Gorączka przedświąteczna – jak jej uniknąć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zamiast cieszyć się świętami, wiele osób wolałoby ich uniknąć. Lista rzeczy do zrobienia wydłuża się, a zamiast skupić się na odpoczynku, to Ty chodzisz od sklepu do sklepu. Jak poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia, nie wpadając w gorączkę przedświąteczną? Podpowiadamy. 

Wiele osób spędza okres przedświąteczny na oglądaniu witryn w galeriach handlowych, które tylko zachęcają do wydawania pieniędzy. Zorganizowanie wystawnej kolacji wigilijnej oraz zakup wymarzonych prezentów staje się priorytetem. Niektórzy nawet zaciągają kredyt, by sprostać niedoścignionym ideałom. Tak zwana gorączka przedświąteczna może być poważnym problemem, przez który zamiast cieszyć się tym wyjątkowym okresem, skupiasz się na nieistotnych sprawach i będziesz przy tym zestresowany. 

Skoncentruj się na chwili obecnej

Jeśli przytłaczają Cię tłumy w supermarketach i na ulicach lub stresujesz się tym, co masz do zrobienia, zatrzymaj się na chwilę i skup na tym, gdzie w danej chwili jesteś. Weź głęboki oddech lub skoncentruj się na posiłku, który właśnie jesz, aby odwrócić uwagę od zmartwień. 

Zaplanuj swoje wydatki z wyprzedzeniem

Zamiast dać się wciągnąć w wir niespodziewanych zakupów i żałować tego przez następny miesiąc, ustal limit wydatków, którego nie powinieneś przekraczać. Jeśli to możliwe, używaj tylko gotówki, aby lepiej widzieć, na co wydajesz pieniądze. Zastanów się, czy może nie warto całkowicie zrezygnować z robienia zakupów tuż przed świętami. W ten sposób unikniesz pokus i niepotrzebnego marnowania pieniędzy. Rozważ zakup prezentów nawet miesiąc przed świętami.

Sprawdzaj ceny produktów i szukaj świetnych okazji

Jak nie wydać fortuny na świąteczne zakupy? W tym przypadku kluczem do sukcesu są świadome zakupy. Sprawdź promocje w lokalnych sklepach i zastanów się, gdzie udać się po zakupy, aby nie przepłacać. 

Miej realistyczne oczekiwania

Zachwycające świąteczne filmy i wyidealizowane wspomnienia z dzieciństwa sprawiają, że wiele osób oczekuje zbyt wiele od świątecznego okresu, przez co później przychodzi im mierzyć się z rozczarowaniem. Kiedy bańka idealnej wizji Świąt pęka z powodu nietrafionego prezentu, nietaktownego żartu kogoś z rodziny lub z innego powodu, możesz łatwo się zdenerwować. Jeśli jednak zachowasz realistyczne oczekiwania, Święta mogą Cię miło zaskoczyć.

Fot. Pexels

Działaj! 

Niektóre osoby mają problem z zarządzaniem swoim świątecznym harmonogramem, inni wręcz przeciwnie, są bardziej samotni niż kiedykolwiek, zanurzeni we wspomnieniach. By walczyć z samotnością i przygnębieniem, zrób listę rzeczy do zrobienia. Święta to doskonały czas na nowe hobby! Weź lekcje gry na gitarze lub salsy. Pamiętaj też, że to przede wszystkim czas, który poświęcasz sobie i innym. Zostań wolontariuszem organizacji charytatywnej, oddaj krew lub kup prezent dziecku w potrzebie.

Jeśli trzeba, powiedz „stop” swojej rodzinie

To, że są Święta, nie oznacza, że ​​musisz koniecznie przemierzać cały kraj tam i z powrotem, aby odwiedzić wszystkich swoich wspaniałych wujków i ciotki. Nie zapełniaj świątecznego urlopu nadmiarem wizyt rodzinnych. Pewnie i tak nie starczy Ci czasu na zrobienie wszystkiego i zobaczenie wszystkich. Naucz się odmawiać, jeśli trzeba i bądź zdecydowany bez poczucia winy. Doba ma tylko 24 godziny. 

Zadbaj o zdrowe relacje z jedzeniem i swoim ciałem

Nie musisz mieć wyrzutów sumienia, zajadając się świątecznymi potrawami. Poczucie winy towarzyszące każdemu kęsowi z pewnością nie sprawi, że Święta będą lepsze. Oczywiście należy zachować też umiar, aby się nie przejeść. 

Fot. Chad Madden/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*