Jak spędzić Andrzejki? Oto nasze inspiracje

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Andrzejki to jedne z najbardziej popularnych imienin w Polsce. Obchodzimy je w specyficzny sposób, gdyż andrzejkowy wieczór to czas na tradycyjne wróżby i spoglądanie w przyszłość. Skąd wzięły się andrzejkowe zwyczaje i jak ciekawie spędzić ten magiczny czas?

Andrzejki: skąd wzięły się tradycje andrzejkowe?

Andrzejki przypadają wieczorem z 29 na 30 listopada. Dzień ten jest ściśle skorelowany z kalendarzem liturgicznym; jest to ostatni wieczór poświęcony na huczną zabawę przed rozpoczęciem Adwentu. Źródła tradycji andrzejkowych upatruje się w wierzeniach starożytnych Greków, ale równie często wywodzi się je z wierzeń ludów słowiańskich. Początkowo zabawy andrzejkowe były skierowane wyłącznie do młodych panien, które w ten magiczny wieczór chciały poznać swoją matrymonialną przyszłość. Panowie podobne gusła mogli odprawić w dniu imienin Katarzyny. 

Andrzejki i Katarzynki są ciekawym przykładem tego, jak kościół katolicki do własnych potrzeb zaadaptował ludowe tradycje o pogańskim charakterze. Św. Andrzej był jednym z pierwszych powołanych przez Jezusa Apostołów. Po jego śmierci i zmartwychwstaniu udał się z misją apostolską na tereny Azji Mniejszej. W Grecji został skazany na ukrzyżowanie na krzyżu w kształcie litery X. Według tradycji chrześcijańskiej stał się patronem rybaków, ale przywoływany był także w modlitwach o dobre małżeństwo. Stąd też zwyczajowo młode kobiety w dniu jego święta starały się na różne sposoby dowiedzieć, co czeka je w przyszłości

Paranormalia – Andrzejki – jak obchodzić i wróżyć

Ciekawe sposoby na spędzenie Andrzejek

We współczesnym nam świecie Andrzejki nie są już traktowane jako okazja do zabaw z magią i przepowiadaniem przyszłości, zwłaszcza tej matrymonialnej. Jest za to kolejna okazja do zorganizowania imprezy lub spotkania z przyjaciółmi, na co zwykle nie mamy wystarczająco dużo czasu. Jak ciekawie spędzić Andrzejki?

  • Andrzejki to na tyle popularna okazja, że większość hoteli, restauracji i pensjonatów przygotowuje dla swoich gości uroczyste imprezy. Na kilka tygodni wcześniej można zakupić wejściówkę i spędzić ten czas z partnerem lub przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Większość lokali na ten wieczór przygotowuje także ciekawe oferty tematyczne, np. Andrzejki w stylu lat 20., czy andrzejkowy wieczór wróżb. Konieczne jest dokładne zapoznanie z opisem imprezy, gdyż zdarza się, że obowiązuje na niej odpowiedni dress code lub przebranie.
  • Andrzejki to także doskonała okazja do organizacji domówek. Jeśli masz zgraną paczkę przyjaciół, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wieczór andrzejkowy spędzić w sprawdzonym gronie. Wystarczy, że jedna z osób udostępni swoje mieszkanie, a pozostali zadeklarują się do przygotowania przekąsek i zabaw imprezowych. Wykorzystać można tradycyjne pomysły na wróżby andrzejkowe, takie jak lanie wosku przez dziurkę od klucza czy wróżenie z butów. Na pewno nie zabraknie przy tym śmiechu, a kto wie, może coś się sprawdzi!
  • Wieczór andrzejkowy to także dobry pomysł na nadrobienie zaległości kulturalnych. Ze względu na epidemię koronawirusa przez długi czas społeczeństwo odcięte było od możliwości bezpośredniego obcowania z kulturą, dlatego warto rozważyć np. wyjście do kina, teatru, filharmonii lub galerii sztuki. Taki rodzaj rozrywki na pewno trafi w gusta większości osób, które na co dzień nie mogą pozwolić sobie na tego rodzaju przyjemności. 

Atrakcje andrzejkowe, które możesz przygotować w swoim domu

Jeśli z różnych względów wieczór andrzejkowy musisz spędzić w domu, nic straconego. W zaciszu własnego mieszkania również możesz ciekawie spędzić ten szczególny, magiczny czas. Wystarczy kilka rekwizytów, aby po zmroku spróbować poznać swoją przyszłość. Najlepszą metodą jest znane wszystkim lanie wosku. Aby to zrobić, wystarczy roztopić nieco wosku; może być taki pochodzący ze świecy. Następnie pod ręką musimy mieć dość szerokie naczynie z wodą oraz klucz, który ma sporą dziurkę (klucze takie najczęściej mają nasze babcie, gdyż obecnie raczej się już ich nie stosuje). Roztopiony wosk należy przelać przez dziurkę klucza wprost do wody w naczyniu. Następnie powstały w ten sposób kształt możemy zinterpretować na podstawie cienia, który rzuca on na ścianę. Może uda się zobaczyć co czeka w najbliższej przyszłości? Zobacz więcej na: ANDRZEJKI W DOMU – O CZYM PAMIĘTAĆ?

Fot. Alicja/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*