Jakie składniki powinny znaleźć się w karmie dla psa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio zbilansowana karma dla psa powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel będzie się cieszył dobrym zdrowiem.

Karma sucha czy mokra – co jest dla psa lepsze?

Dyskusje na temat najlepszego sposobu karmienia udomowionego czworonoga nie cichną od wielu lat. Nie brakuje osób, twierdzących, że najlepsza jest karma mokra. Z drugiej strony słychać też głosy przekonujące do tego, że psiaka warto karmić karmą suchą. Niszowy, choć coraz bardziej popularny jest także trend, którego zwolennicy psy karmią surowym mięsem. Dieta BARF zyskuje zwolenników, choć są i tacy, którzy stoją na stanowisku, że po surowym mięsie psy stają się bardziej agresywne. Czym zatem karmić czworonożnego przyjaciela? Teoretycznie – tym co psiak lubi. Niektóre psiaki za nic w świecie nie chcą jeść suchej karmy. Jeżeli Twój zwierzak marudzi przy misce, skonsultuj się z weterynarzem. Z pewnością doradzi on, jaką karmę wybrać, aby z jednej strony smakowała psu, a z drugiej dostarczała mu jak największej ilości wartościowych składników odżywczych.

John Dog – Zasady prawidłowego karmienia psów

Czym nie karmić psa?

Odpowiedź na pytanie o to, czym karmić psa nie jest prosta. Znacznie łatwiej jest określić, co w psiej codziennej diecie nie powinno się znaleźć. Niemal każdy właściciel czworonoga spotyka się z sytuacją, gdy smacznie pałaszuje swój posiłek, a przy stole pojawia się pies i wielkimi oczami (robią się wówczas tak duże jak u kota z po,pularnej kreskówki) i prosi o to, aby się z nim podzielić. Takie grzeszki mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Pożywienie człowieka pełne jest ulepszaczy, przypraw i substancji konserwujących, do których delikatny psi układ trawienny nie jest przyzwyczajony. Kawałek szyneczki raz na jakiś czas nie zaszkodzi, jednak w psiej misce zdecydowanie nie powinny znajdować się resztki z naszych obiadów. Pies powinien mieć swoją karmę. Gdy będzie dokarmiany naszym  jedzeniem, to w najlepszym przypadku dorobi się sporej nadwagi, a w najgorszym – może się poważnie rozchorować. Zmiany na żołądku czy w jelitach rozwijają się powoli, a gdy dają już o sobie znać, to bardzo często jest za późno, by psiakowi pomóc.

Najważniejsze składniki psiej diety

O tym, że psy lubią jeść mięso, nie trzeba nikogo przekonywać. Wybierając dobrej jakości karmę, trzeba dokładnie czytać etykietę, aby poznać szczegółowy skład. Dzięki temu z łatwością zorientujemy się, co zawiera karma, a także jak skład prezentuje się procentowo. Etykieta może zachęcać do zakupu produktu hasłem, że karma oparta jest na doskonałej jakości dziczyźnie, po czym okazuje się, że tej dziczyzny faktycznie jest mniej niż 5%.

Piesologia – Porównanie składu suchych karm dla psa

Im więcej w karmie jest czystego mięsa, tym lepiej. Jest to najbardziej wartościowy składnik każdej psiej karmy – każdy psiak z takiego pożywienia może wyciągnąć najwięcej składników odżywczych. Prócz mięsa, w psiej karmie powinny znajdować się także oleje oraz produkty roślinne. Połączenia mięsa z warzywami smakuje wielu czworonogom. Niektórzy właściciele psów unikają podawania im karm, w których występują zboża. Psi alergicy mogą źle zareagować na taką karmę. Nie brakuje także głosów przekonanych o tym, że karma z dodatkiem zbóż sprawia, że psiaki tyją.

Szkodliwe substancje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, domowe jedzenie nie jest dla zwierzaków korzystne. Nie oznacza to jednak, że pies nie może jeść gotowanego jedzenia, jednak powinno ono być przygotowane specjalnie dla niego – bez dodatku przypraw. Gotowane mięso wołowe, podroby, kasze, ryż czy delikatny rosołek – wiele psiaków uwielbia takie pożywienie i sięga po nie znacznie chętniej niż po suchą karmę. 

W diecie psa całkowicie zabroniona jest czekolada. Nawet niewielki kawałek czekolady może u czworonoga wywołać silne zatrucie. Bezwzględnie należy unikać także podawania psu awokado, ciasta drożdżowego czy grzybów. Zadbaj o odpowiednią dietę dla swojego pupila. Dobrze odżywiony pies, to zwierzę pełne energii o lśniącej i gęstej sierści!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*