Rower dla dziecka – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór roweru dla dziecka nie może być kwestią przypadku. Pomimo że sklepy z akcesoriami sportowymi kuszą szeroką gamą produktów, ciekawym wzornictwem i gadżetami, które przykuwają uwagę Twojej pociechy, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę trzy podstawowe kryteria – wiek, wzrost oraz sposób, w jaki dziecko będzie korzystało z roweru.‍

Zakup roweru, a wiek dziecka 

Odpowiedni rozmiar jednośladu sprawi, że Twoje dziecko zakocha się w jeździe na rowerze i będzie czekało z niecierpliwością na każdą wycieczkę. Zachowaj szczególną ostrożność przy wyborze rozmiaru! Większość rodziców sądzi, że rower dla dziecka ma przypisaną klasę wiekową. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rośnie we własnym tempie, co oznacza, że dwa maluchy po osiągnięciu tego samego wieku nie zawsze mają ten sam wzrost.

Aby określić właściwy rozmiar roweru, musisz zmierzyć dziecko. Przykładowo, rower 16 cali może być odpowiedni zarówno dla 3-latka, jak i 5-latka  – wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, wzrostu oraz możliwości fizycznych. 

Wybór roweru a długość nogawki

Kolejną istotną kwestią jest długość nogawki dziecka. Aby ją zmierzyć, poproś malucha, aby stanął boso przy ścianie, a następnie chwycił książkę nogami jak najbliżej krocza. Zaznacz na ścianie miejsce, do którego sięga jej brzeg, a następnie zmierz odległość, zaczynając od podłogi. Kiedy wybierasz się na zakupy, upewnij się, że opis producencki wybranego modelu jest kompatybilny z zebranymi pomiarami. Pamiętaj, że jazda na rowerze, który jest choćby o jeden rozmiar większy, może być niebezpieczną praktyką.

Odpowiedni rozmiar ramy umożliwi dziecku łatwe i bezpieczne dotknięcie podłoża obiema stopami na najniższej wysokości siodełka.

Fot. Monkey Business/Adobe Stock

Rowery dla dzieci a rozmiary kół

Kupując rower dla dziecka warto zwrócić uwagę na rozmiar kół. W większości przypadków im większe koła, tym wygodniejsza i bezpieczniejsza jazda. Jeżeli Twoja pociecha ma już podstawowe umiejętności i pewnie radzi sobie na dwóch kołach, postaw na rower dla dziecka 20 cali – to propozycja skierowana dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. 

Jaką wagę roweru wybrać?

Niezależnie od tego, czy szukasz pierwszego rowerka treningowego, trójkołowca czy roweru górskiego, zwróć uwagę na masę jednośladu. Powszechnie przyjmuje się, że ciężki rower dla dziecka odznacza się podwyższoną trwałością, co jest błędnym przekonaniem. Jeśli kupisz zbyt masywny rower, Twoja pociecha może mieć problemy z jego odpowiednią obsługą. W rezultacie zapał do jazdy i zabawy na świeżym powietrzu może bardzo szybko osłabnąć.

Najlepiej, aby dziecko jeździło na rowerze, którego masa nie przekracza 40% masy jego ciała. Proponujemy wybrać najlżejszy rower w wybranej przez Ciebie kategorii. Pamiętaj, że kiedy zdecydujesz się na lekki rower, nie będzie on dla Twojego dziecka obciążeniem. Z czasem możesz zainwestować w bardziej solidny sprzęt, ale zadbaj o to, aby początki były dobrze wspominane.

Nie tylko rowery dla dzieci! Pamiętaj o akcesoriach zabezpieczających

Dziecko, które samodzielnie jeździ na rowerze, może rozwijać duże prędkości. Z pewnością chciałbyś, aby pociecha była przez cały czas bezpieczna i nawet po upadku na twarde podłoże nie wyrządziła sobie krzywdy. Inwestycja w rower dla dziecka to nie koniec zakupów.

Oprócz wyboru jednośladu, który utrzymuje najwyższe standardy bezpieczeństwa, kup ochraniacze na łokcie oraz dobry kask. Bezpieczeństwo nie zna kompromisów, dlatego już dziś wybierz się na zakupy do renomowanego sklepu z akcesoriami rowerowymi i poproś sprzedawcę o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. 

Fot. Amber Faust/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*