Aranżacja tarasu – jak stworzyć wymarzone miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przy aranżowaniu miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu ważnych jest kilka aspektów – wybór i ustawienie mebli, oświetlenie, organizacja strefy relaksu i styl, w jakim będziemy chcieli zaaranżować taras. 

Meble 

Warto dobrze przemyśleć ustawienie mebli. Nie powinny zasłaniać wejścia na taras, ale również muszą być łatwo dostępne. Możesz ułożyć je w formie podkowy, w której centralnym punktem będzie stolik. Jeśli taras znajduje się przy basenie, nie zapomnij również o umieszczeniu w pobliżu leżaków i parasola. 

Oświetlenie

Przy oświetleniu tarasu mamy kilka rozwiązań – mogą być to źródła światła umieszczone na elewacji budynku, ale również w podłożu tarasu. Wiele osób decyduje się również na listy LED lub świecące kostki w zadaszeniu: to rozwiązanie wygląda dość imponująco, a przy okazji mamy pewność, że cały taras jest odpowiednio oświetlony. Niewielkie tarasy mogą być oświetlone jedynie lampą umieszczoną na elewacji, a także lampionami rozstawionymi wokół mebli i na stole.

Strefy na tarasie

Przy większym tarasie warto wydzielić strefy, by każda z nich pełniła swoją funkcję. Po jednej stronie umieść meble wypoczynkowe, w tym leżanki, krzesła oraz stół. Po drugiej stronie warto ustawić grill. Jeśli wybierzesz wersję na węgiel, pamiętaj, że musi być oddalony od elewacji budynku oraz łatwopalnych materiałów. W przypadku basenu możesz również podzielić taras na trzecią część – rekreacyjną. W niej można umieścić regulowane leżanki, hamak lub wygodne fotele do relaksu. Ważne jest ustawienie mebli w kierunku, który dla gości i dla Ciebie będzie najbardziej atrakcyjny. Krzesła skierowane powinny być na ogród lub basen, by móc odpoczywać, oglądając piękną zieleń lub lekko mieniącą się w słońcu wodę. 

Taras zawsze lepiej jest aranżować z tyłu budynku, gdzie Twoi goście będą oddzieleni od hałasu ulicy. Jeśli nie jest to możliwe, warto posadzić wysokie krzewy nieco osłaniające ulicę i inne budynki lub zastosować osłony w postaci pergoli. Na nich wspaniale będzie prezentował się bluszcz pnący lub róże. Istnieją również drewniane przesłony, które można dowolnie malować oraz montować wokół tarasu.

Taras w stylu boho

Styl boho szturmem podbija nasze mieszkania, ale również ogrody i tarasy. Jeśli ty również uwielbiasz romantyczne makaty i ceramiczne figurki, to podpowiemy Ci, jak stworzyć idealny taras w stylu boho. Jako podłoże idealnie sprawdzą się kamieniopodobne płytki bądź europalety. Wyglądają naturalnie, a przy tym są odporne na warunki zewnętrzne. Oczywiście w takim cichym zakątku nie może zabraknąć eleganckich mebli, wykonanych również z europalet lub lekkiej wikliny. Aby nieco ocieplić wizerunek takiego tarasu, można na wiklinowych meblach ułożyć poduszki w naturalnych kolorach lub z motywem mandali. Wspaniale będzie również prezentował się dywan w podobnym kolorze – szarość, biel i krem idealnie współgrają z drewnianym podłożem. 

Do udekorowania tarasu nadadzą się ceramiczne figurki Buddy, kominki do aromaterapii oraz bambusowe i wiklinowe kosze. Mogą służyć do przechowywania koców lub poduszek w razie niepogody. Nieco niedbale zwisające z dachu doniczki z roślinami dodadzą mu uroku.

Nowoczesny taras

Na nowoczesnym tarasie nie może zabraknąć prostych, ale także eleganckich mebli z technorattanu oraz metalowego stolika ogrodowego z elementami szkła i metalu. Łączy idealnie styl nowoczesny z loftowym. Oświetlenie odgrywa tu również bardzo ważną rolę. Geometryczne kostki lub ledowe listwy na pewno zrobią ogromne wrażenie, zwłaszcza jeśli będą zamontowane w podłodze lub w rozsuwanym zadaszeniu. Jeśli dbasz o trwałe, jednocześnie lekkie materiały, możesz również zakupić meble aluminiowe. Ozdób je prostymi poduszkami i materiałowymi siedziskami, aby wyglądały przytulniej. Całość na pewno podkreślą masywne i proste donice z kwiatami i ulubionymi krzewami.

Fot. Collov Home Design/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*