Jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsze urodziny dziecka to niezwykle ważny moment, zarówno dla małego solenizanta, jak i jego rodziców. Pierwszy rok to okres wielkich zmian, ciągłego rozwoju i budowania więzi, która przetrwa całe życie.

Jak zorganizować niezapomniane, pierwsze urodziny?

Od kilku lat da się zaobserwować stale rosnący trend organizowania wymarzonych pierwszych urodzin dla dziecka. Bez wątpienia winne są temu osoby publiczne, które dzielą się własnymi zdjęciami i relacjami z takich wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zwykłe rodziny, które starają się nadążyć za narzucanym przez celebrytów stylem życia, chcą w jakimś stopniu dorównać osobom z pierwszych stron gazet. A jako że popyt generuje podaż, to nie brakuje w sieci ogłoszeń dotyczących animatorów na przyjęcia urodzinowe, dmuchanych zamków i placów zabaw dla maluchów, organizatorów wyśnionych urodzin dla maluszków. Tylko czy to wszystko ma sens, skoro roczniak na 99% nie będzie nawet pamiętać swojego przyjęcia?

Pierwsze urodziny dziecka: jak zorganizować, by nie zwariować?

Pierwsze urodziny dziecka to bez wątpienia ważny moment w życiu całej rodziny. Dlatego warto je celebrować, uwieczniać na zdjęciach, które za kilka lat z rozrzewnieniem będziemy przeglądać. Jeśli chodzi o kwestie stricte organizacyjne, to większość mam z pewnością świetnie poradzi sobie z organizacją takiej imprezy w domu. Wystarczy działać według wcześniej ustalonego planu.

  • Po pierwsze: lista gości. Od tego zazwyczaj rozpoczynają się przygotowania do każdej większej imprezy. Koniecznie musimy ustalić, czy przyjęcie z okazji pierwszych urodzin dziecka będzie uroczystością typowo rodzinną, czy raczej postawimy na zgromadzenie rówieśników pociechy. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, odpowiednio wcześniej musimy przygotować okolicznościowe zaproszenia i dostarczyć je zainteresowanym osobom. Zaproszenia takie możemy kupić w sklepach z artykułami na przyjęcia, papierniczych lub też zamówić na aukcji internetowej.
  • Po drugie: motyw przewodni. W przypadku imprezy organizowanej dla dzieci bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie przyjęcia z motywem przewodnim. Może to być kolor odpowiadający płci dziecka jak np. podczas popularnych baby shower. Równie dobrze sprawdzą się motywy z bajkowymi postaciami. Wystarczy wybrać taką, którą dziecko rozpoznaje lub kojarzy z kolorowych książeczek. Kiedy zdecydujemy się na konkretną postać, wówczas pozostaje nam przygotowanie odpowiednich dekoracji.
  • Po trzecie: dekoracje. To kolejny element, który sprawia, że przyjęcie urodzinowe jest niepowtarzalne. Na „roczku” nie może zabraknąć kolorowych balonów w kształcie jedynki, kolorowych girland z papieru, które będą przykuwały uwagę dziecka, a także talerzyków, kubeczków, serwetek z wybranym motywem przewodnim imprezy. Warto też zainwestować w kilka gadżetów, które przydadzą się podczas pamiątkowych zdjęć, np. czapeczek papierowych korony dla króla/królowej imprezy itp.
  • Po czwarte: tort. Bez niego nie ma żadnych urodzin. W dniu pierwszych urodzin maluch powinien skosztować swojego tortu, dlatego konieczny jest wybór sprawdzonej cukierni lub samodzielne wykonanie takiego ciasta. Jeśli zdecydujemy się na zamówienie gotowego wypieku, wówczas możemy zazwyczaj wybrać dekoracje, które będą na nim umieszczone, a także powinny pasować do motywu przewodniego przyjęcia. Pamiętajmy, żeby tort dla roczniaka pozbawiony był sztucznych barwników, masy cukrowej i innych niezdrowych ulepszaczy. Warto postawić na lekkie, śmietanowe torty z dodatkiem świeżych owoców.

Jaki wybrać prezent na pierwsze urodziny dla dziecka?

Żadne urodziny nie odbędą się bez prezentów. Prezent dla dziecka na roczek spędza sen z powiek nie tylko gościom zaproszonym na przyjęcie, ale także rodzicom. Zaproszone na przyjęcie osoby mają o tyle łatwiej, że zawsze mogą skorzystać z opcji tzw. karty prezentowej do sklepu z artykułami dla dzieci. Tymczasem rodzice muszą sami podjąć decyzję, jaki prezent wybrać spośród setek produktów na rynku. Warto przy wyborze kierować się tym, aby zabawka pełniła funkcje poznawcze i edukacyjne, a jednocześnie była interesująca dla dziecka i dostosowana do jego wieku.  

Fot. Ayesha White/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Sylwia 11.01.2021

    Uwielbiam organizowac przyjęcia, teraz jets to trudne, dlatego nawet dekoracje są ważne, wiadomo, ze małe dziecko tego nie pamięta, ale jak ktoś tak jak ja lubi to robić, to polecam w partyszop podpatrzeć dekoracje, bo można rwelacyjnie dekorować pomój/mieszkanie