Gdzie wybrać się na majówkę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli majówka nieodmiennie kojarzy Ci się z Mazurami, Bałtykiem i Tatrami, warto zmienić w tym roku kierunek podróży. W Polsce nie brakuje urokliwych miejsc, które warto odkryć w majowy weekend. Oto niektóre z nich!

Szlak Orlich Gniazd

Jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków turystycznych w Polsce, który bierze swój początek w Krakowie i prowadzi do Częstochowy. Długość trasy wynosi prawie 164 kilometry, a w czasie majówki miejsce jest nieprzejezdne dla aut. Pozostaje Ci więc rower albo… piesza wędrówka. Trasa warta jest kilku dni marszu, gdyż na swojej drodze napotkasz wiele ciekawych zabytków, począwszy od warowni jurajskich wybudowanych na wysokich wapiennych skałach (notabene ich usytuowaniu zamki zawdzięczają nazwę Orlich Gniazd), a skończywszy na atrakcjach przyrodniczych, w tym jaskiniach.

Puszcza Białowieska

Okolice Puszczy Białowieskiej są idealne na wycieczkę rowerem. W Białowieży jest mnóstwo punktów, w których można go wypożyczyć. Puszcza Białowieska to oczywiście rozciągające się po horyzont majestatyczne drzewa, ptactwo i – przy odrobinie szczęścia – dzika zwierzyna, ale też mnóstwo atrakcji, nie tylko przyrodniczych. Liczne szlaki turystyczne doprowadzą Cię do najbardziej urokliwych zakątków puszczy, a dzięki ścieżkom edukacyjnym dowiesz się ciekawych rzeczy na temat zamkniętego ekosystemu i jego mieszkańców. 

Kazimierz Dolny

Nazywany również perłą Lubelszczyzny Kazimierz Dolny leży pomiędzy malowniczymi Puławami i dolnym biegiem Wisły. Miasteczko od lat przyciąga niczym magnes rzesze turystów z całej Europy. I nie bez powodu. To jedno z najsłynniejszych polskich miast, które może się poszczycić ciekawą historią, zachwycającą architekturą i dumnym tytułem oazy twórców i artystów. W czasie weekendu majowego w Kazimierzu Dolnym koniecznie wejdź na Górę Trzech Krzyży, która jest doskonałym punktem widokowym. Z niej możesz zejść nad Wisłę i obejrzeć spichlerze kazimierskie powstałe w XVI i XVII wieku.

Słowiński Park Narodowy

Jeśli ciągnie Cię nad morze, zachęcamy do odwiedzenia Polskiej Sahary, która rozciąga się między Łebą a Rowami. Słowiński Park Narodowy to ponad 30 kilometrów linii brzegowej z lasami, jeziorami, bagnami i torfowiskami. Jednak największą atrakcją parku są wydmy ruchome. Osuszany przez wiatr i słońce piasek morski tworzy w głębi lądu wysokie wydmy, które wędrują z prędkością od 2 do 10 metrów w ciągu roku. Ruchome piaski tworzą przepiękny, pustynny krajobraz, choć pochłaniają też na swej drodze kolejne ofiary. Pod naporem piasku znikają lasy, po których pozostają gołe pnie drzew.

Bieszczady

Jeśli jesteś miłośnikiem trekkingu, zdecydowanie polecamy Bieszczady. Choć to kierunek dość oblegany, możesz zrezygnować z najpopularniejszych szlaków na rzecz tych mniej uczęszczanych. Rozważ wędrówkę niższym pasmem Otrytu, porośniętym bukami i jodłami, albo wycieczkę do Źródeł Sanu wzdłuż wschodniej granicy. Nie zapominaj o jeziorze Solińskim, na które warto popatrzeć ze szczytu Kozińca przy kamieniołomie w Bóbrce.

Kompleks Riese w Górach Sowich

Majówka zapowiada się deszczowo? Przed deszczem najlepiej skryć się pod ziemią, na przykład w jednym z najbardziej tajemniczych obiektów podziemnych, który od lat przyciąga wszystkich miłośników teorii spiskowych. Niepotwierdzone teorie mówią, że właśnie tutaj mieściła się kwatera główna Hitlera. Jakkolwiek by było, podziemne sztolnie robią ogromne wrażenie. Aby ochłonąć, możesz później zwiedzić bajkowy zamek w Mosznej i kompleks zamkowy w Książu.

Zdj. główne: Surface/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*