Jak tylko smartfony z całym swym dobrodziejstwem pojawiły się w życiu dorosłych, od razu wyciągnęli po nie ręce nastolatkowie i zupełnie małe brzdące. Czy rodzice powinni jednak udostępniać swym dzieciom urządzenia mobilne ? Sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści!
Uczeni przeprowadzili wiele badań, z których wynika jednoznacznie negatywny wpływ telefonu komórkowego na organizm dziecka. Ustalono, że do 1. roku życia dzieci nie powinny mieć żadnej styczności z urządzeniami elektronicznymi.
Z kolei uczeni z Dziecięcego Centrum Medycznego w Cincinnati sugerują rozciągnąć to zalecenie na dzieci poniżej szóstego roku życia. Wpatrywanie się w ekran telefonu, jak i towarzyszący temu zajęciu siedzący tryb życia mają negatywny wpływ na nieukształtowany organizm dziecka. Naukowcy udowodnili, że dzieci spędzające dużo czasu przed monitorem mają znacznie mniej substancji białej w mózgu. Ona zaś odpowiada za transportowanie informacji wewnątrz mózgu.
Wniosek: smartfon dla dziecka poniżej 6. roku życia może tylko spowolnić jego rozwój umysłowy. Zamiast wręczać mu w tym okresie telefon, wspieraj jego kreatywność i zachęcaj do zabaw z rówieśnikami.
Zdaniem psychologów nie ma optymalnego wieku, w którym można podarować dziecku pierwszy telefon. Rzecz w tym, że każde dziecko jest wyjątkowe i każde z nich ma swoje indywidualne normy rozwojowe, którymi należy się kierować przy podejmowaniu decyzji o zakupie pierwszego telefonu.
Niemniej uczeni skłaniają się ku temu, że optymalny wiek na tego typu prezent to szesnaście lat. Postaraj się do tego czasu sprawiać dziecku inne prezenty – ich wybór jest naprawdę szeroki. Niemniej to tylko rekomendacja, którą możesz wprowadzić w czyn, a możesz i nie. Jeśli Twoje dziecko jest dostatecznie samodzielne i dojrzałe, możesz sprezentować mu telefon dużo wcześniej.
Planujesz w najbliższym czasie kupić telefon dla dziecka? Wybierz gadżet adekwatny do jego wieku. Nie warto kupować drogiego aparatu z dużą ilością funkcji. Po pierwsze nastolatek ich nie potrzebuje, a po wtóre drogi gadżet będzie przykuwać uwagę osób postronnych. To nie tylko powód do zawiści ze strony rówieśników i powód do przechwałek dla samego dziecka, ale też ryzyko kradzieży.
Zakup smartfona dla dziecka to odpowiedzialna decyzja. I nie są to puste słowa. Wpatrywanie się w ekran monitora jest wciągającym zajęciem i towarzyszy mu zwiększone uwalnianie przez organizm dopaminy, której nadmiar może być przyczyną uzależnienia. Czy Twoje dziecko jest gotowe w porę się zatrzymać i nie popaść w uzależnienie od gadżetu?
Zanim kupisz dziecku telefon, przeprowadź z nim rozmowę na temat odpowiedzialności. Nastolatek musi wiedzieć, jak ważna jest samokontrola. Poproś go, by Ci obiecał, że nie będzie nadużywać telefonu, w przeciwnym razie będzie musiał się z nim pożegnać.
Koniecznie ustal też z dzieckiem czas, jaki może spędzać przed ekranem telefonu. W przeciwnym razie za każdym razem trzeba mu będzie tłumaczyć, z jakiego powodu nie powinien tak długo korzystać z gadżetu. Wstępne ustalenia, od których nie może być odstępstw, wyjaśnią tę kwestię raz a dobrze.
Zdj. główne: Gaelle Marcel/unsplash.com