Planujesz zakup mieszkania? O tym musisz pamiętać!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz przeprowadzkę? Szukasz mieszkania i zastanawiasz się, od czego zacząć? Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Wybierz odpowiednią lokalizację

Sprawdź, czy dana nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej okolicy. Najlepiej, aby mieściła się w pobliżu parków, sklepów, szkół i siłowni. Nie musisz kupować mieszkania blisko pracy, ale upewnij się, że bez problemu dojedziesz do niej pociągiem, autobusem, czy tramwajem. 

Sprawdź ciśnienie wody w kranie

W starszych budynkach ciśnienie wody może być słabsze z powodu przestarzałych rurociągów lub zbyt wąskich głównych rur wodociągowych. Słabszy strumień prowadzi do pewnych niedogodności. Przyjrzyj się również, jak mierzone jest zużycie wody. Sprawdź, czy mieszkanie ma własne liczniki.

Jak rozpoznać wilgoć w mieszkaniu?

Skontroluj mieszkanie pod kątem wilgoci. Odsuń meble od ścian, by zobaczyć ich stan. Sprawdź też okna pod kątem pleśni. Upewnij się, że wszystkie pomieszczenia są odpowiednio wentylowane. 

Do głównych oznak wilgoci możemy zaliczyć: charakterystyczny zapach pleśni, łuszczący się tynk, grzyb na ścianach lub sufitach. Choć wydaje się to oczywiste, przyjrzyj się uważnie sufitowi i listwom przypodłogowym. Wykaż się też podejrzliwością, jeśli zauważysz, że pokój został właśnie przemalowany. Być może właściciel chciał w ten sposób ukryć ślady pleśni.

Parking

Jeżeli masz samochód, potrzebujesz miejsca, w którym będziesz mógł zostawić na noc. Zapytaj właściciela, czy do mieszkania przynależy miejsce parkingowe. Jeśli nie, wybierz się na krótki spacer i zastanów się, gdzie możesz zostawiać auto. Czy możesz skorzystać z płatnego parkingu albo zatrzymać się na drodze biegnącej wzdłuż budynku?

Filip Kowarski – Jak negocjować zakup mieszkania?

Wyjrzyj przez okno

Nie mówimy tutaj o pięknym widoku. Sprawdź, czy przed oknem znajdują się budynki ze świecącymi banerami. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, kolorowe neony przenikające przez firanki i zasłony mogą wywoływać bezsenność. Unikaj też mieszkań, które znajdują się w pobliżu głównej, hałaśliwej drogi, barów, pubów, czy klubów nocnych. Mogą skutecznie zakłócić sen.

Sprawdź stan okien

Okna ułatwiają regulację temperatury w pomieszczeniach. Powinny być mocno izolowane i podwójnie oszklone, by chronić mieszkanie przed hałasem dobiegającym z zewnątrz i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Lokal, który dobrze współgra z otoczenie, wpuszczając mnóstwo naturalnego światła, nie tylko poprawia nastrój, ale też zwiększa wartość nieruchomości. Warto więc zwrócić uwagę na widok i naturalne oświetlenie. Pamiętaj, że zakup mieszkania to poważna inwestycja. Zwróć więc uwagę na najdrobniejsze szczegóły.

Sprawdź stan konstrukcyjny budynku

Obejrzyj budynek pod kątem pęknięć. Przyjrzyj się szczególnie łączeniom, ścianom na końcu tarasu i wykuszom. Z biegiem czasu mogą odpadać lub odchylać się od reszty bloku. Jeżeli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy lub geodety. Specjaliści dostrzegą zagrożenia i wskażą problematyczne obszary. Warto więc skorzystać z ich usług.

Zwróć uwagę na schowki

Przestrzeń magazynowa jest cennym, ale często pomijanym atutem. Zastanów się, gdzie chcesz trzymać odkurzacz, ręczniki, zapasową pościel i kosz ze śmieciami. Czy potrzebujesz dużo miejsca na szafki? A może lubisz trzymać drobiazgi na półkach? 

Strony świata a lokalizacja mieszkania

Zimą, w pochmurny dzień lub w nocy trudno jest odróżnić, czy mieszkanie zorientowane jest na północ, czy na południe. Latem różnica jest jednak widoczna gołym okiem. W zależności od ekspozycji okien względem stron świata mieszkanie może być ciepłe i słoneczne lub frustrująco ciemne i przygnębiające. Twoje ulubione rośliny również to zauważą. Nie wahaj się zabrać kompasu na oglądanie lokalu. Możesz też zainstalować odpowiednią aplikację na smartfonie. 

Nie złap się na popularne sztuczki!

Sprytnie rozmieszczone lustra, strategiczne oświetlenie, przyjemne zapachy, przytulne dodatki, czy świeżo pomalowane pomieszczenia to sztuczki często stosowane przez właścicieli. Wykorzystują je, by uatrakcyjnić swój dom lub mieszkanie. Staraj się jednak zachować obiektywizm. Zapytaj właściciela, co zostawia w mieszkaniu. Znalezienie i wymiana idealnych opraw oświetleniowych zajmuje bardzo dużo czasu! 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*