczyną powstania różnych wad postawy i bólu pleców. 

Jaka rama do łóżka dla nastolatka?

Z medycznego punktu widzenia rama łóżka nie ma większego znaczenia. Chodzi raczej aspekt estetyczny. Rama powinna pasować do wystroju wnętrza. 

Drewniane czy metalowe? 

Łóżko dla nastolatka może mieć zarówno ramę drewnianą, jak i metalową. Rama metalowa jest jednak trwalsza. Drewno z kolei  jest materiałem naturalnym i pasuje właściwie do każdego wnętrza. Metalową ramę możemy pomalować tak, by tworzyła spójną całość z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. 

Łóżko z pojemnikiem na pościel lub miejscem na książki

Spód łóżka młodzieżowego jest ciekawym miejscem do zagospodarowania. Najbardziej powszechnym wyborem jest tradycyjny pojemnik na pościel. Można w nim przechowywać też prześcieradło oraz koce. W sklepach dostępne są również modele z półkami na książki, dzięki którym świetnie zagospodarujemy przestrzeń w pokoju. Jeśli dysponujemy jedynie dużym prześwitem pod łóżkiem, możemy zakupić wiklinowe pojemniki i to w nich przetrzymywać różne przedmioty. 4

Fot. Holly Stratton/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*