Latem nie ma miejsca na nudę! Oto najlepsze zabawy na świeżym powietrzu dla najmłodszych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadchodzi lato, czas uwielbiany chyba przez wszystkich, a zwłaszcza przez najmłodszych. Jednak coraz więcej dzieci, zamiast wyjść na dwór, woli spędzać czas przed komputerami czy tabletami.

Jedynym sposobem, by temu zaradzić, jest znalezienie dla nich zajęcia, które będzie mogło konkurować z tymi atrakcjami. Pogoda za oknem bardzo temu sprzyja, ale Ty zupełnie nie masz pomysłu, co mogłoby zachęcić Twoje dzieci do zabawy na dworze? Dlatego właśnie dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: w co można się bawić z dziećmi na dworze?

Co lubią twoje dzieci?

To bardzo ważne pytanie, które ułatwi Ci zadanie. Wolą piratów, a może księżniczki? Niech założą własną akademię wróżek albo pobawią się w policjantów, w zależności od ich upodobań.

Dzieci są bardzo kreatywne. Wystarczy tylko podsunąć im pomysł i wesprzeć w jego realizacji. Przypomnij sobie, jaką bajkę ostatnio oglądało Twoje dziecko. Jeśli posiadasz zabawki związane z tą produkcją – pozwól zabrać mu je na dwór. Nie bój się, że dziecko je zgubi – pokaż, że mu ufasz i naucz go odpowiedzialności za swoje rzeczy.

Zbudujcie szałas

Jeżeli masz smykałkę do budownictwa – wystarczy tylko wybrać się do lasu. Budowanie szałasu może być zabawą na cały dzień. Pamiętaj tylko o tym, aby po powrocie z lasu upewnić się, że Twoje dzieci nie mają kleszczy. Możesz wybrać się również na łąkę i nauczyć swoje dzieci pleść wianki. Koniecznie zrób im zdjęcie z wiankami na głowie, będą wyglądały pięknie w rodzinnym albumie.

Fot. Tatiana Syrikova/Pexels

Spacer nie musi być nudny

Większość dzieci spacery kojarzą się z czymś okropnie nudnym i zarezerwowanym dla dorosłych. Jeśli lubisz spacerować – śmiało możesz sprawić, by twoje dziecko również pokochało tę czynność. Weź dla niego rower, rolki albo hulajnogę. Albo, jeśli nie chcesz brać dodatkowego sprzętu, zagraj z nim w grę „moje oczy widzą”. Dzięki temu będziesz mógł rozwinąć w dziecku spostrzegawczość.

Zabawa z piłką

Prawdą jest, że dzieci nie potrzebują wiele do szczęścia. Zabierz je na boisko, aby pograć w piłkę nożną. Jeśli w okolicy są również inne dzieci, to może niech pograją w zbijaka albo ziemniaka. Jeśli dzieci są tylko z Tobą, możesz zagrać z nim w kolory. To również dobry pomysł, aby poćwiczyć z nimi angielski. W ten sposób możesz połączyć edukację z przyjemnością.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Zabawa w deszczu też jest możliwa

Nie zawsze pogoda jest piękna. Jednak to nie znaczy, że Twoje dzieci mają spędzać ten czas w domu. Wystarczy, że założą kalosze i kurtki przeciwdeszczowe i będą gotowe na wielką przygodę. Dzieci uwielbiają bawić się w kałużach i tworzyć sztukę z błota. I choć jako rodzic możesz nie być do tego przekonany, bojąc się, że to ubrudzi Twoje dzieci – zapewniamy, że Twoje pociechy będą szczęśliwe.

Oczywiście, pamiętaj, by zachować bezpieczeństwo i absolutnie nie wychodź z dziećmi w czasie wielkiej wichury czy burzy. Chcesz, żeby Twoje maluchy dobrze się bawiły, a nie ryzykowały życiem.

A może klasyka?

Przypomnij sobie, jakie zabawy królowały, gdy sam byłeś dzieckiem. Jeżeli kondycja Ci na to pozwala – możesz pobawić się z nimi w berka. A może chowanego? Jeżeli masz możliwość – narysuj im klasy przed domem. Albo zaproponuj zabawę w podchody. Kreda do rysowania może mieć wiele zastosowań. Dzięki niej Twoje dziecko będzie mogło rozwinąć swoje zdolności artystyczne.

Zabierz je na plac zabaw, aby mogły pobawić się z innymi. To dobry pomysł, aby dzieci zaczęły nawiązywać relacje społeczne i zaczęły naukę funkcjonowania w społeczeństwie. Piaskownica również może być doskonałym pomysłem, jeżeli posiadasz wiaderka i łopatki – jeśli jeszcze ich nie masz, to warto się w nie zaopatrzyć.

I na koniec – najważniejsze

Każda z tych zabaw może dostarczyć wiele śmiechu, jednak przygotuj się również na to, że Twoje dzieci mogą się ubrudzić, zranić albo zniszczyć ubrania. Pamiętaj jednak, że maluchy dzielą się na czyste i szczęśliwe, dlatego nie odbieraj im radości.

Fot. Olia Danilevich/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*