Donice na balkon i taras – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna to czas, kiedy zaczynasz sadzić rośliny na tarasie oraz balkonie. Sprawdź, jakie donice sprawdzą się idealnie w takich miejscach.

Donice drewniane

Jeśli Twój balkon lub taras mają zadaszenie, dobrym pomysłem będą donice wykonane z drewna. Wyglądają bardzo estetycznie oraz ładnie się prezentują na każdym rodzaju tarasu, czy balkonu. Co ważne można je dowolnie pomalować. By doniczki służyły Ci przez dłuższy czas, pomaluj je bejcą lub lakierem do drewna, który chroni je przed promieniowaniem UV. Drewniane donice są także idealnymi osłonkami na doniczki wykonane z plastiku. W przeciwieństwie do tych plastikowych drewniane donice są o wiele bardziej klasyczne. Dodatkowo można je umieszczać na pewnym podwyższeniu, co zapewni roślinom swobodny dostęp do powietrza od spodu. To niezwykle istotne, jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój i wzrost wybranych przez Ciebie kwiatów.

Donice kamienne

Są dość ciężkie i masywne, przez co bez przeszkód zostawisz je na tarasie, nawet podczas bardzo silnego wiatru. Charakteryzują się stabilnością, dzięki czemu można w nich umieszczać nawet wyjątkowo duże okazy roślin, takie jak choćby palmy, czy duże kaktusy. Kamienne donice wyglądają wyjątkowo nowocześnie i będą pasowały do większości balkonów i tarasów. Można wybrać je w ciekawych kolorach. Nie musisz ich również chować do domu, nawet podczas bardzo silnych mrozów – po wykopaniu ciepłolubnych kwiatów można spokojnie zostawić je na balkonie na zewnątrz. Są mrozoodporne i nie pękną pod wpływem zmiany temperatury.

Doniczki metalowe

Z jednej strony wyglądają dość elegancko oraz są wspaniałą osłonką na doniczki plastikowe, w których często kupujemy kwiaty. Z drugiej strony niestety trzeba o nie odpowiednio dbać. Jeśli wcześniej nie pomalujesz ich specjalnym środkiem antykorozyjnym, szybko pojawi się na nich rdza. Wybierz doniczki metalowe, które mają na sobie specjalistyczną emalię chroniącą je przed wilgocią.

Doniczki ceramiczne

Ceramika oraz glina są nadal bardzo popularne. To klasyczne rozwiązanie zarówno na taras, jak i na balkon. Wybieraj jednak ceramikę mrozoodporną i ustaw doniczki na stabilnym gruncie. Nie są zbyt odporne na upadki, dlatego jeśli kwiaty stoją na zewnątrz, obciąż doniczkę w dodatkowy sposób. Wtedy nawet podczas silniejszego wiatru masz gwarancję, że całość zostanie nienaruszona.

Donice cementowe

To nowość na rynku ogrodniczym, która bardzo dobrze się przyjęła. Donice cementowe są dość ciężkie, ale jednocześnie trwałe. Cement jest odporny na mróz oraz zawirowania pogody. Można go malować i nie pęknie pod wpływem zmian temperatur. Wiele modeli donic cementowych ma również zintegrowane nóżki, co znacznie ułatwia pielęgnację kwiatów, ale również przenoszenie donicy, np. do środka budynku. Na pewno zachwyci Cię ich minimalistyczny kształt. Idealnie pasują do nowoczesnego oraz loftowego stylu.

Donice z tworzywa sztucznego z systemem nawadniania

Jako alternatywę dla donic plastikowych można zakupić również donice z tworzywa sztucznego przypominającego wiklinę. Jest odporne na warunki atmosferyczne, a swoim kolorem oraz fakturą bardzo przypomina naturalny materiał. W środku znajduje się specjalna folia, która zbiera wilgoć, dzięki czemu rośliny są znacznie lepiej nawodnione i przez to szybciej rosną.

Donice terakotowe

Terakota jest bardzo odpornym materiałem na niesprzyjające warunki pogodowe. Jej odporność na mróz oraz wilgoć sprawia, że jest to idealny materiał na donice ogrodowe. Charakteryzuje się również eleganckim oraz klasycznym designem. Na pewno będzie pięknym dopełnieniem dla zielonych kwiatów.

Donica z technorattanu

Jak można się przekonać technorattan nie jest materiałem, z którego powstają tylko meble ogrodowe. Producenci używają go również do wykonywania bardzo odpornych na mróz oraz wilgoć donic tarasowych. Jest on łatwy w czyszczeniu i wygląda niezwykle minimalistycznie oraz elegancko. Na pewno przykuje Twoją uwagę.

Fot. Daria Shevtsova/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*