5 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić zimą

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od pokrytych śniegiem górskich kryjówek po miejskie uliczki Polska jest rajem dla zimowych turystów. Dodatkowo przez większość czasu o tej porze roku możemy cieszyć się przepięknymi widokami bez tłumów. Przedstawiamy niesamowite miejsca, w których zimą można znaleźć to, co najlepsze w Polsce.

Zimowa Polska – najpiękniejsze śnieżne miejsca w kraju

Od kilku dobrych lat Polska cieszy się niemałą popularnością w Europie i na świecie. O ile wcześniej zagraniczni turyści wybierali raczej klasyczne miejsca, takie jak choćby Kraków, Wrocław czy Zakopane i decydowali się na wiosenno-letnie urlopy, dziś odkrywają nawet najbardziej kameralne zakątki naszego kraju, a także coraz częściej odwiedzają Polskę zimą. Co ciekawe, często my sami – mimo że mieszkamy w Polsce całe życie – niewiele wiemy o naszym narodowym bogactwie.

Zimowa Polska – co ma do zaoferowania?

Niezależnie od tego czy jesteśmy miłośnikami natury, czy raczej wolimy spędzać czas na miejskich atrakcjach, bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Od przepięknych starówek i przytulnych knajp przez podróże kulinarne, których celem jest odkrywanie polskich smaków, aż po zaśnieżone góry, białe pustkowia i stoki narciarskie. Poznajcie 5 miejsc idealnych na zimowe urlopy.

1. Kaszuby

Niewiele jest bardziej malowniczych rejonów niż przepiękne Kaszuby, które przez wielu określane są mianem małej Szwajcarii. Obszar ten jest obdarzony naturalnym pięknem lasów, jezior i przedindustrialnej architektury rustykalnej. Chodzi tu konkretnie o domy Kaszubów, słowiańskiej grupy etnicznej posługującej się mieszanką języka polskiego i niemieckiego. Zimowy pobyt na Kaszubach najlepiej zaplanować tak, aby załapać się na świąteczny jarmark i odwiedzić wioskę bożonarodzeniową, która oferuje misterne dekoracje i ulice pełne smakołyków, wełnianych szalików i skarpet. 

2. Zamek Czocha

Ukryty w południowo-zachodniej części kraju Zamek Czocha jest polskim odpowiednikiem Hogwartu. Zbudowany jako twierdza zamek ma fascynującą historię – od pożarów przez wrogie armie przejmujące go podczas II wojny światowej po uchodźców mieszkających tam w latach pięćdziesiątych.

3. Karkonosze

W tym samym regionie możemy znaleźć kolejną perełkę – piękne Karkonosze, które zapewniają wspaniałe możliwości uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej. Kilkadziesiąt ośrodków w okolicy zapewnia zimowy wypoczynek all inclusive. Oprócz narciarstwa popularnym sportem zimowym są wędrówki na niektóre z najwyższych szczytów. Warto jednak pamiętać o rezerwacji noclegów z wyprzedzeniem.

4. Kraków

Absolutny turystyczny przebój, zarówno dla turystów z zagranicy, jak i dla samych Polaków. Nie da się ukryć, że udekorowany świątecznymi ozdobami wydaje się być jeszcze bardziej magiczny. W okolicy Bożego Narodzenia możemy przechadzać się po zlokalizowanym na rynku jarmarku, a w małych, przytulnych barach i kawiarniach możemy rozgrzewać się gorącą czekoladą, grzanym piwem lub winem. Dodatkową zaletą Krakowa jest jego lokalizacja – stamtąd już tylko kilkadziesiąt kilometrów do Tatr, gdzie prawdziwa zima nie odpuszcza.

5. Białowieża

Nie ma to jak polowanie na żubry zimą. Poszukiwanie tych majestatycznych zwierząt w pokrytych śniegiem pustkowiach to bardzo ekscytujące przeżycie, a nie ma lepszego schronienia żubrów w Europie niż Puszcza Białowieska. Ostatni zachowany pierwotny las w Europie jest domem dla około 500 okazów żubrów. Wieś Białowieża, położona głęboko w lesie, oferuje świetną bazę noclegową dla tych, którzy chcą się tam wybrać.

Zdj. główne: Colby Thomas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*