Czynniki mające wpływ na wygląd sierści psa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czworonogi to oczko w głowie wielu opiekunów. Troszczymy się o nie, dbamy najlepiej, jak możemy i chcemy zapewnić im wszystko, czego potrzebują do zdrowego i szczęśliwego życia. Wygląd sierści psa nie zawsze świadczy o jego zdrowiu, jednak brzydka, matowa i połamana sierść, powinna dać opiekunowi do myślenia. Zobacz jakie czynniki mają pozytywny, a jakie negatywny wpływ na psią sierść. 

Pasożyty zewnętrzne, grzybica i alergie

Jeśli Twój pies nadmiernie gubi sierść w konkretnych miejscach, drapie się i wygryza łyse place na swoim ciele, to znak, że z jego skórą dzieje się coś niedobrego. Łysienie w określonych miejscach, wydrapywanie i wygryzanie sierści, może być objawem na przykład pcheł, wszołów, choroby grzybiczej lub alergii pokarmowej u psa. Kiedy tylko zauważysz takie objawy, wybierz się z psem do lekarza weterynarii.

Nieodpowiednia pielęgnacja sierści

Czynnikiem, mającym duży wpływ na wygląd sierści Twojego psiaka jest prawidłowa pielęgnacja. Psy powinno się myć co 3 do 4 miesiące, częstsze mycie może naruszyć naturalną barierę lipidową na skórze i doprowadzić do poważnych problemów skórnych oraz suchości i łamania się sierści. Psy powinno się myć wyłącznie szamponami przeznaczonymi do pielęgnacji sierści. Ludzkie mydła i szampony nie są przystosowane do psiej skóry, więc mogą wywoływać podrażnienia, łupież i objawy podobne do atopowego zapalenia skóry. Jeśli nie wiesz, jaki szampon wybrać, odpowiedni środek na pewno poleci Ci psi fryzjer

Wyczesywanie również nadaje sierści blasku i przyspiesza jej porost. Szczotkując psa pozbywamy się martwej sierści, która zalega na skórze i blokuje wzrost nowych włosów, masujemy skórę, przez co zapewniamy lepsze ukrwienie i relaks dla psiaka. Szczotkowanie pomaga także domknąć łuski włosa, przez co sierść staje się bardziej błyszcząca. 

fot. Dominika Roseclay/Pexels

Nieodpowiednie żywienie

Podstawą dobrego wyglądu sierści Twojego pupila jest jego zdrowie. Jeśli stan sierści i skóry psa widocznie się pogorszył, to znak, że pora na wizytę u lekarza weterynarii i zrobienie badań krwi. Kluczem do zdrowia psa i dobrych wyników krwi jest prawidłowe żywienie. Karma sucha dla psa powinna zawsze być bezzbożowa. Skrobia zawarta w zbożach jest na dłuższą metę szkodliwe dla układu pokarmowego psa, który nie jest przystosowany do trawienia glutenu w dużych ilościach. Pies powinien jeść zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Karmy dla psów dietetyczne powinny być przede wszystkim niskotłuszczowe i nie zawierać zapychaczy, które oprócz otyłości, mogą wywoływać także alergie pokarmowe i reakcje na skórze. Zdrowy, dobrze żywiony pies ma piękną, miękką i lśniącą sierść. 

Depresja, lęki separacyjne u psa

Na zły stan sierści i skóry psa, mogą wpływać także problemy psychiczne i behawioralne. Pies cierpiący na depresję może się okaleczać, rozdrapując sobie skórę lub wygryzając sierść, najczęściej na łapach i ogonie. Samookaleczanie może też być strategią radzenia sobie ze stresem na przykład przy lęku separacyjnym. Kiedy pies zostaje sam w domu już sama samotność może stać się dla niego ogromnie stresującym czynnikiem. Do tego mogą dochodzić na przykład hałasy i zapachy z okolicznych mieszkań czy widoki zza okna. Pies reaktywny, który nie potrafi sam poradzić sobie ze swoimi emocjami, może uciekać się do autoagresji. W tych przypadkach zawsze konieczna jest interwencja zoopsychologa, który pokaże psu różne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami lub lękiem, takie jak gryzienie, żucie, rozszarpywanie, wylizywanie czy węszenie. Problemy behawioralne są bardzo poważną sprawą, niestety świadomość w temacie zoopsychologii jest wciąż zbyt niska. 

Piękna i lśniąca sierść psa, to znak, że czworonóg jest zadbany i zdrowy. Na dobry lub zły wygląd psiej sierści składa się wiele czynników, na które opiekun ma wpływ. Sierść to wyznacznik stanu zdrowia psa oraz pokazuje, że pielęgnacja jest odpowiednio dobrana i przeprowadzana. Pamiętaj, że sierść to nie tylko wygląd pa, lecz także jego komfort i zdrowie jego skóry, dlatego dbaj o nią regularnie!

Fot. Dominic Buccilli/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*