Objawy alergii pokarmowej u psa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mało który opiekun psa zdaje sobie sprawę z tego, że alergie pokarmowe oraz środowiskowe, dotyczą nie tylko ludzi. Twój pupil może cierpieć z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej bez Twojej wiedzy. Czym objawia się taka alergia i po czym rozpoznać, że pora wykonać testy alergiczne u weterynarza? Dowiesz się z tego artykułu!

Popularne objawy alergii pokarmowej u psa

Do najbardziej pospolitych i podstawowych sygnałów, że pies ma alergię na coś, co spożywa, są: 

  • świeżb oraz intensywne drapanie się i wylizywanie, 
  • lizanie łapek i różowe zabarwienie pomiędzy poduszkami łap, 
  • łzawienie, ropienie oczu oraz różowawe wypływy z kanalików łzowych,
  • biegunki i częsty ból brzucha, gazy. 

Wymienione objawy należą do najczęściej występujących przejawów alergii pokarmowej. Zwracaj uwagę na to, jak zachowuje się pies, kiedy występuje dane zachowanie i nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Argument “kiedyś psy jadły resztki z obiadu i nic im nie było”, niestety nadal pojawia się w kontekście alergii pokarmowych zwierząt, jednak pamiętaj, że czasy się zmieniają. Symptomy alergii są dla zwierzaka bardzo uciążliwe, często bolesne, jeśli zależy Ci na dobru swojego czworonożnego przyjaciela, nie lekceważ znaków, jakie Ci daje. 

Mniej oczywiste zwiastuny alergii u psa

Jednymi z mniej popularnych objawów alergii pokarmowej u psa mogą być na przykład: 

  • ból głowy, przejawiający się apatią i przyciskaniem głowy do zimnych przedmiotów, takich jak ściana czy szyba,
  • zaparcia, 
  • częste zapalenie pęcherza lub spojówek, 
  • stany zapalne w jamie ustnej, głównie na dziąsłach, 
  • kichanie. 

Zwierzaki instynktownie nie okazują bólu, starają się ukrywać swoje słabości i rzadko kiedy przyznają się do chorób, dlatego obowiązkiem opiekuna jest uważna obserwacja pupila i adekwatna reakcja. Każde nietypowe zachowanie psa – niechęć do interakcji czy zabawy, ospałość albo agresja. Wszystkie te nieprawidłowości mogą świadczyć o bólu, wywołanym między innymi przez alergię pokarmową. 

Jak dbać o psa z alergią pokarmową?

Jeśli na testach alergicznych okaże się, że pies ma problem z trawieniem poszczególnych pokarmów, musisz znaleźć dla niego karmę, która nie będzie zawierała tych składników. Częstymi alergenami są: drób, wołowina, ziemniaki, soja lub nabiał i jajka. Najbezpieczniejszą dietą dla alergika będzie BARF ( z ang. Biologically Appropriate Raw Food), na temat tego stylu żywienia można znaleźć w Internecie bardzo dużo rzetelnych materiałów, opracowanych przez zoodietetyków. Ogromnym plusem takiej diety jest to, że samodzielnie dobierasz jej składniki i ściśle kontrolujesz, co trafia do miski psa i masz pewność, że nie ma w niej rzeczy dla psa szkodliwych. Z kolei minus jest taki, że nieodpowiednio poprowadzone żywienie BARFem może prowadzić do niedoborów w organizmie. Jeśli zdecydujesz się na karmienie psa w ten właśnie sposób, uzupełnij swoją wiedzę i zakup potrzebne do tej diety suplementy. W swojej stałej ofercie posiada je Vetfood sklep

Jeśli Twój pies okaże się alergikiem, musisz przygotować się na długie poszukiwania odpowiedniej karmy, sporo prób i porażek, i nieprzespanych nocy. Pamiętaj jednak, żeby niczego nie robić na własną rękę lub inspirując się wyłącznie poradami z Internetu. Choć alergia jest nieuleczalną chorobą, pod okiem weterynarza i stosując się do jego zaleceń, można całkowicie wyciszyć objawy, jakie daje. Powodzenia!

Zdjęcie główne: Christian Domingues/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*