Artykuł sponsorowany
Piękny, biały, “amerykański” uśmiech, jak z reklamy, to marzenie każdego z nas. Zdrowe zęby są ważnym elementem naszego wizerunku i znacznie wpływają na samoocenę. Dlatego tak ważne jest, by dbać o swój uśmiech w skuteczny sposób. Zobacz, jak to zrobić.
Oczywistą podstawą zdrowych zębów jest ich systematyczna higiena. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – po dwie do trzech minut. Po umyciu zębów, jamę ustną należy dokładnie wypłukać, po czym wyczyścić przestrzenie między zębami, do których często nie dostaje się szczoteczka, nicią dentystyczną. Niestosowanie nici dentystycznej to błąd, który popełnia aż 90% Polaków. Przez pozostające między zębami resztki jedzenia, które psują się i rozkładają w jamie ustnej, nie tylko zmagamy się z nieprzyjemnym zapachem z ust, lecz także z rozwijającą się w tych warunkach próchnicą. By uniknąć kosztownych i stresujących wizyt u stomatologa, myj zęby dwa razy dziennie, a po myciu stosuj nić dentystyczną i płyn do płukania ust.
By mieć piękne, zdrowe, białe zęby, konieczne są regularne kontrole u dentysty. Wbrew pozorom, drogą do unikania stomatologa, jest systematyczne odwiedzanie jego gabinetu. Podczas kontroli, lekarz ma szansę wychwycić wszystkie nieprawidłowości i w porę doradzić nam, w jaki sposób zadbać o dany ząb lub dziąsło tak, by jego interwencja nie była konieczna. Najczęściej psującymi się zębami są tylne trzonowce, które rosną w miejscu, do którego nie docieramy tak dokładnie szczoteczką. Niedokładne mycie zębów może prowadzić do bólu, który jest ostrzeżeniem, że należy tym miejscom poświęcić więcej uwagi podczas mycia. Czasem już to wystarczy, by zażegnać rozpoczynający się stan zapalny i uniknąć leczenia zębów u stomatologa. Na wizytę kontrolną należy się wybrać minimum raz w roku, choć zaleca się wykonywanie kontroli co sześć miesięcy.
Kontrola to też czas, by wychwycić małe ubytki, które można w bardzo łatwy sposób uzupełnić i zapobiec dalszemu rozwijaniu się próchnicy. Koszmarem wielu osób jest leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba. Jedynym sposobem na to, by do tego nie dopuścić, jest szybka reakcja na jakąkolwiek zmianę, jaką zauważymy w naszych zębach. Choć frezy dentystyczne wyglądają przerażająco, dzięki znieczuleniu można nawet nie zorientować się, kiedy dentysta skończy swoją pracę. Dlatego nie warto czekać z zakładaniem plomb lub leczeniem na ostatnią chwilę, ponieważ im bardziej ząb boli przed wizytą u stomatologa, tym bardziej bolesne jest leczenie.
Poza codzienną higieną jamy ustnej, ważne są również zabiegi, które wspomagają nasze starania w walce o zdrowe zęby. Piaskowanie to zabieg usunięcia osadu nazębnego, który mimo regularnej higieny i tak osadza się z czasem na powierzchni szkliwa. Za pomocą mieszanki wody, powietrza i dwuwęglanu sodu, wyrzucanego pod dużym ciśnieniem, osad nazębny jest usuwany, a zęby na nowo stają się czyste i gładkie. Ten zabieg zapobiega parodontozie i osadzaniu się kamienia nazębnego.
Skaling to proces usunięcia kamienia nazębnego, który jest wynikiem długotrwałego zbierania się osadu nazębnego. Kamień powoduje stany zapalne dziąseł, a w ich wyniku paradontozę, ale również tworzy na powierzchni szkliwa bardzo nieestetyczne przebarwienia. Zabieg wykonuje się przy pomocy ultradźwięków i jest praktycznie bezbolesny.
Lakierowanie zębów może kojarzyć się z profilaktyką, stosowaną u dzieci, jednak lekarze polecają ten zabieg także dorosłym. Polega on na zabezpieczeniu zębów preparatem z wysoką zawartością fluoru. Zaleca się, by wykonywać go po przynajmniej półrocznej przerwie od piaskowania lub skalingu.
Zdrowie zębów i jamy ustnej jest niezwykle ważne. Mimo częstego lęku, warto przełamać się i zadbać o stan i wygląd swoich zębów. Choroby stomatologiczne prowadzą do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i bardzo negatywnie wpływają na samopoczucie. Dlatego nie bagatelizuj problemów z zębami i wylecz je od razu, by móc cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem.
Fot. Ava Motive/Pexels