Podstawowe urządzenia w gabinecie stomatologicznym

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wyposażenie gabinetu dentystycznego ma duży wpływ na jakość oferowanych przez lekarza usług. Tych urządzeń nie może zabraknąć w profesjonalnym gabinecie stomatologa! 

Unit stomatologiczny 

Najbardziej charakterystycznym elementem każdego gabinetu dentystycznego jest fotel stomatologiczny. Jego rozbudowany, nowoczesny model nazywany jest unitem. Oznacza to, że oprócz samego miejsca, na którym może położyć się pacjent, zamontowane są dodatkowe elementy rozbudowujące całe stanowisko. Wśród nich znajdują się najczęściej stolik stomatologa oraz stolik asystenta, sterownik nożny, blok spluwaczki, lampa zabiegowa, konsola z urządzeniami stomatologicznymi oraz blok zasilania. Konsola z urządzeniami to zestaw dysz z wymiennymi końcówkami, na których umieszcza się odpowiednie wiertła. Wśród tych instrumentów znajduje się także dmuchawka wodno-powietrzna oraz lampa polimeryzacyjna do utwardzania wypełnień w zębach. Cena tego typu unitu stomatologicznego waha się między 30 a 50 tysięcy złotych, w zależności od rozbudowanych funkcji oraz marki producenta. 

Narzędzia stomatologiczne 

Drugą grupą urządzeń znajdujących się w gabinecie stomatologicznym są sprzęty, które pozwalają na przeprowadzanie diagnostyki, zabiegów oraz działań profilaktycznych. Instrumenty te są minimum, które powinny być na stanie każdego gabinetu dentystycznego. Ze względu na różne zastosowania można podzielić je na kilka kategorii. Pierwszą z nich są narzędzia diagnostyczne, czyli te, których lekarz używa przy każdym pierwszym kontakcie. W ich skład wchodzi między innymi lusterko z uchwytem, sonda czy pęseta. Druga kategoria to sprzęty do opracowywania zębów, w których wyróżnia się różne rodzaje wierteł, skaler dentystyczny do usuwania kamienia nazębnego czy piaskarkę stomatologiczną. Kolejną grupą są narzędzie używane do wypełniania ubytków, w tym upychadła stomatologiczne oraz napychacze o różnych kształtach i rozmiarach. Wśród narzędzi stomatologicznych znajdują się również sprzęty chirurgiczne, wo wykonywania bardziej skomplikowanych zabiegów. W tej grupie znajdują się między innymi dźwignie korzeniowe, igły, igłotrzymacze czy dźwignie bagnetowe. 

Pomieszczenie do sterylizacji 

Wyposażenie gabinetu to nie tylko urządzenia narzędzia, które widać na pierwszy rzut oka, ale także sprzęty, które są poza zasięgiem wzroku pacjenta. Takim miejscem, wypełnionym niezbędnymi do prowadzenia gabinetu dentystycznego, jest pomieszczenie do sterylizacji. W tym pokoju znajdują się wszystkie urządzenia, które umożliwiają utrzymanie higieny i porządku w gabinecie. W takim pomieszczeniu powinny znaleźć się systemy i urządzenia do sterylizacji, takie jak myjka ultradźwiękowa, autoklaw czy zgrzewarka do pakowania narzędzi. Często tego typu miejsca są także pomieszczeniem diagnostycznym dla lekarza, w który  znajduje się mikroskop zabiegowy czy rentgen punktowy. 

Fot. Bogdan condr/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*