Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) to wielonarządowa choroba autoimmunologiczna objawiająca się wachlarzem symptomów. Niestety, toczeń rumieniowaty jest nie tylko trudy w rozpoznaniu, ale jak dotąd również nieuleczalny.
Nie są znane obecnie bezpośrednie przyczyny tocznia. Wiadomo jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że komórki układu odpornościowego danej osoby atakują inne komórki organizmu, tkanki, a nawet całe narządy lub gruczoły. Ryzyko zachorowania na toczeń jest większe, jeśli w rodzinie występowały już wcześniej przypadki tego schorzenia, co wskazuje na wpływ czynników genetycznych.
Znane są jednak pośrednie przyczyny tocznia, czyli czynniki wyzwalające, prowadzące do manifestacji choroby lub pojawienia się objawów po fazie remisji. Należą do nich:
Toczeń rumieniowaty układowy to jednak choroba na tyle specyficzna, że dla każdego pacjenta czynnikami wyzwalającymi mogą być okoliczności znacznie różniące się od wymienionych. Warto mieć na uwadze, że właściwe zidentyfikowanie „wyzwalacza” pozwala na utrzymanie choroby w fazie remisji w przyszłości.
Toczeń rumieniowaty układowy należy do grupy chorób, które zwykle rozpoczynają się łagodnie i niecharakterystycznie.
Wczesne stadia choroby mogą objawiać się zarówno ogólnymi symptomami, jak i objawami dotyczącymi jednego z układów organizmu. Objawy ogólne tocznia obejmują przede wszystkim:
Charakterystyczny i często rozpoznawany objaw tocznia to rumień w kształcie motyla na twarzy. Pojawia się on na policzkach, grzbiecie nosa, a czasami także na czole, szyi czy dekolcie.
Niestety, zaprezentowane wyżej objawy to jedynie niewielka część wszystkich, które mogą być związane z tą przewlekłą chorobą. Problemy w przypadku tocznia dotyczą wielu narządów i układów, m.in. krwionośnego, pokarmowego, nerwowego czy ruchu.
Fot.: Anna Nekrashevich/pexels.com