Mało czasu do sesji jesiennej – jak sobie radzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli zostało nam mało czasu do egzaminów w sesji jesiennej, najgorsze co możemy zrobić to wpadanie w panikę. Mamy większe szanse na nauczenie się czegokolwiek, jeżeli zachowamy spokój. Ograniczona ilość czasu sprawia, że nie możemy pozwolić sobie na czytanie książek – zamiast tego wykorzystajmy notatki z serwisu notatek.pl.

Ustalmy czego musimy się nauczyć

W sytuacji, gdy nie mamy wielu tygodni na przygotowania do egzaminów, musimy działać szybko. Przede wszystkim ustalmy zakres materiału, który musimy opanować. Następnie wybierzmy zagadnienia, które naszym zdaniem wydają się najważniejsze. Odpowiedzi na nie poszukajmy nie w podręcznikach, ale na notatek.pl.

Przygotujmy pytania egzaminacyjne

W przypadku przedmiotów humanistycznych i społecznych na egzaminach często pojawiają się podobne pytania. Większość wykładowców nie ma czasu i ochoty na wymyślanie nowych zagadnień, dlatego istnieje spora szansa, że na naszym egzaminie pojawią się pytania z ubiegłych lat. Dokładne przestudiujmy serwis notatek.pl. Znajdziemy w nim pytania egzaminacyjne, a także odpowiedzi na nie. Jeżeli nasz czas jest mocno ograniczony, najlepsze co możemy zrobić to przygotowanie odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania. 

Uczmy się ze stoperem

Zróbmy wszystko, żeby jak najlepiej wykorzystać czas jaki pozostał nam do egzaminu. Najlepiej jest wyłączyć internet, żeby nie kusiły nas media społecznościowe czy filmiki w popularnych serwisach internetowych. Bardzo skuteczną praktyką jest uczenie się ze stoperem. Możemy na przykład nastawić stoper na 45 minut, a po upływie tego czasu zrobić sobie krótką przerwę. Badania pokazują, że uczenie się blokami i robienie przerw pozwala na uzyskanie lepszych efektów niż nauka przez kilka godzin ciągiem.

Nie zapominajmy o relaksie

Nawet jeżeli do egzaminów zostało nam niewiele czasu, nie powinniśmy zapominać o relaksie. Jeżeli jesteśmy bardzo zestresowani, nasz mózg nie będzie przyswajał informacji skutecznie. W przerwie od nauki warto jest wybrać się na krótki spacer, wykonać kilka ćwiczeń fizycznych, pomedytować. W ten sposób dotlenimy swój mózg, co sprawi, że nauka będzie łatwiejsza.

Wybierzmy dobre miejsce do nauki

Mamy większe szanse skutecznie przygotować się do egzaminu, gdy znajdziemy sobie dobre miejsce. Powinno być ono spokojne i zaciszne. Nikt nie powinien przeszkadzać nam w trakcie nauki. Postarajmy się również wszystkie materiały mieć w jednym miejscu, żeby nie musieć ich szukać, gdy już zaczniemy się uczyć.

Substancje pobudzające spożywajmy z umiarem

Studenci przygotowujący się do egzaminów często spożywają nadmierne ilości kofeiny. Nie jest to dobrym pomysłem, gdyż kofeina działa tylko przez chwilę. Gdy przyjmiemy jej za dużo, po pewnym czasie poczujemy się bardziej zmęczeni niż przed suplementacją. Duże ilości kawy, napojów energetycznych i suplementów diety zawierających kofeinę utrudnią nam zasypianie, co jest niewskazane, gdyż wysokiej jakości sen jest kluczowy do prawidłowej pracy naszego mózgu.

Pozytywne nastawienie to podstawa

Mamy większe szanse na zdanie egzaminów, jeżeli będziemy myśleć pozytywnie. Zamiast zastanawiać się, których zagadnień nie zdążyliśmy opanować, pomyślmy sobie, że wiedza, którą posiadamy okaże się całkowicie wystarczająca, żeby zaliczyć dany przedmiot.

Zdj. główne: materiał klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*