Poznaj najważniejsze etapy związku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podobno od zakochania do miłości długa droga. Według psychologów budowanie relacji to bowiem długotrwały proces, który przebiega według określonych faz. Również w każdym związku można wyróżnić poszczególne etapy. Jesteś ciekawy jakie? Podpowiadamy!

Faza pierwsza – zakochanie

Faza zakochania charakterystyczna dla początków poznawania się. Na tym etapie przeważnie partner jawi nam się jako nieziemska istota pozbawiona wad. Wszystko widzimy przez różowe okulary, a racjonalne podejście ustępuje burzy hormonów. Taki związek jest pełny różnych emocji i namiętności niczym z romantycznych filmów i książek.

Psych2Go – 7 Ways Men Fall in Love


Faza druga – budowanie związku

Uczucie euforii towarzyszące zakochaniu się niestety nie trwa wiecznie i po nim zazwyczaj po 3 latach następuje kolejny etap, który nastawiony jest na budowanie więzi i bliskości między partnerami. Z upływem czasu naturalnie rodzi się między nimi przywiązanie oraz pewna intymność. Każdy z nich zaczyna się coraz bardziej angażować w związek pod względem emocjonalnym. Zaczyna dostrzegać wady partnera. Na tym etapie często dochodzi też do pierwszych poważniejszych konfliktów, które dla wielu par są sprawdzianem dla związku i decydują o jego przyszłości.

Faza trzecia – poczucie stabilności i bezpieczeństwa

To etap, kiedy wspólnie z partnerem macie za sobą już wiele doświadczeń, które tylko umocniły wasz związek. To również czas pierwszych wspólnych poważnych decyzji dotyczących ślubu, zakupu domu, powiększenia rodziny itp. Wspólne plany i marzenia staracie się wcielać w życie, mając świadomość, że możecie liczyć na siebie w różnych sytuacjach.

Faza czwarta – najlepsi przyjaciele

Na tym etapie wydaje ci się, że nikt nie zna lepiej partnera, niż ty sam. Wasza relacja ma solidne fundamenty, których żądne problemy nie są w stanie zburzyć. Wasz związek wyróżnia równowaga, harmonia oraz silna więź i przywiązanie. Swojego partnera darzysz dużym zaufaniem i wiesz, że zawsze możesz na nim polegać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*