Higiena w obiektach kosmetyczno-medycznych – jak o nią dbać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gabinety medyczne oraz usługowe, w których wykonuje się różne mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi, muszą być idealnie czyste. Narzędzia wykorzystywane w takich miejscach powinny być sterylne, a te przedmioty, których nie da się wysterylizować, powinny być jednorazowe. Dbanie o higienę w gabinetach medycznych i kosmetycznych to bezwzględny obowiązek. Zobacz, jak zachować higieniczne warunki w gabinetach kosmetycznych i medycznych. 

Sterylizacja narzędzi    

Metalowe narzędzia, które podczas użytkowania mają kontakt ze skórą pacjenta lub klienta powinny być po każdym użyciu sterylizowane w specjalnej maszynie. Tam, przez wysoką temperaturę wybijane są wszystkie bakterie, wirusy, grzyby i inne chorobotwórcze patogeny. Tylko taki sposób dezynfekcji narzędzi zapewnia całkowite bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko zakażenia kolejnych klientów na przykład wirusem HIV, WZW typu B i C oraz chorobami skóry. Nie wystarczy spryskać narzędzia płynem do dezynfekcji, spirytusem czy opalić nad ogniem, aby było bezpieczne. Maszyna do sterylizacji kreuje warunki optymalne do całkowitego wyeliminowania praktycznie wszystkich patogenów.    

W gabinetach medycznych takie działanie jest oczywistością, a niestosowanie się do tych zasad grozi wysokimi karami finansowymi oraz zamknięciem placówki i utratą prawa do wykonywania zawodu. Salony kosmetyczne z kolei nie są poddawane aż tak restrykcyjnym regułom, przez co niestety higiena jest w nich często zaniedbywana. Gabinet kosmetyczny powinien jednak stosować się do dokładnie tych samych zasad, co placówki medyczne. 

Dodatkowo, jeśli w danym salonie wykonuje się makijaż permanentny czy microblading brwi, powinien on zachowywać te same standardy higieny, co studio tatuażu. Fotel, na którym wykonywany jest zabieg musi być zafoliowany, a osoba wykonująca zabieg powinna mieć na dłoniach jałowe rękawiczki. Kartridże do maszynki również powinny być wymieniane po każdej klientce, bez względu na to, jakiego charakteru tatuaż miała wykonywany. Taki sprzęt kupisz na stronie https://elcartel.pl/wyposazenie-studia-tatuazu/kartridze-do-tatuazu.html

Ochrona osobista   

Podczas zabiegów inwazyjnych w takich gabinetach, osoba wykonująca procedurę powinna mieć przede wszystkim gumowe rękawiczki. Jeśli zabieg wiąże się z przerwaniem skóry – na przykład piercing – rękawiczki muszą być w jednorazowym, jałowym pakiecie. Z kolei do manicure czy przedłużania rzęs wystarczą zwykłe rękawiczki. Dodatkowym zabezpieczeniem, zwłaszcza przy piłowaniu paznokci, jest maseczka ochronna na twarz, która zapobiega wdychaniu pyłu z naturalnych lub sztucznych paznokci. 

Utylizacja odpadów medycznych    

Po zabiegach inwazyjnych częstą pozostałością są tak zwane odpady niebezpieczne. Są to na przykład zakrwawione gazy, chusteczki, waciki czy patyczki, które miały kontakt z płynami ustrojowymi oraz fragmenty ciała – w przypadku zabiegów chirurgicznych. Do grona odpadów medycznych należą także jednorazowe narzędzia, takie jak igły, skalpele, szpatułki i tym podobne. Takich odpadów nie można po prostu wyrzucić do śmieci. Pod żadnym pozorem nie mogą też trafić do recyklingu. Ich utylizacją zajmują się specjalistyczne firmy. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://ekoemka.com.pl/odpady-medyczne-warszawa/

Zdj. główne: Anton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*