Jak na co dzień dbać o serce?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Śmiało możemy stwierdzić, że serce jest najważniejszym organem pośród wszystkich tworzących nasze ciało. Ten niewielki narząd, ważący zaledwie około 350 gramów, wykonuje niezmiernie ciężką i ważną pracę. Prawidłowo, serce człowieka bije z częstotliwością 60-100 uderzeń na minutę. W skali całego życia wykonuje około 3 miliardy uderzeń. Dzięki rytmicznym skurczom pompuje krew do naczyń krwionośnych tak aby została ona rozprowadzona po całym organizmie i zapewniła jego odpowiednie dotlenienie i odżywienie.

Choroby układu sercowo- naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów. O ile na pewną grupę czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych takich jak: wiek, płeć, czynniki genetyczne nie mamy wpływu tak istnieje grup czynników modyfikowalnych, zależnych przede wszystkim od naszego stylu życia.

Jak więc na co dzień dbać o serce, aby oprócz prawidłowej pracy jak najdłużej zachować je w zdrowiu? Poniżej kilka wskazówek:

  1. Staraj się unikać cukru jak i produktów zawierających jego duże ilości. Zaliczamy tu nie tylko słodycze, ale chociażby soki, wody słodzone, napoje energetyczne. Cukier w nadmiarze sprzyja m.in. rozwojowi: nadwagi i otyłości, insulinooporności, przyczynia się do rozwoju nadciśnienia i chorób serca. Jeśli nie możesz obyć się bez słodkich produktów, staraj się wybierać zdrowsze zamienniki zawierające np. stewię czy erytrytol.
  1. Badaj się! Badania profilaktyczne pozwolą na szybsze wykrycie wielu chorób jak i szybsze podjęcie leczenia co pozwala na zminimalizowanie szkód wyrządzonych organizmowi. Raz do roku (lub częściej, jeśli lekarz uzna to za konieczne)warto skontrolować: morfologię, glikemię, lipidogram, mocznik, kreatyninę, poziom witaminy D oraz hormonów tarczycy, wykonać badanie ogólne moczu i pomiar ciśnienia tętniczego. W przypadku obciążającego wywiadu rodzinnego dotyczącego chorób serca i takich objawów jak ból kołatanie serca, bólu lub duszność warto rozważyć wykonanie holterowskiego badania EKG. Dzięki temu szybciej możemy wykryć i leczyć groźne dla zdrowia i życia arytmie. Więcej informacji na temat wskazań do badania holterem EKG znajdziesz pod adresem: https://holterdodomu.pl/dla-kogo-holter-ekg-24h.
  1. Pamiętaj o uzupełnianiu elektrolitów szczególnie podczas upałów czy wysiłku fizycznego. Potas i magnez są szczególnie potrzebne do prawidłowej pracy serca. Zarówno ich nadmiar jak i niedobór może przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
  1. Staraj się unikać stresu na tyle na ile to możliwe. Przewlekły stres niesie wiele negatywnych konsekwencji. Zwiększa ryzyko zaburzeń pracy serca a nawet wystąpienia zawału.
  1. Ogranicz spożycie soli. WHO rekomenduje, aby dobowe spożycie soli nie przekraczało 5 gramów. Sól w nadmiarze przyczynia się chociażby do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Znajduje się ona niemal wszędzie, zatem żeby unikać jej nadmiaru powinniśmy ograniczyć produkty wysokoprzetworzone np. konserwy, dania gotowe jak i z proszku czy typu fast food. Wyeliminowanie tego typu produktów dodatkowo sprzyja zmieszeniu ilości przyjmowanych nasyconych kwasów tłuszczowych.
  1. Ogranicz a najlepiej rzuć używki takie jak papierosy, alkohol, napoje energetyczne.
  1. Wysypiaj się. Pamiętaj jednak, że zarówno nadmiar jak i niedobór snu może zwiększać ryzyko chorób serca. Optymalna ilość snu to 8h na dobę.
  1. Postaraj się zredukować masę ciała. Prawidłowe BMI mieści się w zakresie18,8-24,9. Zarówno nadwaga jak i otyłość sprzyja występowaniu zaburzeń lipidowych, cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.
  1. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Jest to istotny aspekt profilaktyki pierwotnej jak i wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego. WHO zaleca 300 minut umiarkowanej aerobowej aktywności fizycznej tygodniowo. Idealnie sprawdzą się tu pływanie, jazda na rowerze czy spacer.
  1.  Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzycę, arytmię, miażdżycę stosuj zalecane leczenie i pozostań pod kontrolą lekarza.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a badanie Holter EKG pozwala na wykrycie nieprawidłowości w pracy serca na wczesnym etapie. Łatwo i szybko zamówisz je pod adresem: https://holterdodomu.pl/uslugi-holter.

Stosując się do powyższych punktów dbamy tak naprawdę o cały organizm, dzięki czemu jak najdłużej możemy cieszyć się zdrowiem i dobrą formą.

Fot.: Christine Schmidt/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*