Artykuł sponsorowany
Alkoholizm, czyli inaczej choroba alkoholowa może objawiać się na wiele sposobów. Jak jednak rozpoznać alkoholizm, skoro alkohol jest tak mocno zakorzeniony w ogólnospołecznym stylu życia? Dowiedz się więcej o chorobie alkoholowej oraz jakie są jej pierwsze objawy, na które należy zwrócić uwagę.
Alkohol to często nieodłączny element świętowania i spotkań towarzyskich. Mimo że wszyscy jesteśmy świadomi jego szkodliwości i negatywnego wpływu na nasze zdrowie, to wciąż towarzyszy on nam na różnych etapach życia. Kiedy jednak alkohol przestaje być jedynie dodatkiem, a staje się poważnym problemem? Pierwszymi objawami choroby alkoholowej mogą być między innymi: spożywanie nadmiernej ilości alkoholu w sposób regularny, na przykład picie alkoholu codziennie, picie w samotności lub w sytuacji kryzysu emocjonalnego, szukanie okazji do spożycia alkoholu, rozpoczynanie dnia od spożycia alkoholu, zaniedbywanie codziennych obowiązków przez alkohol, zapijanie kaca następną dawką alkoholu, problemy z pamięcią, czyli tak zwany „urwany film” oraz prowadzenie pojazdów pod wpływem. Objawy te to najpowszechniejsze symptomy choroby alkoholowej. Jeśli zauważasz je u siebie lub u kogoś z Twojego otoczenia, nie bój się sięgnąć po pomoc specjalistów. Choroba alkoholowa jest uleczalna, jednak wymaga w pierwszej kolejności chęci uzależnionego. W leczeniu alkoholizmu z pewnością pomogą sprawdzone ośrodki uzależnień.
Nie zapominajmy, że nadużywanie alkoholu ma wpływ nie tylko na zachowanie i powtarzające się schematy zachowań, ale także, a może przede wszystkim, na zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Choroba alkoholowa może się więc objawiać także różnymi problemami ze zdrowiem.
Do najczęstszych objawów fizycznych uzależnienia od alkoholu możemy zaliczyć między innymi wymioty, biegunkę oraz nudności, utrzymujące się problemy ze snem, wzmożoną potliwość, nadciśnienie, drżenie kończyn lub całego ciała, apatię i brak apetytu oraz wysuszenie śluzówek.
Alkohol ma także ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Nie bagatelizujmy więc objawów, które mogą wskazywać na jego pogorszenie. Alkoholizm objawia się między innymi agresją, zaburzeniami pamięci i świadomości, stanami depresyjnymi lub skrajnymi wahaniami nastroju, atakami paniki i/lub mocniej odczuwanym lękiem, gwałtownymi reakcjami emocjonalnymi oraz narastającym poczuciem winy i wstydu.
Nie zapominaj, że alkoholizm to choroba – nie bagatelizuj tego problemu i nie obwiniaj uzależnionego. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia znajduje się w kryzysie alkoholowym, nie czekaj i zgłoś się po pomoc.
Zdjęcie główne: pexels.com/Prem Pal Singh Tanwar