Andrzejki to jedne z najbardziej popularnych imienin w Polsce. Obchodzimy je w specyficzny sposób, gdyż andrzejkowy wieczór to czas na tradycyjne wróżby i spoglądanie w przyszłość. Skąd wzięły się andrzejkowe zwyczaje i jak ciekawie spędzić ten magiczny czas?
Andrzejki przypadają wieczorem z 29 na 30 listopada. Dzień ten jest ściśle skorelowany z kalendarzem liturgicznym; jest to ostatni wieczór poświęcony na huczną zabawę przed rozpoczęciem Adwentu. Źródła tradycji andrzejkowych upatruje się w wierzeniach starożytnych Greków, ale równie często wywodzi się je z wierzeń ludów słowiańskich. Początkowo zabawy andrzejkowe były skierowane wyłącznie do młodych panien, które w ten magiczny wieczór chciały poznać swoją matrymonialną przyszłość. Panowie podobne gusła mogli odprawić w dniu imienin Katarzyny.
Andrzejki i Katarzynki są ciekawym przykładem tego, jak kościół katolicki do własnych potrzeb zaadaptował ludowe tradycje o pogańskim charakterze. Św. Andrzej był jednym z pierwszych powołanych przez Jezusa Apostołów. Po jego śmierci i zmartwychwstaniu udał się z misją apostolską na tereny Azji Mniejszej. W Grecji został skazany na ukrzyżowanie na krzyżu w kształcie litery X. Według tradycji chrześcijańskiej stał się patronem rybaków, ale przywoływany był także w modlitwach o dobre małżeństwo. Stąd też zwyczajowo młode kobiety w dniu jego święta starały się na różne sposoby dowiedzieć, co czeka je w przyszłości
We współczesnym nam świecie Andrzejki nie są już traktowane jako okazja do zabaw z magią i przepowiadaniem przyszłości, zwłaszcza tej matrymonialnej. Jest za to kolejna okazja do zorganizowania imprezy lub spotkania z przyjaciółmi, na co zwykle nie mamy wystarczająco dużo czasu. Jak ciekawie spędzić Andrzejki?
Jeśli z różnych względów wieczór andrzejkowy musisz spędzić w domu, nic straconego. W zaciszu własnego mieszkania również możesz ciekawie spędzić ten szczególny, magiczny czas. Wystarczy kilka rekwizytów, aby po zmroku spróbować poznać swoją przyszłość. Najlepszą metodą jest znane wszystkim lanie wosku. Aby to zrobić, wystarczy roztopić nieco wosku; może być taki pochodzący ze świecy. Następnie pod ręką musimy mieć dość szerokie naczynie z wodą oraz klucz, który ma sporą dziurkę (klucze takie najczęściej mają nasze babcie, gdyż obecnie raczej się już ich nie stosuje). Roztopiony wosk należy przelać przez dziurkę klucza wprost do wody w naczyniu. Następnie powstały w ten sposób kształt możemy zinterpretować na podstawie cienia, który rzuca on na ścianę. Może uda się zobaczyć co czeka w najbliższej przyszłości? Zobacz więcej na: ANDRZEJKI W DOMU – O CZYM PAMIĘTAĆ?
Fot. Alicja/Pixabay