Wczasy w Polsce – te miejsca warto odwiedzić z rodziną

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób szuka niesamowitych miejsc na wakacje. Niektóre obszary bywają dość oblegane, ale są miejscowości, które w szczególności zachwycą osoby wymagające, chcące poznać naprawdę ciekawe tereny i mieć wiele atrakcji. Oto niektóre z takich lokalizacji.

Odkryj Ojcowski Park Narodowy

Bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Ojcowski Park Narodowy. Znajduje się on w pobliżu Krakowa i obejmuje Szlak Orlich Gniazd. Turyści, którzy zachwycają się Skalnym Miastem w Czechach na pewno i tutaj znajdą swój raj na ziemi. W Ojcowskim Parku Narodowym można zobaczyć Maczugę Herkulesa – najsłynniejszy ostaniec skalny, znajdujący się przy drodze do Zamku Pieskowa Skała. Sam zamek również wart jest naszej uwagi, szczególnie że posiada niezwykły dziedziniec oraz mury, na które można wejść, by podziwiać wieżę z pięknym zegarem. Na murach znajduje się restauracja, w której można spróbować wyśmienitych dań kuchni polskiej, a przy okazji podziwiać widok na pobliski las oraz zamkowy dziedziniec. W samym Ojcowskim Parku Narodowym czeka nas nieco starszy zamek w Ojcowie, ale również urokliwie położony Zamek Ogrodzieniec, który swoje mury ma niejako wtopione w pobliskie skały.

Wakacje blisko natury

Wszystkie osoby, które pragną wielu ciekawych atrakcji, na pewno pokochają mało znany rezerwat przyrody w Janowie Lubelskim. Znaleźć tam można ścieżki rowerowe, które ciągną się przez całe Lasy Janowskie. Docenimy tę okolicę dzięki wielu jeziorom oraz niespotykanym moczarom, w których znaleźć można rzadko spotykane w Polsce gatunki ptaków i gadów. W samym Janowie Lubelskim znajduje się Zalew Janowski, koło którego są umiejscowione przystanie dla łódek. Istnieje tam też możliwość wypożyczenia rowerów wodnych oraz kajaków. W pobliskim lesie znajduje się park linowy z tyrolką, którą można zjechać aż na drugi brzeg zalewu. Przy zalewie znajdują się plaża i kąpielisko. Wart zwiedzenia jest Ośrodek Wypoczynkowy Zoom Przygody, w którym najmłodsi dowiedzą się czegoś więcej na temat roślin i zwierząt, znajdujących się na terenie Lasów Janowskich. W pobliżu Janowa jest również nietypowy rezerwat przyrody Imielty Ług. Położony jest na skraju województwa lubelskiego i podkarpackiego. Można zobaczyć w nim piękne mokradła, położone wśród bardzo starych drzew sosnowych. Zachwyca swoją dzikością oraz dużym odizolowaniem od cywilizacji. Każdy znajdzie w nim spokój i wyciszenie. Wśród dróg Lasów Janowskich znajdują się również bardzo ciekawe ścieżki rowerowe. Pozwalają nam na aktywny wypoczynek, zarówno wśród lasów, jak i nad wodą.

Niezwykła „Wieliczka”

Ciekawym miejscem jest również Kopalnia Soli “Wieliczka”. Można znaleźć w niej imponujące komnaty z rzeźbionymi w soli posągami. W samej kopalni znajduje się sklep z pamiątkami, restauracja, a nawet hotel z miejscami noclegowymi oraz pokojem do regeneracji i ćwiczeń. Sól wpływa pozytywnie na układ oddechowy, a sen i relaks w solnych komnatach sprawiają, że organizm otrzymuje dawkę minerałów. Koło wejścia do kopalni znajduje się Tężnia Solankowa, którą również warto odwiedzić – można ją zwiedzać do godziny 20:00. W kopalni można wybrać trasę turystyczną, podczas której zobaczymy ciekawe inscenizacje świetlno-muzyczne na temat historii kopalni i piękne solne kapliczki, lub trasę górniczą, pełną zadań, takich jak poszukiwanie soli czy odnalezienie trasy pod ziemią. Trasa górnicza pełna jest adrenaliny, a po ścieżkach poruszamy się z wykorzystaniem lamp górniczych. Trasa turystyczna będzie odpowiednia dla rodzin z dziećmi.

Niezwykłe miejsca w Polsce zachęcą nawet najbardziej wymagających turystów do zwiedzania oraz odkrywania. Dzięki takim miejscowościom, jak Wieliczka, Janów Lubelski, czy Ojców, możemy poznać wspaniałe zabytki oraz pomniki przyrody, niespotykane w całej Europie. Dzięki takim zakątkom możemy poznać nieco historii i zachwycić się wspaniałymi widokami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*