Dlaczego regularne nawożenie ogrodu jest ważne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wiosna zbliża się coraz większymi krokami, dlatego warto zająć się już planowaniem prac w ogrodzie. Po zimie gleba jest w nienajlepszym stanie, a odradzające się rośliny potrzebują jak najwięcej wartości odżywczych i wsparcia ze strony podłoża. Ziemia musi być także odpowiednio przygotowana pod pikowanie i sadzenie nowych roślin i warzyw. Dowiedz się, dlaczego należy regularnie nawozić ogród. 

Metoda na wyjałowienie gleby   

Ziemia w Twoim ogrodzie na początku uprawy naturalnie zawiera składniki mineralne i odżywcze, potrzebne roślinom do wzrostu. Po wysianiu i zebraniu plonów kolejne próby mogą okazać się jednak dużo mniej skuteczne, a zbiory mniej imponujące.

Dzieje się tak, ponieważ rosnące na danym terenie rośliny wyciągnęły większość dobra zawartego w glebie i stała się ona jałowa. Nawożenie ogrodu pod uprawę warzyw i owoców naturalnym obornikiem lub jego granulowaną wersją pozwoli użyźnić glebę bez użycia chemikaliów, w sposób całkowicie bezpieczny dla żywności. Stosowanie nawozów naturalnych pomaga przywrócić równowagę w glebie i dostarczyć roślinom potrzebnego odżywienia. 

Stymulacja wzrostu roślin   

Wszystkie rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia. Nawozy magnezowe wspomagają rozwój systemu korzeniowego u młodych sadzonek, dlatego są szczególnie istotne po przepikowaniu siewek do docelowego podłoża.

U rozwiniętych już roślin nawozy dolistne pomagają utrzymać odpowiedni bilans składników odżywczych i mineralnych, zwiększają ich odporność na szkodniki oraz zwiększają ilość plonów. Magnez jest polecany szczególnie przy uprawie pomidorów.

W zależności od przeznaczenia oraz gatunku roślin, nawozy różnią się składem i zawartością poszczególnych pierwiastków, jednak większość odżywek do roślin zawiera w zmiennych proporcjach azot, potas, fosfor, magnez, bor, siarkę oraz wapń. W zależności od tego, jakie są potrzeby danej rośliny lub całego terenu, nawóz będzie miał inny składnik dominujący.  

Zwiększenie plonów i lepszy wzrost roślin ozdobnych   

Bez względu na to, czy Twój ogród jest wyłącznie ozdobny, czy uprawiasz w nim warzywa, nawożenie jest tak samo ważne. Dzięki regularnemu stosowaniu nawozów Twoje plony będą dużo większe i smaczniejsze, ponieważ im więcej składników odżywczych dostaje roślina, tym lepsze owoce wydaje.

W ten sposób, nawet z niewielkiego krzaczka pomidorów czy malin możesz kilkakrotnie mieć naprawdę imponujące zbiory. Rośliny ozdobne i kwitnące będą rosły dużo bujniej i znacznie obficiej kwitły, jeśli dostaną potrzebną im dawkę nawozu. Odpowiednie dobranie ilości oraz rodzaju odżywki do danej rośliny i jej zapotrzebowania sprawi, że Twój ogród będzie piękny, pełen kolorowych kwiatów oraz pysznych, świeżych warzyw i owoców.   

Uprawa warzyw i owoców oraz roślin ozdobnych w ogrodzie nie jest możliwa bez stosowania nawozów. Wiele osób jest do tego uprzedzonych, ponieważ żyje w przekonaniu, że nawóz to szkodliwa chemia. Jeśli jednak spojrzeć na to racjonalnie, azot i tlen, którymi oddychamy, to również pierwiastki chemiczne, jednak nie da się bez nich żyć.

Nawozy działają dla roślin podobnie, jak powietrze dla ludzi, dają im niezbędne do rozwoju korzeni i liści składniki. Tym, co odkłada się w roślinach i staje się niebezpieczne dla zdrowia, są metale ciężkie, dlatego stosuj nawozy naturalne. Nie rezygnuj z regularnego odżywiania gleby – to naprawdę potrzebne!

Zdj. główne: Jose luis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*