Jak zorganizować w domu miejsce do pracy zdalnej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przy wszystkich dokumentach, papierach, akcesoriach trudno jest utrzymać porządek w domowym biurze. Niezależnie od tego, czy pracujesz w dużym gabinecie lub w wydzielonym kąciku w salonie, istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą Ci uniknąć bałaganu. Sprawdź, jak zorganizować eleganckie i wygodne miejsce do pracy zdalnej.

Wybierz praktyczne biurko i wygodny fotel

Poszukaj biurka, które ma przynajmniej 120 cm szerokości. Dzięki temu spokojnie postawisz na nim laptopa i niezbędne narzędzia do pracy. Chociaż model o regulowanej wysokości cieszy się dużą popularnością, nie zawsze sprawdzi się w warunkach domowych. Najbardziej ergonomiczne jest biurko o wysokości 70-75 cm. Zainwestuj też w wysokiej jakości, regulowany fotel. Twoja szyja i plecy z pewnością Ci za to podziękują.

Pozostaw wystarczająco dużo miejsca

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby spokojnie dotrzeć do biurka. Zobacz, czy w każdej chwili możesz od niego wstać i odsunąć. Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób o tym zapomina. Nie popełnij więc tego klasycznego błędu. Zastosuj tę samą praktyczną zasadę, której używają profesjonalni projektanci. Pozostaw co najmniej 150 cm szerokości i 210 cm głębokości. 

Miejsce do przechowywania i praktyczne regały

Pamiętaj, że miejsce do przechowywania wpływa na Twoją efektywność. Upewnij się, że masz wystarczającą liczbę półek, szafek na dokumenty i niezbędne akcesoria. Zastanów się nad swoim przepływem pracy. Umieść praktyczny organizer na dokumenty na biurku lub obok niego. Nie zapomnij też o podręcznikach, katalogach, kalendarzu i notatnikach, z których najczęściej korzystasz. Połóż je tak, by mieć je zawsze pod ręką.

Naturalne światło i widok

Dobre oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla każdego domowego biura. Jeśli to możliwe, wybierz miejsce z naturalnym oświetleniem i ładnym widokiem. Ustaw biurko tak, by było skierowane w stronę okna. Rolety zmniejszą odblaski, nie zaciemniając przy tym pomieszczenia. Jeżeli chcesz optycznie rozjaśnić i powiększyć wnętrze, zawieś lustro. Pamiętaj, aby pomalować ściany na jasny kolor. 

Oświetlenie sufitowe rozjaśni całą przestrzeń. Postaw też na biurku małą lampkę, aby nie męczyć oczu w czasie wieczornej pracy. Zamontuj żarówki imitujące światło słoneczne. Działają pobudzająco, dzięki czemu motywują do pracy. Jeśli nie możesz cieszyć się pięknym widokiem za oknem, ustaw biurko przodem do drzwi. Możesz również nad nim powiesić przyjemną grafikę lub tablicę z inspirującym hasłem.

Zachowaj kontrast

Nie śpij w miejscu pracy. Chodzi o Twoją biologię i nawyki. Jeśli śpisz, pracujesz i odpoczywasz w tym samym pomieszczeniu, nie możesz w pełni się zrelaksować ani skoncentrować. Zacierasz granicę między pracą a życiem prywatnym. Jeżeli nie możesz zorganizować gabinetu w osobnym pomieszczeniu, wydziel wyraźne granice w salonie lub kuchni.

Stwórz warunki do przerw

Ustal jasny harmonogram pracy. Domownicy powinni przyzwyczaić się do tego, że wykonujesz swoje obowiązki zawodowe od 9 do 17 lub od 8 do 16. Poproś, by nie przeszkadzali Ci w pracy. Pamiętaj, aby w ciągu dnia ładować wewnętrzne baterie. Zawieś grube zasłony w oknach i kup wygodny fotel. Spróbuj spędzić dziesięć minut w zrelaksowanej pozycji, z zamkniętymi oczami, w ciszy i półmroku. Dzięki temu łatwiej się zregenerujesz i z nowymi siłami wrócisz do pracy.

Wygospodaruj dwie-trzy przerwy w ciągu dnia na ćwiczenia. Rozłóż matę i trochę się porozciągaj. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, spróbuj wstać i poruszać się co najmniej 1-2 razy na godzinę. Dzięki temu unikniesz bólu szyi i kręgosłupa.

Ogranicz liczbę kabli (lub przynajmniej je ukryj)

Bezprzewodowe drukarki i skanery to jeden z najprostszych sposobów na ograniczenie liczby kabli. W ten sposób istnieje mniejsze ryzyko, że się o nie potkniesz. Pomyśl też o innych bezprzewodowych urządzeniach takich jak klawiatura, słuchawki i myszka. Pozostałe kable możesz przykryć sklejką, ukryć w wykutej ściance rynience lub zagipsować na równi ze ścianą. Pamiętaj, aby zostawić otwory przy wlocie korytka. W ten sposób łatwiej wymienisz kable lub dodasz nowe. Postaraj się zachować porządek w miejscu pracy, dzięki czemu unikniesz rozpraszaczy.

Fot. Vlada Karpovich/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*