Artykuł sponsorowany
Dobranie prawidłowej karmy i odpowiednie porcjowanie żywności dla psa ma nie tylko kluczowy wpływ na jego zdrowie, ale może także przedłużyć jego życie.
Kwestia wyboru karmy to decyzja, na którą składa się kilka najważniejszych czynników. Zaczynając od najbardziej ogólnych uwarunkowań, przy dużych psach należy wybrać dedykowane ich rozmiarom karmy. Wynika to z tego, że karmy dla czworonogów powyżej 25 kilogramów potrzebują w mniejszej ilości jedzenia tyle samo składników odżywczych co małe psiaki. Z tego powodu w dedykowanych karmach znajduje się więcej witamin, mikroelementów i węglowodanów. Przyglądając się składowi karmy dla dużego psa, należy zwrócić uwagę czy znajdują się w nim składniki, które wzmacniają mięśnie i układ kostny psa. W grupie tej znajdują się przede wszystkim węglowodany, zdrowe tłuszcze, białka, zestaw witaminy i kwasy omega-3. Drugim ważnym aspektem są alergie i indywidualne potrzeby psa. Nie zawsze odpowiednim wyborem będzie karma dla psa z łososiem czy kurczakiem. Przed wyborem karmy warto przeprowadzić u weterynarza szereg badań, które wykażą czy pies jest uczulony na konkretne produkty lub potrzebuje karmy o większej zawartości konkretnych składników. Karmę należy również dopasować do poprawnej wagi zwierzaka, jego wieku, rasy oraz ilości ruchu w ciągu dnia.
Podobnie jak w przypadku rodzaju karmy, tak i w kwestii ilości i częstotliwości karmienia należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wizyta u weterynarza, który zaleci jakie dawki karmy powinien otrzymywać pies. Duże czworonogi charakteryzują się dość dużym zapotrzebowaniem białka i węglowodanów, więc codzienna dieta powinna być dopasowana do tych wymagań. W odmierzaniu prawidłowej ilości karmy do każdego posiłku pomocna może okazać się kuchenna waga. Dzięki niej w łatwy sposób można utrzymać poprawne ilości jedzenia. Szacuje się, że w przypadku szczeniaków dużych raz należy karmić je około 4 do 5 razy dziennie. Po ukończeniu 6 miesięcy można zmniejszyć dawkę o jedną. Standardowo po około drugich urodzinach duży pies powinien być karmiony dwa razy dziennie. Specjaliści jednogłośnie podkreślają, że w przypadku ras dużych psów nie wystarcza jeden posiłek w ciągu dnia. Lepszym rozwiązaniem będzie podzielenie zalecanej ilości na trzy mniejsze porcje.
Oprócz najważniejszych zasad podczas karmienia dużego psa należy jeszcze pamiętać o kilku dodatkowych aspektach. Eksperci radzą, by po posiłku zwierzak miał czas odpocząć. Szacuje się, że okres ten powinien wynosić minimum godzinę. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Przypadłość ta szczególnie często dotyka duże psy, a jej przyczyny nie są jednoznacznie znane. Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka występowania tego typu problemów. Przede wszystkim pies powinien być karmiony dobrej jakości karmą, o stałych porach dnia i nie po spacerze czy intensywniejszym wysiłku.
Fot.: Max Kleinen/unsplash.com