Koty domowe z reguły nie mają możliwości załatwiania swoich potrzeb na dworze, dlatego jedynym rozwiązaniem pozostaje kuweta. Dowiedz się, jakie bywają kuwety dla kota i na co zwrócić uwagę przy wyborze!
Na rynku znajdziesz kuwety różnej wielkości i różnego rodzaju. Przy wyborze produktu należy brać pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek pupila, system czyszczenia kuwety czy ilość zwierząt w domu. Przyjrzyjmy się głównym kryteriom wyboru kuwety.
Kuwety dla kotów produkowane są z plastiku różnej jakości. Tanie wyroby od nieuczciwych producentów charakteryzują się nieprzyjemnym chemicznym zapachem, który odstrasza zwierzęta. Ponadto takie kuwety stają się szybko niezdatne do użytku, co wymaga od właściciela zakupu nowej toalety.
Mała kuweta będzie dobra tylko dla kociaka. Dla dorosłych osobników lepiej nabyć przestronną toaletę, w której kot będzie miał swobodę ruchów i bez problemu załatwi swoje potrzeby.
Kuweta może być otwarta bądź zamknięta. Otwarta jest łatwiejsza w obsłudze zarówno dla kota, któremu łatwo się do niej dostać, jak i dla właściciela, który może na bieżąco kontrolować stopień jej zabrudzenia. Z drugiej strony bywają koty, które cenią sobie spokój i prywatność w czasie załatwienia swoich potrzeb. Dla tych lepsza będzie kuweta kryta. Zaletą zamkniętych kuwet jest też mniejsze odczuwanie nieprzyjemnych zapachów i mniejszy stopień zabrudzenia przestrzeni dookoła toalety.
Na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet dla kotów. Szczególną popularnością cieszą się otwarte kuwety z wysokim i niskim progiem. Takie modele często mają prostokątny kształt i mogą być wyposażone w wewnętrzną, zawieszaną kratkę. Wysoki próg oraz wewnętrzna ramka zapobiegają rozsypywaniu się żwirku. Kuweta z kratką może być wykorzystywana bez żwirku, jednak na właścicielu spoczywa wówczas obowiązek częstego mycia głównej części konstrukcji, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów kocich odchodów.
Kryta kuweta, przypominająca z zewnątrz estetyczny transporter, to produkt, który może, ale nie musi spodobać się Twojemu kotu. W zależności od osobowości Twojego pupila kuweta zabudowana może zarówno zwiększyć, jak i zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa. Zaletą takiego domku jest przyjemny dla oka design i blokada nieprzyjemnych zapachów. Warto jednak mieć na uwadze czułość kociego nosa i to, że zapach panujący w zamkniętej przestrzeni może się kotu nie spodobać.
To zaawansowana technologicznie kuweta, którą podłącza się do kanalizacji lub odpływu pralki. Takie rozwiązanie pozwala na regularne przepłukiwanie kuwety wysypanej – zamiast tradycyjnego żwirku – granulkami wielokrotnego użytku. Automatyczna kuweta samoczyszcząca wyposażona jest w czujnik, uruchamiający się samoistnie po zaprogramowanym czasie od wizyty kota w toalecie.
Warto też pamiętać, że każdą kuwetę można wyposażyć w nowoczesne akcesoria niwelujące nieprzyjemny zapach, a także podnoszące komfort jej użytkowania przez kota, jak i wygodę sprzątania po Twoim pupilu. Warto zwrócić uwagę na opracowane z myślą o kuwetach krytych specjalne filtry z węgla aktywnego, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy oraz zapewniają bezpieczną cyrkulację powietrza w kociej toalecie. Na rynku dostępne są też neutralizatory do kuwet, wspomagające działanie żwirków higienicznych. Produkt likwiduje mikroorganizmy mogące się rozwijać na dnie kuwety.
Zdj. główne: Litter Robot/unsplash.com