Proszek do prania – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedyś do prania ubrań używano mydła gospodarczego. Potem zastąpił je proszek. Obecny wybór środków piorących jest tak szeroki, że znajdziesz coś dla każdego rodzaju zabrudzeń i typu tkaniny. Przy zakupie proszku do prania musisz tylko zwrócić uwagę na kilka kryteriów.

Rodzaj detergentu a charakter prania

Proszki można podzielić na dwie grupy: do prania ręcznego i prania w pralce. Na każdym opakowaniu widnieje specjalne oznaczenie wskazujące, do której z tych obu grup zalicza się detergent.

Różnica między nimi jest taka, że proszek do prania ręcznego dobrze się pieni za sprawą zawartych w nim substancji. Proszek do prania w pralce takiej właściwości nie posiada.

Nie stosuj proszku do prania ręcznego w pralce automatycznej – nadmiar piany nie pozwoli ubraniom opaść na dno bębna, przez co źle się wypiorą.

Skład proszków do prania

W dobrej jakości proszku do prania muszą być obecne środki powierzchniowo czynne, które zabezpieczają tkaniny przed ponownym osadzaniem się na nich brudu. Dzięki nim ubrania dłużej zachowują czystość. Niezbędne są jeszcze substancje powierzchniowo czynne, które zwilżają tkaninę na tyle, by mogły do niej przeniknąć substancje aktywne.

Proszki do prania zawierają też w swoim składzie fosforany, które zmiękczają wodę, zabezpieczając elementy pralek przed osadem wapiennym. Do fosforanów należy jednak podchodzić ostrożnie, gdyż mogą wywoływać reakcje alergiczne. Innym składnikiem, który zapobiega tworzeniu się kamienia na wewnętrznych częściach pralki i chroni je przed korozją, są chlorki.

W proszku do prania koloru powinny się dodatkowo znaleźć polimery i enzymy. Te pierwsze zapobiegają barwieniu się tkanin i ponownemu osadzaniu się brudu na ubraniach. Te drugie usuwają plamy z jedzenia, barwiących napojów, a nawet ślady krwi.

Częstym składnikiem detergentów są wybielacze, z reguły dodawane do proszków do prania białego i koloru.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Ekologiczny proszek do prania

Wszystkie proszki zawierają substancje powierzchniowo czynne, które usuwają brud z tkanin. Tymczasem niektóre z nich mogą wyrządzić poważne szkody w naszym organizmie.

Żeby tego uniknąć, możesz sięgnąć po ekologiczne środki do prania, które zawierają tylko biodegradowalne substancje powierzchniowo czynne. Te ostatnie uzyskuje się z pomocą drobnoustrojów – bakterii, drożdży i grzybów. Takie proszki nie zawierają też prawie w ogóle fosforanów dodawanych w celu zmiękczenia wody.

Ekologiczne środki piorące są doskonałym rozwiązaniem dla alergików i osób o wrażliwej skórze. Warto je też stosować do prania bielizny. Naturalne detergenty nie tylko dbają o nasze zdrowie, ale też nie zanieczyszczają środowiska.

Proszek do prania a typ i kolor tkaniny

Do prania kolorowych ubrań nadawać się będzie proszek z dużym stężeniem polimerów, substancji powierzchniowo czynnych i enzymów. Taki proszek skutecznie usuwa brud, a jednocześnie chroni tkaninę przed utratą koloru.

Do prania czarnego można wykorzystać zwykły proszek do koloru, choć dużo skuteczniejszym rozwiązaniem będzie specjalny płyn do prania czarnego. Taki środek posiada w swym składzie substancje, które pomagają zachować głębię koloru, a nawet go przywrócić. Dzięki temu po praniu tkanina wydaje się o kilka tonów ciemniejsza.

Do prania białego wybieraj specjalny proszek zawierający w swoim składzie wybielacz. Ubrania z wełny i jedwabiu wymagają delikatnego prania ręcznego.

Poza tym w sklepach są dostępne uniwersalne proszki, które można zastosować do każdego typu tkaniny.

Proszek do prania dla niemowląt

Skóra dzieci, w szczególności niemowląt, jest bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych, dlatego zachowaj dużą ostrożność przy zakupie proszku do prania ubranek dziecięcych.

Ważne, aby środek piorący dla niemowląt nie zawierał fosforanów, zeolitów i aby było w nim jak najmniej składników drażniących – sody, wybielacza i substancji zapachowych. Jeśli skóra dziecka źle reaguje na dany proszek, zwróć uwagę, czy nie występuje w nim któryś z tych składników.

Proszek do prania dla alergików

Jeśli masz uczulenie na środki piorące, wypróbuj proszek do prania dla dzieci, w którym ilość szkodliwych substancji ograniczona jest do minimum. Możesz też wypróbować koncentrat do prania. Jego płynna forma rzadziej wywołuje reakcje alergiczne niż suchy proszek.

Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii, po każdym praniu dokładnie wypłucz ubrania.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*