Jak oszczędzać prąd w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zmniejszenie kosztów zużycia energii o co najmniej jedną czwartą to zadanie w pełni realne do wykonania. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Oświetlenie

Przy jednakowej jasności i mocy strumienia świetlnego lampy LEDowe zużywają 5–8 razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródła światła. Przykładowo w mieszkaniu masz 15 żarówek o mocy 60 W, które pracują średnio 8 godz. dziennie. Każdą z nich możesz zamienić LED-em o mocy 10 W. Na takiej wymianie zaoszczędzisz 6000 kWh dziennie, 180 kWh miesięcznie i 2160 kWh rocznie. Jeśli brać średnią cenę prądu, w skali roku zostaje Ci w kieszeni ponad 1000 zł. 

Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu lamp, abażurów i kloszy. Osiadający na nich kurz zmniejsza ilość dostępnego światła o nawet 20%, zmuszając Cię do korzystania z dodatkowych źródeł światła.

Energooszczędna lodówka

Zainwestuj w lodówkę z wysoką klasą energetyczną. Każdy dodatkowy plus po literze A to mniejsze o ok. 20% zużycie energii względem modelu działającego w klasie niższej. Radzimy umieścić lodówkę z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych, źródeł grzania i rur instalacji grzewczej. Pozwoli Ci to zaoszczędzić 30–40% energii elektrycznej rocznie. 

Automatyczne wyłączanie urządzeń

Korzystaj z funkcji automatycznego wyłączania sprzętu, wybierając optymalny czas, po którym urządzenie przejdzie w stan spoczynku: na przykład 15 minut dla komputera i 1 godzinę dla telewizora. Jeśli nie korzystasz ze sprzętu, ten pozostaje włączony i pobiera energię w ilości 10–50% maksymalnej mocy. Przykładowo, jeśli zaśniesz przed 55-calowym telewizorem, ten w ciągu dwóch godzin zużyje 300–400 W. Czy nie lepiej skorzystać z funkcji hibernacji urządzeń i zaoszczędzić pieniądze?

Pralka i zmywarka

Żeby zaoszczędzić na energii, nie przekraczaj maksymalnego dozwolonego przez producenta załadowania zmywarki i pralki. Zmniejszysz tym samym pobór energii o 250–350 kWh za każdy cykl. W miarę możliwości korzystaj też z programu szybkiego prania, a w przypadku zmywarki – z funkcji połowy załadunku. Nie zapominaj też o czyszczeniu filtrów. Ich zablokowanie zwiększa zużycie energii o nawet 50% i skraca żywotność sprzętu.

Kuchenka

Zużycie energii elektrycznej w kuchni będzie mniejsze, jeśli do gotowania użyjesz garnków i patelni całkowicie zakrywających palniki. Mniejsze modele rozpraszają 5–15% ciepła. Wybieraj też naczynia z płaskim, grubym dnem: wszelkie wybrzuszenia, wgniecenia i zarysowania zwiększają pobór energii o kolejne 30–35%. Miej też na uwadze, że im wyższa moc i prędkość nagrzewania, tym więcej ciepła ulega roztrwonieniu.

Klimatyzacja i ogrzewanie

Jeśli korzystasz z klimatyzatora lub grzejnika, pomyśl o skutecznej izolacji pomieszczenia – w przeciwnym razie ciepło ulega rozproszeniu. Zużycie energii jest też wyższe, jeśli ustawiasz zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę. Pilnując tych dwóch rzeczy, zmniejszasz zużycie o jedną trzecią – od 500 do 750 kWh rocznie, a oszczędzasz 320–480 zł.

Inteligentny dom

Inteligentne lampy i gniazdka można włączać i wyłączać zdalnie – przez aplikację mobilną. Jeśli mowa o żelazku, telewizorze, systemie audio i oświetleniu, rocznie zaoszczędzisz na takim sprzęcie  500–700 kWh, co daje 320–448 zł. Inteligentne gniazdka są niezwykle przydatne w zarządzaniu klimatyzacją i ogrzewaniem, gdyż są w stanie zmniejszyć „apetyt” żarłocznych klimatyzatorów o nawet 1000 kWh rocznie. Dla Ciebie to oszczędność w wysokości 640 złotych.

Źródło: pixabay.com/USA-Reiseblogger

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*