7 sposobów na pachnące ubrania po praniu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nawet jeśli używasz pachnącego płynu do płukania, ładny zapach po praniu może szybko wywietrzeć z ubrań. Co zrobić, aby nasza odzież dłużej przyjemnie pachniała? Oto 7 sprawdzonych sposobów.

W dobie pralek automatycznych robienie prania nie powinno nikomu nastręczać większych problemów. Warto jednak poznać sposoby, które pozwolą cieszyć się świeżością upranej odzieży na dłużej. Poniżej przedstawiamy 7 prostych i skutecznych trików na pięknie pachnące ubrania po praniu.

1. Utrzymuj pralkę w czystości

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest regularne czyszczenie pralki. Jeżeli w szufladce czy w bębnie osadził się grzyb, to wpłynie to nie tylko na zapach upranej odzieży, ale też na jakość samego prania. Dlatego po każdym praniu osusz gumę przy bębnie pralki, a z szufladki usuń resztki wody, tak aby nie zalegała w tych miejscach wilgoć. Poza tym pamiętaj o regularnym odkamienianiu pralki za pomocą specjalnych środków.

2. Dobierz odpowiednie środki do prania

Zależnie od tego, czy pierzesz rzeczy białe, kolorowe, czy ciemne, zaleca się dobrać do nich odpowiedni środek. Ważne jest również, aby był to produkt dobrej jakości. Tanie proszki do prania mogą nie tylko okazać się zawodne, ale też źle wpływać na tkaninę oraz pozostawiać nieprzyjemny zapach.

Aby ubranie ładnie pachniało, do każdego prania dodaj dobrej jakości płyn do płukania lub specjalne zapachowe perełki, dzięki którym zapach utrzyma się na odzieży dużej.

3. Olejki eteryczne

Oprócz gotowych środków dostępnych w sklepach możesz też spróbować domowych sposobów. Domowej roboty środek zapachowy stworzymy łatwo, szybko i niedużym kosztem. Zrobimy to, wykorzystując sól kuchenną oraz ulubione olejki eteryczne. 

Aby wykonać domowy środek zapachowy do prania, wystarczy wymieszać 2 szklanki soli kuchennej z około 40 kroplami ulubionego olejku eterycznego. Do każdego prania dodajemy 2–3 łyżki mikstury. 

4. Nie przetrzymuj prania w pralce

Zdarza Ci się zapomnieć o wstawionym praniu? Jeżeli przez dłuższy czas mokre ubrania leżą w pralce, mogą zacząć nieprzyjemnie pachnieć, czasami nawet do tego stopnia, że trzeba będzie powtórzyć pranie. Dlatego nie przetrzymuj upranej odzieży w pralce. Należy wywiesić ją od razu po zakończeniu prania.

5. Właściwe suszenie ubrań

Rozwieszenie pomiętych, mokrych ubrań zbyt gęsto i w nieodpowiednim miejscu może przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Dlatego po pierwsze ubrania powinniśmy rozwieszać tak, aby nie nachodziły na siebie i aby, w miarę możliwości, wisiały w odstępach. Po drugie rozwieszone pranie powinno znajdować się w przewiewnym miejscu, a w czasie zimy – blisko kaloryfera. 

6. Prasowanie z zapachem

Świeżo wypranym ubraniom możemy dodać przyjemnego zapachu podczas prasowania. W tym celu dodaj specjalnej wody zapachowej do żelazka. Sprawi ona, że ubrania będą nie tylko ładnie pachniały, ale też staną się miękkie w dotyku.

7. Pachnąca szafa

Kolejnym sposobem, który pomoże nam zadbać o ładny zapach ubrań, jest odpowiednie przygotowanie szafy. Jeżeli umieścimy w niej zapachowe saszetki (sklepowe lub też wykonane samodzielnie), pomożemy naszym ubraniom utrzymać przyjemny zapach przez długi czas. 

>> Zobacz też: Domowe saszetki zapachowe do szafy. Jak je zrobić?

zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*