Dzień Kobiet – poznaj historię tego święta

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, w którym świętuje się również osiągnięcia kobiet na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i społecznej, celebrując przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wszystkich kobiet na świecie. Co to za święto i jaka jest jego historia? Sprawdź!

Współczesne obchody Dnia Kobiet nie mają już na celu potwierdzenia równości obu płci, ale są uważane za dzień wiosny, kobiecego piękna, czułości, duchowej mądrości i dbałości o kobietę, niezależnie od jej statusu i wieku. 8 marca to obecnie słodkie i liryczne święto, ale kiedyś z tą datą wiązały się poważne sprawy polityczne i społeczne.

Historia święta kobiet

W dawnych czasach świat był całkowicie rządzony przez mężczyzn, a wiele kobiet spędzało większość swojego życia w domu i wychowywało dzieci. Ale nie wszystkie kobiety były zadowolone z takiego losu, a społeczny ruch na rzecz praw kobiet narodził się i powoli umacniał w społeczeństwie. Początkowo kobiety wywalczyły sobie prawo do pracy na równi z mężczyznami, potem zaczęły walczyć o swoje prawa socjalne i zawodowe. 

8 marca 1857 r. pracownice fabryk z Nowego Jorku zebrały się na wiecu, by domagać się redukcji godzin pracy i wynagrodzeń na równi z tymi, które otrzymywali mężczyźni. Idąc za przykładem mężczyzn, kobiety utworzyły własny związek zawodowy.

W 1910 r. odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Socjalistów. Na tej konferencji niemiecka rewolucjonistka Clara Zetkin zaproponowała coroczne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet jako dnia walki o ich prawa. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony był 19 marca 1911 roku. W kilku krajach europejskich kobiety organizowały tego dnia wiece, broniąc swojego prawa do udziału w wyborach na równych zasadach z mężczyznami. Dopiero w następnym roku wyznaczono nowe święto polityczne na 8 marca.

Fot. Priscilla du Preez/Unsplash

8 marca 1982 – Międzynarodowy Dzień Kobiet oficjalnie uznany we Francji 

Socjalistyczny rząd Francji (wraz z Pierre’em Maurois i Yvette Rudy) sformalizował Dzień Kobiet 8 marca i uczynił go świętem praw kobiet. We Francji miało miejsce wiele wydarzeń mających na celu gloryfikację, podkreślenie (lub po prostu przypomnienie) ważnej roli kobiet we francuskim społeczeństwie. W latach 80. Yvette Rudy, minister praw kobiet, napisała:

„Chciałabym, żeby nie było 8 marca, nie było Międzynarodowego Dnia Kobiet. Oznaczałoby to, że nie ma już dyskryminacji, a więc walki, protestu, bo warunki się wyrównały i wszyscy obywatele mogą w pełni korzystać ze swoich praw (…). Ale to wciąż marzenie”.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach świata, ale z biegiem lat święto to straciło swój polityczny przekaz i przekształciło się w swego rodzaju dzień, w którym mężczyźni mówią miłe słowa kobietom, wręczają im kwiaty i prezenty.

Dzień wszystkich kobiet na świecie!

W tym dniu kobiety ze wszystkich kontynentów, często podzielone różnicami etnicznymi, językowymi, kulturowymi, ekonomicznymi i politycznymi, mają okazję spotkać się i przypomnieć sobie tradycję, która reprezentuje co najmniej kilkadziesiąt lat walki o równość, sprawiedliwość, pokój i rozwój.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto dla wszystkich kobiet, które stały się twórczyniami historii, pionierkami w wielu dziedzinach. Oto kilka historycznych faktów dotyczących kobiet: 

  • W styczniu 1906 r. w Petersburgu otwarto pierwszą rosyjską wyższą uczelnię techniczną dla kobiet.
  • W styczniu 1909 r. w Nowym Jorku rozpoczął się pierwszy na świecie wyścig samochodowy kobiet.
  • W maju 1989 roku wykonano żeńską „Vivaldi Orchestra”.

We współczesnym społeczeństwie Międzynarodowy Dzień Kobiet jest przede wszystkim świętem wiosny i uwagi dla kobiet, kiedy to przedstawiciele „płci silniejszej” mogą zadowolić swoje ukochane i drogie kobiety darami i troską.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*