Mudra pochodzi z sanskrytu i oznacza “gest”, “pieczęć”, “znak”. Jest to symboliczny lub rytualny układ dłoni, często używany w praktyce hinduizmu i buddyzmu. Większość mudr wykonuje się rękami i palcami, często w połączeniu z ruchami nadgarstków, łokci i ramion. Niektóre obejmują całe ciało. W jodze, praktykach duchowych i indyjskich tradycjach mudry były używane od tysięcy lat jako pomoc w medytacji i uzdrawianiu.
Działają stymulująco na różne części ciała zaangażowane w oddychanie i wpływają na przepływ energii, a nawet na nastrój. Zwijając się, krzyżując, rozciągając i dotykając palców i dłoni, możemy manipulować połączeniem umysłu z ciałem. Każdy obszar dłoni odpowiada określonej części mózgu lub ciała.
Nasze ograniczone rozumienie energii i materii fizycznej sprawia, że wyjaśnienie mudr na poziomie energetycznym jest bardziej złożone i trudniejsze do udowodnienia. Te same gesty komunikują się również z energiami na poziomie astralnym. Subtelna energia jest następnie przekazywana za pośrednictwem systemu nerwowego i mózgu, co pomaga nam się skoncentrować. Naukowcy nadal nie są zgodni co do tego, co stanowi ponad 96% materii we wszechświecie (w tym ciemnej materii). Dlatego trudno jest opisać, w jaki sposób mudry wykorzystują ten kwantowy poziom energii materii/fali.
Na bardziej duchowym poziomie praktykowanie energetycznych układów dłoni jest zewnętrzną reprezentacją wewnętrznych intencji. Może odzwierciedlać pewne nadzieje, energię lub oddanie.
Najbardziej znane mudry są łatwe do wykonania. Możesz je zrobić podczas medytacji w pozycji lotosu lub siedząc na krześle z prostym oparciem. Rozpocznij każdą sesję od “umycia” rąk, pocierając je o siebie około 10 razy. Pamiętaj, by trzymać ręce nad czakrą pępka. W ten sposób ułatwisz przepływ energii w dłoniach.
W każdej mudrze wywieraj wystarczający nacisk. Dzięki temu poczujesz przepływ energii. Jeśli chcesz osiągnąć optymalne rezultaty, trzymaj dany układ energetyczny dłoni przez 15 minut. Możesz rozbić ten kwadrans na kilka części w ciągu dnia lub włączyć go do medytacji.
Cieszy się niezwykłą popularnością. Skupiasz się tutaj nie tylko na samej pozycji dłoni, ale również na oddechu. Wyciągnij kciuk i nie zginaj, zbliżając go do palca wskazującego. Możesz spokojnie usiąść i położyć zewnętrzną część dłoni na kolanach. W ten sposób łatwiej wykonasz mudrę.
W sanskrycie “Gyan” oznacza świadomość, mądrość i wiedzę. Poprawia koncentrację i wyostrza pamięć. Wpływa pozytywnie nie tylko na sferę psychiczną, ale też fizyczną.
Co ciekawe, może być nie tylko używana do medytacji, lecz także podczas witania się w wielu krajach azjatyckich. Usiądź lub stań prosto. Rozciągnij plecy, nie robiąc przy tym kociego grzbietu. Złóż dłonie na poziomie czakry serca. Pamiętaj, by całe dłonie przylegały do siebie. Upewnij się, że palce są zawsze skierowane w górę. Anjali oznacza w sanskrycie “adres” lub “ofertę”. Połączone dłonie pomagają stworzyć poczucie równowagi między umysłem a ciałem.
Chin Mudra nazywana jest również gestem świadomości. Kiedy używasz go podczas medytacji, uspokajasz umysł i myśli. Poprawiasz także ogólny stan umysłu. Obróć dłonie tak, aby wewnętrzna strona dłoni była skierowana w dół. Następnie opuszkiem palca wskazującego dotknij kciuka i dwoma palcami utwórz kółko. Pozostałe palce zostaw wyciągnięte.
Ta pozycja dłoni stymuluje czakrę korzenia. Mówi się, że możesz poczuć energetyczne połączenie z ziemią. Ułożenie dłoni pod brodą pomaga przywrócić prostotę i skromność do Twojego życia.
Pomaga radzić sobie ze stresem i depresję. Utrzymuje też równowagę w układzie nerwowym. Ułatwia relaks i odmładza umysł. Umieść kciuki i palce wskazujące jeden na drugim, aby utworzyć trójkąt. Skieruj palce wskazujące w dół, a pozostałe palce złóż pod kątem. Ta mudra chroni przed stresem płynącym ze świata zewnętrznego.
Możesz tutaj używać jednej lub dwóch dłoni. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, używaj zawsze prawej ręki symbolizującej wchłanianie pozytywnej energii. W ten sposób aktywujesz i równoważysz pierwsze trzy czakry (korzeni, krzyżową i splotu słonecznego). Wyciągnij ręce i skieruj je do siebie (tak, jakbyś przybijał komuś piątkę). Następnie złóż palec wskazujący i środkowy, trzymając w pełni wyciągnięty palec serdeczny i mały.