Jak wrócić do wagi sprzed ciąży?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Powrót do wagi sprzed ciąży jest istotny dla wielu świeżo upieczonych mam. Oczywiście dziecko wymaga wielu sił i uwagi, ale nie warto zapominać o swoim zdrowiu i wyglądzie. Nowe obowiązki, troska o dziecko, zmiana rozkładu dnia – wszystko to można wykorzystać, żeby schudnąć po ciąży. W jaki sposób? Podpowiadamy!

Ruszaj się

Kobieta w ciąży chodzi dużo, ale wolno i ostrożnie. Po porodzie życie wkracza w nowy rytm i można zacząć się więcej ruszać. Lekka gimnastyka poranna i nieskomplikowane ćwiczenia fizyczne na różne partie mięśniowe poprawią Ci nastrój i dodadzą energii. Zestaw ćwiczeń wzmacniających i trening z piłką gimnastyczną przyniosą wyraźne rezultaty. Można połączyć przyjemne z pożytecznym, jednocześnie ćwicząc na piłce i kołysząc niemowlaka.

W zwiększeniu aktywności fizycznej pomocne też będą codzienne spacery z wózkiem. Maszerując z prostymi plecami przez jedną godzinę i pchając przed sobą wózek, spalisz tyle samo kalorii, co przez trzy godziny na siłowni. Równie pomocne w powrocie do wagi sprzed ciąży jest noszenie dziecka w chuście.

Mądrze się odżywiaj

Dostosuj swoje pory posiłków do planu dnia noworodka i jedz razem z nim niewielkie porcje od 5 do 6 razy dziennie. Włącz do menu zupy, kasze, chude mięso i ryby. Wystrzegaj się szybkich posiłków i przekąsek w biegu, nie kupuj półproduktów.

Trzymanie się takiego schematu pozwoli Ci nie tylko schudnąć i uregulować swój system trawienia, ale też pozytywnie wpłynie na rozwój przewodu pokarmowego dziecka. Znane powiedzenie, że mama powinna jeść za dwoje, oznacza tylko tyle, że w jej diecie powinny się znaleźć produkty bogate w mikroelementy i witaminy niezbędne do właściwego rozwoju dziecka. Nie zapominaj o wypijaniu dużej ilości płynów, najlepiej czystej wody.

Jeśli możesz, karm piersią

Nie należy rezygnować z karmienia piersią, o ile nie zachodzi taka konieczność, bo na przykład u dziecka wystąpiło uczulenie na mleko matki. Inna sprawa, jeśli młoda mama rzuca karmienie piersią w celu szybszego odzyskania figury. Tym bardziej że nic nie wskazuje, by karmienie piersią miało ten proces opóźnić. Wręcz przeciwnie, przystawianie dziecka do piersi sprawia, że macica szybciej ulega obkurczeniu, a organizm się regeneruje.

Daj sobie czas

W czasie ciąży i porodu w organizmie kobiety zachodzą poważne zmiany hormonalne. Nie da się z dnia na dzień przywrócić równowagi hormonalnej, a co za tym idzie w szybkim tempie zrzucić zbędnych kilogramów. Nie trać jednak nadziei, daj sobie czas i zobaczysz, że cierpliwość się opłaci.

Unikaj stresu

Poród sam w sobie jest ogromnym stresem dla organizmu kobiety, a wraz z pojawieniem się dziecka trosk tylko przybywa. Nie bierz na swoje barki całego ciężaru. Takie zachowanie doprowadzi Cię tylko do załamania. A stres, jak wiadomo, wielu przywykło zajadać, co od razu odbija się na figurze.

Poproś domowników o pomoc, a jeśli jesteś zdana sama na siebie, zrewiduj swój plan dnia i na jakiś czas zrezygnuj z pewnych obowiązków domowych. Staraj się spać w tym samym czasie, co Twój maluch, a to, co konieczne, rób wtedy, kiedy się bawi lub po prostu leży w łóżeczku. Dodatkowa minuta snu przywróci Ci dobry nastrój.

Ćwicz z dzieckiem w domu

Aktywność fizyczna wcale nie oznacza konieczności wychodzenia z domu. Z dzieckiem w chuście możesz wykonywać przysiady i inne ćwiczenia. Dodatkowa korzyść: wraz ze wzrostem dziecka obciążenie będzie stopniowo wzrastać.

Zdjęcie główne: i yunmai/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*