Poznaj dobre praktyki w projektowaniu stron internetowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Planujesz zlecić projekt strony internetowej lub samodzielnie ją stworzyć? Przeczytaj więc nasz artykuł i poznaj kilka zasad, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania witryn. Uporządkują one Twoje myślenie o tworzeniu stron i uproszczą kreację.

Przeznaczenie strony

Zanim przystąpi się do działań w ramach jakiegoś dłuższego procesu, warto przemyśleć, od czego dokładnie je zacząć. Pierwsza czynność potrafi w zdecydowany sposób wpłynąć na przebieg całego przedsięwzięcia, uprościć go i uczynić uporządkowanym bądź utrudnić i jedynie wygenerować różne problemy. Od czego więc warto zacząć projektowanie stron internetowych? Prawdopodobnie najlepszym pierwszym krokiem będzie ustalenie celu witryny. To on uporządkuje kwestie związane z doborem treści, kolorów, grafik, fotografii i czcionki. Wpłynie również na decyzje dotyczące wyglądu menu i istnienia poszczególnych podstron.

Przeznaczeniem witryny może być sprzedaż produktów, zachęta użytkowników do kontaktu, pobrania katalogu artykułów bądź e-booka. Cel nie tylko uprości proces tworzenia strony. Jeśli zostanie on dobrze wpisany w poszczególne elementy witryny, wpłynie również na doświadczenie użytkownika. Dzięki niemu odwiedzająca stronę osoba będzie wiedziała bez dłuższego zastanawiania się, jakie działania może podjąć na stronie.

Architektura informacji na stronie

Projektując strony internetowe, należy zwrócić uwagę również na architekturę informacji. Ten element zdecydowanie oddziałuje na użyteczność witryny, czyli cechę decydującą o tym, czy klient nie ucieknie szybko ze strony w poszukiwaniu miejsca lepiej odpowiadającego jego potrzebom. Architektura informacji odnosi się do właściwej prezentacji treści na stronie. 

Fot.: Kelly Sikkema/unsplash.com

Jaka jest witryna z odpowiednio zaplanowaną z perspektywy użytkownika architekturą? Prosta podczas nawigacji, czyli przechodzenia do poszczególnych podstron, niewymagająca zastanawiania się nad tym, w której zakładce znajdują się interesujące go informacje, niewprowadzająca w błąd. Jak skonstruować taką architekturę? Można to zrobić, tworząc na przykład mapę witryny przedstawiającą dokładne rozłożenie treści w konkretnych miejscach.

Minimalistyczny design

Uwagę użytkowników internetu mocno nadwyręża dostęp do milionów informacji krążących w sieci, kont prowadzonych w social mediach i ofert sklepów online. W związku z nadmiarem bodźców wielu osobom koncentracja na jednej rzeczy przychodzi z coraz większą trudnością. Dlatego witryny powinny ułatwiać skupienie albo go niemal wcale nie wymagać. 

Trendem w projektowaniu stron, dzięki któremu strona będzie chętniej odwiedzana, jest minimalizm. Polega on na kreacji uwzględniającej przede wszystkim elementy pełniące najbardziej istotną funkcję dla użytkowników. Opiera się na prostocie i użyteczności oraz eliminuje z projektu detale, które mogłyby jedynie zakłócić przekaz witryny. Dzięki takiemu podejściu użytkownik nie musi się skupiać podczas odwiedzin strony, przyswaja znajdujące się na niej treści niemal bez żadnego wysiłku. Wystarczy chwila, by wiedział, co dokładnie oferuje dana strona, dlaczego warto skorzystać z jej propozycji oraz w jaki sposób to zrobić. Ponadto minimalistyczny charakter witryny pozytywnie wpływa na szybkość jej ładowania, co jest ważne zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i robotów Google. Projektując stronę wyróżniającą się przyjemną w odbiorze prostotą, trzeba pamiętać, że minimalizm nie jest równoznaczny z rezygnacją z istotnych funkcjonalności – przycisków, dłuższych treści czy grafik.

Szybkie ładowanie strony

Do dobrych praktyk w projektowaniu stron należą również te usprawniające ładowanie witryny. Użytkownicy internetu są mało cierpliwi. Trudno oczekiwać, że będą czekać na załadowanie strony, skoro mają do wyboru często wiele innych portali. Co zrobić, by strona wyświetlała się maksymalnie szybko? Należy między innymi zoptymalizować grafiki, użyć pamięci podręcznej i zmniejszyć kod zasobów.

O czym warto pamiętać, stosując przywołane praktyki podczas projektowania strony internetowej? Przede wszystkim o tym, że witryna powinna spełniać potrzeby użytkownika – uwzględniać jego gust i oczekiwania. Jeśli interesuje Cię projektowanie stron internetowych w Lublinie z uwzględnieniem dobrych praktyk, zapraszamy pod adres: https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe. Specjaliści z agencji marketingowej IBIF wykonają dla Ciebie witrynę, na którą klienci będą z przyjemnością i wielokrotnie powracać.

Zdjęcie główne: Visual Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*