Psom zdarza się niestety podgryzanie naszych rąk, kiedy się z nimi bawimy. Jak oduczyć psa gryzienia, by nie zrobił nikomu krzywdy?
Niektóre psy poprzez gryzienie mogą wskazywać na to, że są zagrożone lub nie czują się pewnie. Reagują w ten sposób na gwałtowne ruchy bądź donośny głos właściciela. Wiele psów ze schronisk niestety potrafi gryźć osoby nieznajome, ponieważ nie czują się pewnie na swoim terenie, a nowa osoba jest dla nich intruzem. Najwięcej gryzą szczeniaki, pamiętają zabawy ze swoim rodzeństwem w podgryzanie, dlatego również gryzą właścicieli.
Pies może również gryźć meble, tapicerkę, rozszarpywać poduszki, czy ubrania. „Ofiarą” takich zabaw padają również buty (najczęściej te, które są dla nas cenne). Aby oduczyć psa gryzienia, warto zaobserwować, kiedy zaczyna gryźć. Może robić to z obawy przed kimś lub czymś albo po prostu gryzie przedmioty w nudów. Aby pies nie gryzł przedmiotów, należy zaopatrzyć go w gryzaki bądź zabawki, które nasz pupil będzie mógł swobodnie gryźć. Dla szczeniaków dostępne są odpowiednie gryzaki, które mają dodatkowo przyczepione plecione sznurki – można za ich pomocą bawić się z pieskiem w przeciąganie. Po jakimś czasie pupil zrozumie, że to zabawka jest przeznaczona do gryzienia, a nie nasze ulubione buty.
Psy mogą również gryźć z powodu nudy. Kiedy zostawiamy psa na dłuższy czas w domu, zapewne zauważymy, że pogryzł nie tylko buty, ale nawet naszą ulubioną kanapę. Jeśli nie możesz opiekować się pupilem przez cały dzień, spraw, by się nie nudził i czuł się bezpiecznie. Zostaw jego zabawki na wierzchu, by w czasie Twojej nieobecności mógł swobodnie się bawić. Dobrym pomysłem jest pozostawienie na legowisku Twoich starych ubrań spryskanych perfumami. Pies będzie czuł Twój zapach, nawet wtedy, kiedy jesteś daleko od domu. Po powrocie z pracy zadbaj o zabawę z psem oraz długi spacer.
Podczas oduczania psa gryzienia ważne jest również odpowiednie dobieranie zabaw. Powinny one odbywać się tak, by pies mógł całą swoją energię skierować na zabawkę, a nie na nas. To bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku pies nie oduczy się gryźć. Wybieraj zabawki, które mają dość duży zasięg – długie gumowe kości lub sznurki będą odpowiednie. Pies powinien być też delikatnie karcony za każdą próbę ugryzienia nas w rękę. Wystarczy zabranie gryzaka lub przerwanie zabawy. To będzie dla psa komunikat, żeby przestał nas podgryzać. Zauważy, że nie pochwalamy gryzienia po rękach. Jeśli zabawa nie skończy się na podgryzaniu, można nagrodzić pupila małą przekąską lub spacerem. Psy działają na zasadzie nagród i kar. Rozumieją, że jeśli nadal będą postępować nie po Twojej myśli, nie otrzymają smakołyku. Obserwuj zachowanie psa i dobieraj zabawki zgodnie z jego upodobaniami. Jeśli pies lubi przeciągać przedmioty, możesz bawić się z nim w siłowanie się na przeciąganie liny. Nie drażnij go jednak zbyt mocno, ponieważ może pomylić agresywne zachowanie z zabawą.
Pies może jednak nie gryźć nas w zabawie, ale nawet w trakcie zwykłych, codziennych czynności. Kiedy np. przejdziesz obok niego zbyt gwałtownie lub zabierzesz miskę z jedzeniem. Napastliwe zachowanie psa może brać się z nieprawidłowego działania hormonów albo wcześniejszego złego traktowania. Jeśli weterynarz nie znajdzie żadnych nieprawidłowości, możesz zgłosić się do psiego behawiorysty. On wskaże Ci sposoby na uspokajanie psa oraz prawidłowe zachowanie w momencie, kiedy chce zaatakować. Praca z agresywnymi psami jest trudna, ale daje dobre efekty. Przy napastliwym psie warto powoli się wycofywać i znaleźć przyczynę jego frustracji. Może być to źle umiejscowione legowisko lub jakiś przedmiot czy zachowanie, które kojarzą mu się ze złym traktowaniem w przeszłości. Psy są bardzo wyczulone na takie drobiazgi, zwłaszcza jeśli mają złe wspomnienia.
Fot. Jamie Street/Unsplash