Podróżowanie z dzieckiem – na co uważać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie dzieci nie wyklucza podróżowania. Przed wyruszeniem w drogę należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zanim zabierzesz swojego malucha na wyprawę, przeczytaj, o czym warto pamiętać przed wyjazdem. 

Wybierz odpowiedni środek transportu

Każdy rodzic wie, że w podróży z maluchem liczy się przede wszystkim komfort, dlatego nie wszystkie środki transportu będą jednakowo odpowiednie. Kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę to przede wszystkim szybkość podróży i wygoda. Wiele osób ceni sobie możliwość podróży własnym samochodem, jednak nie jest on obecny w każdym gospodarstwie domowym. Dobrą alternatywą może okazać się pociąg. Ten środek transportu ma wiele zalet, przede wszystkim umożliwia spacery po przedziale (lub korytarzu wagonu), dlatego pozwala maluchowi uniknąć nudy. Jeżeli wybierasz się za granicę, warto rozważyć podróż samolotem. Pewnym obciążeniem może okazać się czas, który trzeba poświęcić na odprawę. W wielu przypadkach jednak rodzice z dziećmi mają pierwszeństwo, a coraz więcej lotnisk ma tak zwane strefy rodzinne, gdzie znajdują się zabawki, które pozwolą maluchowi kreatywnie spędzić czas przeznaczony na oczekiwanie. 

Zapewnij maluchowi mnóstwo potrzebnej rozrywki

Niezależnie od tego, na jaki środek transportu ostatecznie się zdecydujesz, warto zadbać o to, aby dziecko miało po drodze dostęp do zabawek, które zajmą je na czas podróży. Najbardziej kompleksowym i skutecznym rozwiązaniem wydaje się wręczenie dziecku tabletu, na którym znajdują się ciekawe gry i filmy video. Nie wszyscy rodzice jednak chcą, aby ich dzieci miały ciągły kontakt z technologią. Jeżeli jesteś jednym z nich, rozważ kreatywne alternatywy takie jak kolorowanki, kredki i kartka papieru, książeczka czy nawet miniaturowa wersja dziecięcej gry planszowej. Nawet nie chcąc włączać dziecku bajki na tablecie, masz do dyspozycji cały wachlarz możliwości. 

Fedoo.pl – Podróż w samochodzie z dzieckiem – 10 niezbędnych gadżetów

Zwróć uwagę na odpowiednie zakwaterowanie

Podróż z dzieckiem wymusza pewne ograniczenia w kwestii zakwaterowania podczas podróży. Musisz bowiem zapewnić maluchowi nie tylko komfort snu, ale także dostosowaną do jego potrzeb toaletę, menu oraz, w miarę możliwości, rozrywkę w sytuacji gdyby pogoda nie dopisała. Właśnie z tego względu nie jest zalecane korzystanie z hosteli, które rzadko kiedy oferują pełnię usług skierowanych do rodzin z dziećmi. Warto zdecydować się na hotel, szczególnie taki, w którym wydzielone są strefy zabaw dla najmłodszych. Pożądana jest obecność animatora, który zorganizuje ciekawą zabawę dostosowaną do wieku maluchów. 

W miesiącach letnich możesz także zdecydować się na kemping. Jest to oczywiście propozycja dla rodziców nieco starszych dzieci, trudno bowiem wyobrazić sobie przebywanie pod namiotem z niemowlakiem. Dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym spędzanie czasu na łonie natury i spanie pod namiotem może okazać się zabawą samą w sobie. Pamiętaj jednak, że jest to sposób zakwaterowania, który pozbawiony jest wielu wygód, należy więc bardzo dobrze go przemyśleć i zastanowić się, czy maluch jest gotowy na tego typu sposób spędzania wolnego czasu.  

Pamiętaj o potrzebnych dokumentach

W przypadku podróży zagranicznych potrzebny będzie komplet odpowiednich dokumentów, które potwierdzą tożsamość osoby opuszczającej nasz kraj. Dotyczy to także dzieci. W granicach Unii Europejskiej wystarczy dowód tożsamości, jednak jeżeli udajesz się do krajów położonych poza jej granicami, musisz pamiętać, że dziecko także musi mieć swój paszport. Warto także wyposażyć się w dowód ubezpieczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli popularny EKUZ. Otrzymasz ją w wojewódzkim wydziale NFZ. 

Podróż z dzieckiem wydaje się wyzwaniem, jednak wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby było ono przyjemne i mało stresujące. Jeszcze zanim wybierzecie się w drogę, postaw na odpowiednią lokalizację, środek transportu i zapewnij maluchowi mnóstwo rozrywki na czas przebywania w środkach komunikacji. 

Fot. Tim Mossholder/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*