Jak nauczyć się panować nad agresją?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybuchy agresji i problemy ze złością to coś, z czym zmaga się wiele osób. Stres związany z pracą, sytuacją rodzinną, czy innymi czynnikami dnia codziennego bardzo negatywnie wpływa na nasz komfort psychiczny, a co za tym idzie, także na panowanie nad złością. Dowiedz się więc, jak małymi krokami możesz nauczyć się panować nad agresją. 

Agresja i złość to zdecydowanie jedne z najbardziej negatywnych emocji, które możemy odczuwać. Wpływają one nie tylko na nas, ale często także na nasze otoczenie. Jeśli jest to problem, z którym zmagasz się Ty lub ktoś z Twoich najbliższych, to artykuł ten pomoże Ci w nauce zapanowania nad agresją.

Skonsultuj się ze specjalistą

Zanim przejdziemy do praktyk, które pomogą Ci nauczyć się panować nad złością i agresją w życiu codziennym, to warto na wstępie zaznaczyć bardzo istotną kwestię – jeśli widzisz, że problemy z negatywnymi emocjami Cię przerastają i odbijają się mocno na Twoim życiu i najbliższych, nie rezygnuj z pomocy specjalisty.

Psychoterapeuci oraz psychologowie są właśnie od tego, aby pomóc pacjentom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach oraz w głębszym zrozumieniu swoich emocji. Warto więc zasięgnąć porady w gabinecie psychoterapeutycznym lub nawet podjąć się terapii, która pomoże Ci wrócić na właściwe tory. Szukając specjalisty w tej dziedzinie, możesz odwiedzić stronę https://www.centrum-ja.com.pl/, gdzie znajdziesz bazę doświadczonych psychologów i psychoterapeutów.

Czasami dobrym rozwiązaniem będą także profesjonalne kursy, które powstają w oparciu o terapię behawioralną. Taki kurs nauczy Cię, jak reagować na nagłe przypływy agresji oraz jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Kursy panowania nad agresją znajdziesz między innymi na stronie https://godzinadlasiebie.pl/sklep/kursy-online/agresja-rodzicow/.

Stres – główny winowajca negatywnych emocji

W bardzo wielu przypadkach problemy z agresją i nagłymi wybuchami złości są spowodowane zbyt sporą ilością stresu w Twoim życiu. O ile pewien poziom stresu może wpływać pozytywnie na nasze życie, a adrenalina sprzyja chęciom do działania i samorozwoju, tak zbyt duża ilość stresujących sytuacji może przyczynić się do pogorszenia zdrowia –  zarówno fizycznego, jak i psychicznego, w tym też problemów z agresją.

Postaraj się dbać o higieniczny tryb życia, korzystaj z urlopów i nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków. Mimo że w dzisiejszych czasach uwięzieni jesteśmy w kulcie produktywności, to warto czasami zwolnić i poświęcić kilka chwil na wyciszenie i relaks. Nie musisz zawsze działać na 100%, nie musisz być najlepszy i nie musisz pracować jeszcze więcej – tym bardziej, jeśli robisz to kosztem swojego komfortu psychicznego i zdrowia. Postaraj się zmienić swoje nastawienie, a zobaczysz, że panowanie nad złością przyjdzie Ci znacznie łatwiej.

Wyciszanie negatywnych emocji

Aby radzić sobie z negatywnymi emocjami, w tym z agresją, możesz także spróbować je wyciszyć. Zacznij od prostych ćwiczeń oddechowych wykonywanych codziennie po przebudzeniu, spróbuj praktyki medytacji, prowadź dziennik lub korzystaj z wizualizacji – wyobraź sobie swoje ulubione miejsce, lub po prostu pomyśl o czymś, co sprawia Ci przyjemność.

Możesz także trochę się poruszać. Zrezygnuj jednak z intensywnych treningów, które wytwarzają jeszcze większą dawkę adrenaliny w organizmie, a tego przy problemach z agresją lepiej unikać. Zdecyduj się raczej na spacer na świeżym powietrzu lub spokojną sesję jogi.

Zdj. główne: Afif Kusuma/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*