Ryzyko i zagrożenia związane z kryptowalutami

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kryptowaluty są obecnie modne. Niestety wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak duże ryzyko się z nimi wiąże. Nawet ponad 90% inwestorów traci swój cały kapitał. Warto od początku znać to ryzyko i dowiedzieć się na jego temat więcej.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty są to waluty kryptograficzne. Jest to rozproszony system księgowy, który opiera się o kryptografię. Określa się je także mianem pieniędzy cyfrowych. Stan posiadania jest powiązany z węzłami systemu, czyli portfelami. Trzeba posiadać specjalny klucz prywatny, dzięki któremu można wydawać dane jednostki. Co ciekawe nadal większość państw nie uznaje tej jednostki walutowej za środek płatniczy. Jak możecie się domyślić najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin. Istnieje jednak wiele tysięcy innych kryptowalut, które z kolei określane są mianem alt coinów. Warto jeszcze wiedzieć o opłatach transakcyjnych dla kryptowalut. Są one uzależnione od podaży przepustowości sieci i to w danym czasie. Jednocześnie każdy posiadacz kryptowaluty może wybrać konkretną opłatę transakcyjną, podczas gdy dane podmioty sieciowe przetwarzają transakcje. Ich kolejność to od najwyższej opłaty do najniższej. Kryptowaluty trzeba traktować też przez pryzmat aktyw, które można kupować, ale też sprzedawać na wiele sposobów. Odbywa się to na giełdzie kryptowalut czy też na giełdzie kryptowalut. 

Zagrożenia związane z kryptowalutami 

Niewątpliwie kryptowaluty wydają się atrakcyjne, nawet dla początkujących inwestorów. Ich popularność w dużej mierze wynika z faktu, że nie wymagają ani centralnego rejestru, ani instytucji. Nowe przepisy, które są wprowadzane przez Unię Europejską mają wyeliminować potencjalne zagrożenia. Nowe przepisy mają chronić również konsumentów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że stosowanie kryptowalut bez jakiejkolwiek regulacji może prowadzić do niestabilności na rynku, ale też różnego rodzaju manipulacji czy przestępstw finansowych. W dużej mierze wynika to z faktu, iż transakcje są anonimowe. Nie tylko takie ryzyko występuje w przypadku posiadaczy kryptowalut. To aktywo inwestycyjne jest bardzo zmienne. Jest też połączone z dźwignią finansową, co może powodować straty. Występują też luki cenowe. Jeżeli dojdzie do nagłego skoku cenowego, może dojść do pojawienia się przerw pomiędzy cenami. Kryptowaluty narażone są na podział łańcucha bloków. Jeżeli pojawi się twardy podział, to często występuje również zmienność rynkowa. Może też dojść do nagłego zawieszenia obrotu daną kryptowalutą. Występuje też ryzyko związane z kontraktami CFD na kryptowaluty, co oczywiście wynika z faktu iż aby otwierać pozycje w postaci depozytu potrzebujecie tylko części wartości nominalnej właśnie tej otwieranej pozycji. 

Czy występują opłaty w przypadku CFD na kryptowaluty?

Jeżeli decydujecie się na kontrakty CFD na kryptowaluty, to od początku musicie zdawać sobie sprawę, że mogą występować zdecydowanie wyższe opłaty niż w przypadku innych aktywów. Należy więc zwracać uwagę na wszelkie koszty związane z transakcjami, gdyż mają one wpływ na wynik transakcji. Jednocześnie istnieje ryzyko zlecenia stop loss. W takim przypadku może dojść do jeszcze większych strat i może oznaczać także stratę całego kapitału. Inwestowanie jest więc obarczone dużym ryzykiem. Wymaga także wiedzy na temat działania rynku, jednak nie każde zachowanie można przewidzieć.                 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Depresja – bezpłatne webinaria dla rodziców
Depresja – bezpłatne webinaria dla rodziców
Jakie krzesełko do karmienia kupić?
Jakie krzesełko do karmienia kupić?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*