Sprzątanie łazienki w prostych krokach

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z powodu wody, pary i brudu, łazienka może łatwo stać się świetnym miejscem dla bakterii, grzybów i brzydkich zapachów. Jeśli chcesz zapobiec pleśni i innym osadom, postaraj się czyścić przestrzeń przynajmniej raz na tydzień. Sprawdź, jak szybko i skutecznie wysprzątać łazienkę.

Jak czyścić fugi?

Jeśli masz łazienkę wyłożoną kafelkami, zapobiegaj zabrudzeniu i żółknięciu fug, szorując je co tydzień. Wypróbuj następujący sposób: zmieszaj ¾ szklanki wybielacza chlorowy z 3,5 l wody. Załóż gumowe rękawiczki, użyj sztywnego pędzelka, aby nanieść mieszankę na jeden mały obszar naraz. Uważaj, aby płyn nie rozprysnął się na Ciebie, ani na otaczające powierzchnie. Odczekaj kilka minut, a następnie wyszoruj i spłucz. Fuga jest porowata i bardzo podatna na rozwój bakterii. Uszczelnij zaprawę co sześć miesięcy, aby zapobiec infiltracji wilgoci i wody.

Czysta i elegancka umywalka

Umywalka jest nie tylko jednym z pierwszych miejsc, na których widać maź i brud (pomyśl o włosach i śladach po paście do zębów), ale też kryje w sobie mnóstwo zarazków. Sprawdź, jak możesz łatwo i szybko ją wyczyścić. Spryskaj całą powierzchnię środkiem dezynfekującym do łazienki i wytrzyj gąbką lub ściereczką. Następnie przetrzyj nim uchwyt do baterii.

Odkurz i pozamiataj

Aby pozbyć się kurzu, chwyć szczotkę z długą rączką. Wyczyść nią pajęczyny z rogów, opraw oświetleniowych i otworów wentylacyjnych. Jeśli nadal nie możesz dosięgnąć, stań na krześle. Następnie zamieć lub odkurz podłogę, aby zebrać włosy i inne zanieczyszczenia, które mogły się na niej zebrać.

Jak pozbyć się kamienia?

Usuń kamień za pomocą starej szczoteczki do zębów. Aby w naturalny sposób pozbyć się osadów wokół baterii i akcesoriów prysznicowych, wypróbuj ocet. Utrzymuj go w kontakcie z powierzchnią, owijając wokół problematycznych obszarów ręcznikiem kuchennym nasączonym octem lub kawałkiem szmatki. Pozostaw na godzinę, a następnie wytrzyj do czysta.

Nadaj chromowanym bateriom połysk, stosując oliwkę dla niemowląt. Jeśli chcesz usunąć kamień z głowicy prysznicowej, odkręć ją i mocz przez całą noc w mieszance octu i ciepłej wody (w proporcji 1:1).

Jak wyczyścić drzwi kabiny prysznicowej?

Pamiętaj, aby regularnie czyścić drzwi kabiny prysznicowej. Jeżeli gromadzą się na nich osady mydła, zmień je na płynny żel pod prysznic lub mydło o naturalnym pH, takie jak Dove. W kropelkach wody, które przylegają do drzwi kabiny, znajdują się drobinki rozpuszczonego mydła. Przecieraj je za każdym razem po wzięciu prysznica, aby zapobiec gromadzeniu się osadów. Jeżeli chcesz zmaksymalizować efekty, wypróbuj następujący sposób. Przygotuj mieszankę z octu, ciepłej wody i jednej łyżki stołowej środka do mycia naczyń. Umyj roztworem panele prysznicowe, pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz i przetrzyj miękką, czystą szmatką.

Jak wymyć toaletę?

Tak naprawdę nikt nie lubi sprzątać toalety, ale trzeba to robić! Zazwyczaj zajmuje to około 10 minut. Spryskaj wszystkie powierzchnie, także za i pod deską sedesową, antybakteryjnym preparatem do łazienki. Pozostaw na około 10 minut, a później przetrzyj miękką, czystą szmatką.

Przygotuj roztwór z ¼ szklanki sody oczyszczonej i szklanki białego octu, i pozostaw w misce na 10 minut, a następnie spłucz. Możesz też wrzucić specjalną tabletkę do czyszczenia muszli klozetowej przed pójściem spać. Jeśli walczysz z naprawdę uporczywymi plamami rdzy, kamienia i innymi osadami, usuń wodę z miski i zmiksuj ją za pomocą profesjonalnego środka do usuwania kamienia. Ta substancja jest bardzo skoncentrowana, dlatego pamiętaj, aby założyć rękawiczki i chronić oczy.

Jak czyścić prysznic i wannę?

Spryskaj brodzik odpowiednim detergentem. Jeśli masz wannę, napełnij ją kilkoma centymetrami wody. Użyj szczotki, aby pozbyć się uporczywego brudu i śladów po mydle. Wlej detergent do czyszczenia, zostaw na chwilę, a później spłucz ciepłą wodą.

Mosiężne elementy mogą wkrótce wyglądać na zmatowione, jeżeli nie będziesz ich regularnie czyścić. Przygotuj pastę z wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) i soku z cytryny. Lekko wyszoruj wspomniane elementy, pozostaw na kilka minut, a na koniec wypoleruj czystą szmatką.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*