Co zrobić, aby sprzątanie było łatwiejsze? Oto kilka przydatnych trików

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy Twoje mieszkanie jest czyste i uporządkowane, czujesz się w nim naprawdę dobrze. Problem w tym, że nie jest łatwo na długo utrzymać porządek. Większość z nas nie lubi sprzątania. Jeśli chcemy robić to szybciej i sprawniej, warto dobrze to zaplanować.

Harmonogram sprzątania

Harmonogram sprzątania najczęściej ma charakter tabeli, gdzie w nagłówkach kolumn umieszcza się dni tygodnia. Każdego dnia wpisuje się sobie czynności, które chcemy wykonać. Przy każdej czynności dobrze jest też dodać oznaczenie pomieszczenia, którego czynność dotyczy. Jeśli sprzątanie jest dzielone z innymi domownikami, można przy czynnościach wstawiać literę od imienia osoby, która ma wykonać dane zadanie. 

Harmonogram to bardzo dobra rzecz, bo dzięki niemu nie zapomnimy o żadnej czynności, nawet takiej, którą wykonuje się rzadko. Systematyczność jest tu ważna. Każdy z nas wie, że trudno jest doszorować brodzik po wielu tygodniach zaniedbań albo wyczyścić przypaloną patelnię. W harmonogramie na poniedziałek można wpisać: mycie umywalki i lustra, prasowanie i starcie kurzy. Następnego dnia będą kolejne czynności i tym sposobem codziennie sprzątać będziesz tylko przez 15-20 minut bez marnowania np. całej soboty. 

Ułatwiaj sobie sprzątanie

Na rynku mamy szereg akcesoriów, które ułatwiają sprzątanie, przez co jest przyjemniejsze i szybsze. Zanim zabierzemy się za porządki, warto zgromadzić potrzebne akcesoria, aby mieć je pod ręką. Bardzo przydają się nawilżone ściereczki, gąbki, mopy i płyny do czyszczenia. Jeśli możesz sobie pozwolić na taki wydatek, to kup odkurzacz samojezdny. To urządzenie, które można programować. Wyręczy Cię w pracy. Odkurzacz może sprzątać nawet wtedy, gdy jesteś poza domem. Dbaj także o to, aby na podłodze nie stały żadne przedmioty takie jak kartony, torby czy walizki. Gdy masz wolną przestrzeń, mieszkanie nie tylko wygląda lepiej, ale i szybciej da się je wysprzątać.

Zapobiegaj powstawaniu bałaganu

Warto wyrobić w sobie nawyk odkładania rzeczy na miejsce i wycierania butów przed wejściem do domu. Ważne, aby odpowiednio zagospodarować przestrzeń w domu, żeby każdy sprzęt miał swoje miejsce. Nie powinniśmy składować rzeczy, które należy wyrzucić. Dotyczy to nie tylko takich przedmiotów jak niepotrzebne dokumenty czy przeterminowane leki, ale przede wszystkim znoszone ubrania, stare książki czy zniszczone zabawki. W kuchni pamiętaj o używaniu okapu, a najlepiej na etapie remontu przestawić się ze starej kuchenki gazowej na indukcję. W tym przypadku sprzątanie będzie dużo mniej uciążliwe, bo unikniemy tłustego osadu na meblach. 

Zdjęcie główne: SHVETS production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*