Kolarstwo – jak rozpocząć przygodę z rowerem?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kolarstwo – jak rozpocząć przygodę z rowerem?

Materiał Partnera

RozrywkaSport

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Poranne korki w dużych miastach potrafią odebrać chęć do pracy na całą resztę dnia. Być może jeszcze trudniejsze są powroty – jesteśmy zmęczeni po 8 godzinach wykonywania obowiązków, a musimy odstać swoje, czy to za kółkiem własnego samochodu, czy ściśnięci pomiędzy innymi pasażerami autobusu. Z mieszaniną podziwu, zazdrości i niedowierzania obserwujemy wówczas przemykających obok kolarzy.

Zastanawiasz się, jak to w ogóle możliwe, żeby każdego dnia, niezależnie od pogody, pokonywać rowerem kilkadziesiąt kilometrów? Czytaj dalej, a może już wkrótce dołączysz do grona szczęśliwych i zdrowych osób, nierozstających się ze swoim rowerem ani w dni powszednie, ani w weekendy i wakacje.

Dlaczego warto regularnie jeździć na rowerze?

O korzyściach z jazdy na rowerze można by pisać (i pisze się) całe książki. Regularny trening przyczynia się do zachowania prawidłowego ciśnienia krwi oraz tętna. Sprzyja także metabolizmowi, dzięki czemu łatwiej jest pozostać w formie lub zrzucić zbędne kilogramy. Rower wymaga jednoczesnej pracy wielu grup mięśni, zatem trening przebiega równomiernie. Poprawie ulega również koordynacja ruchowa.

Dla wielu fanów dwóch kółek istotniejsze są jednak korzyści emocjonalne. Codzienny kontakt z przyrodą sprzyja relaksowi i wyciszeniu, powoduje też przypływ endorfin. Jeśli faktycznie jeździsz cały rok, hartujesz dodatkowo swój układ odpornościowy, dzięki czemu wzrasta Twoja zdolność obrony przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.

Jaki rower wybrać na początek?

Jeśli chcesz spróbować swoich sił na rowerze, przede wszystkim musisz mieć odpowiedni sprzęt. Wbrew temu, do czego będą Cię próbowali przekonać niektórzy sprzedawcy w sklepach sportowych, pierwszy „poważny” rower wcale nie musi być drogi. Będzie przecież służył do wyrobienia sobie pewnych zwyczajów, a nie do osiągania imponujących rezultatów. Jeśli złapiesz bakcyla – szybko wymienisz go na nieco lepszy.

Jeśli chodzi o typ, na start najlepiej zdecydować się na coś uniwersalnego – nie na szosówkę czy na MTB, ale na rower miejski czy górski, który nadaje się tak do jazdy po asfalcie i chodniku, jak i po parku czy po leśnych ścieżkach.

Ubranie dla początkującego kolarza – o czym pamiętać?

Ponownie warto obalić pewien mit: jeśli na rower wsiadasz raz na miesiąc, żeby pokonać 5 km w parku, to nie potrzebujesz w tym celu specjalnych ubrań. Ale już dalsze i regularne trasy wymagają odpowiedniego przygotowania.

Dobra odzież kolarska powinna być porządnie dopasowana – obtarcia to ostatnie, czego potrzebujesz podczas treningu. Nawet jeśli nie jesteś fanem spodenek kolarskich, z każdym kilometrem poczujesz, jak bardzo są Ci potrzebne. W pracy możesz po prostu przebrać się w strój lepiej pasujący do stanowiska.

Akcesoria na rower – miej je zawsze przy sobie

Wśród akcesoriów rowerowych można wymienić dwa typy: te przydatne cały czas oraz te, które powinieneś mieć przy sobie z uwagi na sezon. Przez cały rok pamiętaj o kasku i rękawiczkach chroniących wnętrze dłoni. Na wszelki wypadek warto też wozić pompkę i zapasową dętkę (tylko wcześniej sprawdź, jak dokonać wymiany).

Do sezonowych akcesoriów należy odzież wierzchnia, ale kurtka rowerowa może się okazać przydatna również latem – gdy zaczyna padać albo o poranku, kiedy jest jeszcze chłodno. W zimniejszych miesiącach zakładaj pod kask czapkę sportową, a drogi oddechowe chroń wiatroszczelną kominiarką.

Jakie trasy są dobre dla kolarskich nowicjuszy?

Twoim celem jest dojeżdżanie rowerem do biura oddalonego o 15 km? To rozsądny dystans, ale jeśli wcześniej jeździłeś tylko okazjonalnie, to nawet do takiej trasy warto się przygotować. Najlepszym sposobem jest pokonanie jej w dniu wolnym – sprawdzisz wtedy, czy występują po drodze trudne momenty i jak długo zajmuje Ci podróż.

Elementem treningu mogą być też popołudniowe i weekendowe krótkie, rekreacyjne przejażdżki. Ani się obejrzysz, a rower będzie Ci towarzyszył każdego dnia!

Progres – kiedy się go spodziewać i po czym poznać, że czas przejść na wyższy level?

Nawet jeśli jazda na rowerze ma dla Ciebie charakter czysto użytkowy lub rekreacyjny, z czasem może pojawić się żyłka sportowca. Może zechcesz dołączyć do lokalnej grupy, spróbować swoich sił w wyścigu albo odbyć naprawdę długą, wymagającą trasę? Zacznij od śledzenia codziennych czasów przejazdu – gdy zobaczysz znaczną poprawę, możesz robić kolejne kroki.

Pamiętaj o oddychającej, dobrze skrojonej odzieży sportowej, którą znajdziesz na https://attiq.net/ – bez niej treningi są nie tylko bardziej męczące, ale też stwarzają ryzyko złapania przeziębienia albo doznania kontuzji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*