Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Cały świat mówi po angielsku. Jest to najbardziej uniwersalny i międzynarodowy język, który obecnie jest potrzebny prawie w tym samym stopniu, co język ojczysty. Obecnie obce języki są nauczane w szkołach nawet w najbardziej podstawowym programie, już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Aby opanować go do poziomu, w którym ani w mowie, ani w piśmie nie będzie on sprawiał problemu, nie wystarczają jednak zazwyczaj dwie godziny lekcyjne w tygodniu. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku w nauce angielskiego.  

Dwujęzyczność  

Coraz więcej rodzin decyduje się na dwujęzyczne wychowywanie swoich dzieci. Ta metoda ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, jednak nie można jej odmówić skuteczności. W momencie, kiedy dziecko uczy się mówić, jest najbardziej podatne na naukę języka. Warto wykorzystać ten okres sensytywny właśnie do nauki angielskiego. Jest jednak jeden warunek – zanim dziecko zostanie wystawione na dwujęzyczność, musi opanować swój język ojczysty co najmniej na poziomie B2. W przeciwnym razie słowa i zwroty z języka polskiego nie będą jeszcze utrwalone i usystematyzowane, przez co będą mieszać się z wyrażeniami angielskimi i utrudniać dziecku naukę obu języków.  

Jak wspomagać dziecko w nauce angielskiego poza szkołą?  

Dziecko nie musi ograniczać swojej nauki angielskiego tylko do zajęć dydaktycznych prowadzonych w szkole. Również w domu i na prywatnych zajęciach możesz pomagać mu poznawać język angielski dla dzieci. Konin posiada szeroką ofertę zajęć językowych dla najmłodszych, dzięki którym Twój maluch może rozwijać swoje umiejętności już od pierwszych lat życia. 

Szkoły językowe dla dzieci 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by oswoić dziecko z nowym językiem i mieć pewność, że uczy się go z pewnego źródła, jest zapisanie go na zajęcia dodatkowe. Szkoła językowa dla dzieci Konin to idealne miejsce do tego, aby w ciekawy i, przede wszystkim, skuteczny sposób zacząć naukę angielskiego. W takich placówkach program nauki jest dostosowany do wieku i poziomu zaawansowania dzieci, a nauczyciele zapewniają wysoki poziom nauczania. 

Zajęcia domowe  

Jeśli doskonale władasz językiem angielskim, oprócz szkoły językowej, możesz także samodzielnie organizować swojemu dziecku zajęcia, które będą sprzyjały nauce angielskiego. Może to być na przykład: 

  • czytanie książek w języku angielskim, 
  • oglądanie bajek po angielsku, 
  • słuchanie angielskich piosenek, 
  • odgrywanie scenek po angielsku, 
  • opowiadanie znanych historyjek po angielsku. 

Wszystkie te zajęcia pomagają dziecku przede wszystkim osłuchać się z językiem. Poszerzają zasób słownictwa biernego i zachęcają je do rozwijania czynnej mowy. W bezpiecznych, domowych warunkach, przy rodzicu, dziecko nie będzie odczuwało tak silnej bariery przed mówieniem w obcym języku, co na zajęciach grupowych i przy nauczycielu. 

Wspólna nauka  

Dziecko o wiele szybciej uczy się z pomocą osoby dorosłej. Wsparcie rodzica jest bardzo ważne w nauce, dlatego nie bagatelizuj swojej roli w procesie poznawania przez dziecko nowego języka. Wspólna nauka i odrabianie zadań domowych nie tylko wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem, lecz także wzmacnia jego pewność siebie i zapobiega utrwalaniu błędów przy nauce. 

Język angielski jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebny. Im wcześniej rozpocznie się jego nauka, tym lepiej można go opanować. W przypadku małych dzieci przyswajanie nowych informacji i języków przychodzi bardzo łatwo, dlatego warto zdecydować się na naukę angielskiego już od najmłodszych lat.  

Fot.: Julia M Cameron/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*